POSLJEDNJI POSJETIOC?!

GAZIJA

Well-Known Member
Staff member
“Reci: Melek smrti, koji vam je za to određen, duše će vam uzeti, a poslije ćete se Gospodaru svome vratiti." (el-Sedžda, 11.)

Hvala pripada samo Allahu, dželle še’nuhu, koji je stvorio čovjeka od zemlje. Neka je salavat i selam na Muhammeda, Allahova roba, putem koga je Allah prosvjetlio razume, na njegovu porodicu, njegove ashabe (drugove), na sve one koji hode njegovim putem, i slijede njegovu uputu, do Sudnjega dana.

Dragi brate, da li znaš ko je tvoj posljednji posjetilac, i tvoj posljednji gost? Da li znaš šta smjera sa susretom i posjetom tebi? Šta to on želi od tebe? On, doista, ne dolazi iz želje za tvojim imetkom, ili da jede i pije sa tobom, ili da traži od tebe pomoć radi vraćanja duga, ili da se zauzmeš za njega kod nekog, ili da mu završiš posao koji on ne može dovršiti?! On dolazi tebi u posjet, sa određenim zadatkom, i specifičnom stvari, koju ne možeš, niti ti, niti tvoja porodica, niti tvoja rodbina, čak ni stanovinici zemljine kugle skupa, spriječiti, i odvratit?!

Šta više i ako budeš živio u visokim dvorima, i budeš se štitio bedemima tvrdim, i tornjevima blindiranim, i budeš uživao među tjelohraniteljima, čuvarima i stražarima, nećeš ga moći spriječiti od prilaza tebi, i od sastanka i raščišćavanja računa sa tobom?!

On, da bi do tebe došao, ne treba vrata, niti dozvolu za ulazak, niti treba prethodno zakazati termin za sastanak, kako bi te posjetio, već će ti doći u bilo koje vrijeme, u kakvom god stanju ti bio, zauzet ili na pauzi, zdrav ili bolestan, bogat ili siromašan, musafir ili mukim. Taj gost, dragi brate, nije nježna srca, kako bi mogle na njega utjecati tvoje riječi, tvoj plač, ili možda tvoji krici, ili dozivanje u pomoć. Nije mu obaveza da sa tobom postupa blago, ili da ima obzira prema tebi. On, takođe, ne prima nikakvu hediju, niti mito, zato što sva bogatstva ovoga svijeta njemu ništa ne predstavljaju, niti za njega ništo znače, nit će ga odvratiti od njegove nakane. On, želi tebe … ništa osim tebe ... želi te cijela, a ne samo dio tebe … želi - da te nema, i da ti dođe kraju … želi ti smrt, da ti uzme dušu … želi tvoju propast … i umrtvljenje tvoga tijela!!!

TO JE MELEK SMRTI !!!

Uzvišeni Allah, dželle še’nuhu, kaže: "Reci: "Melek smrti, koji vam je za to određen, duše će vam uzet, a poslije ćete se Gospodaru svome vratiti." (el-Sedžda, 11)

U drugom ajetu Uzvišeni Allah, dželle šanuhu, kaže: "…a kad nekom od vas smrt dođe, izaslanici Naši mu, bez oklijevanja, dušu uzmu." (El-En'a, 61)

’Lokomotiva života’’

Dragi brate, zar ne znaš da je posjeta ’’Meleka smrti’’ nešto neizbježno, i odredba od prije poznata, koliko god ti život bio dug ili kratak. Zar ne znaš da smo svi mi na ovom svijetu putnici, a da li je moguće da se do željenog ishodišta ne stigne? Zar ne znaš da je tok života blizu kraja, i da se vlak života približio svojoj posljednjoj stanici? Neki od pobožnjaka je čuo plač za umrlim, pa reče: "Gle čuda, putnici plaču za onim, koji je već stigao na svoje odredište!"

Brate …
Još uvjek si na putu
završićeš, proći će put.
šta ćeš reći kada budeš u patnji?
šta ćeš izgovoriti kada budeš na samrti?
šta ćeš reći kad budeš položen
na krevetu, u trenutku dok suze budeš lio?
šta ćeš reći kad budeš u grobu?
šta ćeš izgovoriti, kad zemlja iznad tebe bude?
šta ćeš reći, a već si doćekao ono
s čime jezde kiše i vjetrovi?

Volio bih dragi brate, da ne budeš od sljedećih: "A kako će tek biti kad im meleci budu duše uzimali, udarajući po obrazima, i po leđima njihovim." (Muhammed, 27); "… kojima su meleci duše uzeli u času kad su nevjernici bili. I oni će se pokoriti, i reći: - Mi nismo nikakvo zlo činili! Jeste. Allah, doista, dobro zna ono što ste radili, zato ulazite na kapije Džehennema, u njemu ćete vječno ostati! O, kako će grozno biti prebivalište onih koji su se oholili!" (En-Nahl, 28-29)

Dragi brate, zar nisi svjestan toga što se sa posjetom ’’Meleka smrti’’ tebi završava život, prekidaju djela, i savijaju stranice tvojih dobrih djela?! Jesi li svjestan da nakon njegove posjete nećeš moći steći nijedno dobro djelo, nit ćeš moći klanjat’ dva rekata namaza, niti ćeš moći proučiti ajet iz Allahove knjige, niti ćeš moći izgovoriti "subhanallah"; "elhamdulillah"; "la ilahe illallah"; niti "Allahu ekber", niti "estagfirullah". Ni jedanput!

Nećeš moći postiti dan, niti podjelit najmanju sadaku. Nećeš moći obaviti hadždž i 'umru, niti ćeš moći ukazati na dobro svojim komšijama ili rođacima. Prošlo je vrijeme rada. Ostalo je svođenje računa, i djeljenje plata?!

NAGRADA ZA DOBRA, A KAZNA ZA LOŠA DJELA!

"Kad nekom od njih smrt dođe, on uzvikne: Gospodaru moj, povrati me da uradim kakvo dobro u onome što sam ostavio! Nikada! To su riječi koje će on uzalud govoriti – pred njima će prepreka biti sve do Dana kada će oživljeni biti." (El-mu'minun, 99-100)

Pa, moj brate, gdje je tvoja priprema, za susret sa ’’Melekom smrti’’? Gdje je tvoja priprema za ono što poslije njega slijedi? Za kabur? Za ispitivanje u njemu? Za hašr (okupljanje)? Za djeljenje stranica djela? Za svođenje računa? Za mizan (vagu)? Za otvaranje listova tvojih djela? Za prelaženje sirata? Za stajanje pred svemoćnim Allahom, dželle šanuhu!?

Od Adijj ibn Hatima, radijallahu anhu, se prenosi da je Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, rekao: "Nema nijedan od vas, a da Allah, dželle šanuhu, neće s njime razgovarati na Sudnjem danu, a među njima neće biti tumača, niti prevodioca. Pa će se okrenuti čovjek na desno, i neće vidjeti osim ono što je sebi pripremio, pa će se okrenuti lijevo, i neće primjetiti osim ono što je sebi pripravio. Nakon toga pogledat će ispred sebe, i neće vidjeti ništa drugo do vatre naprema svome licu; stoga se čuvajte (vatre), pa makar sa pola hurme; pa makar sa lijepom riječju." (muttefekun alejhi)

Brate …

Smrt nas doziva svakog trena,
a mi, i ne obraćamo pažnju na njen zov.
Disanje naših duša konstantno se smanjuje.
ali se naši grijesi, konstantno uvećavaju.
S toga, što je sjetva koja žutilom završava,
nema joj lijeka, osim u žetvi.


POSLJEDNJI POSJETIOC!

Imam Ibnu-l-Kajjim rhm., u svojoj knjizi "Uddetus-sabirin" navodi da je Jezid ibn Mujesser rhm., rekao: "Bio je ranije neki čovjek koji je gomilao imetak, i čuvao ga, a onda je jedne prilike rekao: "Uživaću godinama!" - pa mu je u tom trenutku došao ’’Melek smrti’’ i pokucao na vrata u liku siromaha. Izađoše mu, a on reče: "Zovite mi gazdu!" "Da naš gazda izađe nekome poput tebe?!" – začudiše se oni. Zatim sačeka malo, pa se vrati, i pokuca na vrata, kao i malo prije, ali ovoga puta reče: "Ja sam ’’Melek smrti’’! Kada je gazda čuo te riječi strovali se od straha, pa reče: "Razgovarajte sa njim blago." Odgovorite mu - reče ’’Melek smrti’’: "On ne želi nikoga osim tebe." "Ne!!" – povika on. Melek smrti uđe, i reče mu: "Ustaj i oporuči ono što hoćeš oporučiti, jer ću ti uzeti dušu prije nego izađem!" Njegova porodica se dade u vrisku i plač, kad reče: "Otvorite sanduke i škrinje s imetkom! Otvorite ih sve!" Potom se primače imetku i poče ga proklinjati i psovati govoreći: "Prokleti malu, ti si taj koji je učinio da zaboravim na svoga Gospodara! Ti si me spriječio da radim za Ahiret sve dok mi nije došao edžel!!!" Stoga mal prozbori i reče: "Ne psuj me! Zar nisi bio ponižen među ljudima, pa sam te uzdigao?! Zar se ne vide na tebi moji tragovi?! Zar nisi išao vladarima i gospodi, i bio priman, a njima su i Allahovi iskreni robovi išli, a nisu bili primani?! Zar nisi prosio kćeri vladara i gospode, i njima se ženio, a iste su Allahovi iskreni robovi prosily, i nisu se mogli njima oženiti?! Zar me nisi trošio u lošim stvarima, pa ti nisam proturječio?! A i da si me na Allahovom putu trošio, također ti ne bih proturječio.Ti više zaslužuješ prijekor, nego li ja. Doista sam ja, a i ti si, stvoren od zemlje, pa odem ili u dobro, ili u zlo." Tako imetak odgovara, pa se pripazite!!!

Onda, dragi brate, svedi račun sa samim sobom kada budeš sam, i razmišljaj o brzini iščeznuća i nestanka tvog postojanja. Stoga radi marljivo i trudi se, i onda kad si Slobodan, i onda kad si zauzet, da bi imao onda kad budeš u potrebi i oskudici. Razmisli, prije nego li išta uradiš, šta će biti upisano u tvojoj knjizi, i gdje je imetak koji si čitav život gomilao? Hoće li te ono spasiti od iskušenja i nevolja?! Nikako!!! Ti ćeš ga ostaviti onome ko ti neće reći ni "hvala", i koji će te brzo zaboraviti, i koje te se neće možda nikada ni sjetiti.

Kako ćemo dočekati našeg posljednjeg gosta?

Dragi brate, posljednji gost se dočekuje na sljedeći način:

Vjerovanjem (imanom), u Allaha dž.š., Njegove meleke, Njegove knjige, Njegove Poslanike, Sudnji dan i određenje, bilo ono dobro ili zlo.

Čuvanjem pet dnevnih namaza, u njihovim vremenima, u džamiji, džematile, sa ostalim muslimanima, sa strahopoštovanjem, i razmišljanjem o njegovim značenjima, a ženama je vrijedniji namaz u njihovim kućama.

Davanjem propisanog zekata, u njegovome vremenu, i u skladu sa šeriatskim propisima.

Postom ramazana, vjerujući u Allaha, dželle šanuhu, i nadajući se nagradi našem postu.

Obavljanjem hadždža i 'umre, jer za primljen i kabul hadždž nema druge nagrade do Dženneta, a 'umra u ramazanu je poput hadždža obavljenog sa Muhammedom, sallallahu alejhi ve sellem.

Obavljanjem nafila (dobrovoljnih, neobaveznih djela), tj. svega mimo farzova (obaveznih djela), poput dobrovoljnih namaza, djeljenja imetka (sadake), dobrovoljnog posta, hadždža (po drugi, treći, četvrti … put). Allah, dželle šanuhu, u hadisi kudsijju kaže: "Moj rob će mi se neprestano približavati nafilama sve dok ga ne zavolim …"

Požurivanjem sa iskrenim pokajenjem (tevbom), od svakog grijeha i nepokornosti Allahu, i čvrstom odlukom da ih se kloni, te oživljavanjem cjelokupnog vakta istigfarom, zikrom i sl..

Iskrenošću prema Allahu, dželle šanuhu, i odbacivanjem licemjerstva (munafikluka), i pretvaranja, u bilo čemu. Uzvišeni Allah, dželle šanuhu, je rekao: "I nije im bilo naređeno osim da 'ibadet čine Allahu, iskreno Mu ispovjedajući vjeru." (El-Bejjine, 5)

Ljubavlju prema Allahu, dželle še’nuhu, i Njegovom Poslaniku, sallallahu alejhi ve sellem, a to se neće postići osim potpunim slijeđenjem prakse Poslanika, Muhammeda, sallallahu alejhi ve sellem. Uzvišeni Allah, dželle šanuhu, kaže: "Ako Allaha volite, onda me slijedite, i vas će Allah zavoljeti, i grijehe vam oprostiti." (Ali Imran, 31)

Ljubavlju u ime Allaha, dželle šanuhu, i mržnjom u ime Allaha, dželle šanuhu, te prijateljevanjem u ime Njega, i rastavljanjem u ime Njega. Ovo zahtjeva i ljubav prema vjernicima, pa makar bili udaljeni jedni od drugih, i mržnju prema nevjernicima, pa makar nam bili bliski.

Strahom od Allaha, dželle šanuhu, i radom po Objavi, te pripremom za Dan odlaska. To je pravi takvaluk (bogobojaznost).

Strpljenjem prilikom nedaća, zahvaljivanjem u trenucima uživanja i blagodati, te da budemo svjesni da smo pod Allahovom kontrolom, i u tajnosti i na javi, te stremljenjem Njegovim blagodatima i darovima.

Tevekkulom (oslanjanjem na Allaha, dželle šanuhu), na osnovu Njegovih, dželle šanuhu, riječi: "… stoga se na Allaha oslonite – ako ste vjernici." (El-Ma'ide, 23)

Stjecanjem korisnog znanja, ulaganjem truda u njegovom širenju, poučavanjem drugih, na osnovu Allahovih, dželle šanuhu, riječi: "… i Allah će na visoke stepene uzdignuti one među vama koji vjeruju i kojima je dato znanje, a Allah dobro zna šta radite." (El-Mudžadele, 11), te na osnovu ajeta: "… da ćete sigurno ljudima objašnjavati i ništa od toga nećete kriti …" (Ali Imran, 187)

Poštivanjem plemenitog Kur'ana, njegovim studiranjem, proučavanjem, i podučavanjem drugih njemu, te čuvanjem njegovih odredaba i propisa, te nauke o halalu i haramu na osnovu Poslanikovih, sallallahu alejhi ve sellem, riječi: "Najbolji od vas je onaj ko nauči Kur'an, i druge njemu podučava." (Buharija i Muslim)

Borbom (džihadom), na Božijem putu, povezanošću, te postojanošću, prilikom susreta sa neprijateljem, i ne pomišljanjem na bijeg iz borbenih redova. Muhammed, sallallahu alejhi ve sellem, je rekao: "Ne priželjkujte sukob sa neprijateljem, i molite Allaha za oprost, a kad se s njima susretnete budite strpljivi, i znajte da je Džennet pod sjenama sablji." (Buharija i Muslim)

Čuvanjem jezika od zabranjenih stvari, poput laži, ogovaranja, prenošenja tuđih riječi, psovki, proklinjanja, ružna govora itd. Muhammed, sallallahu alejhi ve sellem, je rekao: "Ko vjeruje u Allaha i Sudnji dan, neka govori dobro ili neka šuti." (Buharija i Muslim)

Ispunjavanjem ugovora, vraćanjem povjerenih stvari njhovim vlasnicima, te klonjenjem od svih vrsta prevara i obmana. Uzvišeni Allah, dželle šanuhu, je rekao: "O vjernici, ispunjavajte obaveze …" (El-Ma'ide, 1) Uzvišeni je, također, rekao: "… neka onaj kome je povjereno, to povjerenje ispuni, i neka se boji Allaha…" (El-Bekare, 283)

Ne činjenjem bluda (zinaluka), te ne pijenjem alkohola, ne ubijanjem osobe koju nam je haram ubiti (tj. bi gajri hakk, nepravedno), osim kada to pravda bude zhtjevala, te klonjenjem nasilja, krađe, jedenja imetka ljudi nepravedno, uzimanja kamate, te svega onoga što šeriatski nemamo pravo. Uzvišeni Allah, dželle šanuhu, kaže: "Reci: "Gospodar moj zabranjuje razvrat, i javni i tajni, i grijehe…" (El-E'araf, 33)

Sustezanjem od pretjerivanja, u hrani i piću, te klonjenjem onoga što nam nije halal. Uzvišeni Allah, dželle šanuhu, kaže: "Zabranjuje vam se strv, krv, svinjsko meso, i ona životinja koja je zaklana u nečije drugo, a ne u Allahovo ime, i koja je udavljena i ubijena, i koja je strmoglavljena, i rogom ubodena, ili je od zvijeri načeta – osim ako ste je preklali – i koja je na žrtvenicima žrtvovana …" (El-Ma'ide, 3)

Dobročinstvom prema roditeljima, te spajanjem rodbinskih veza, posjećivanjem braće i prijatelja, te strpljenjem na njihovim eventualnim uvredama; ukazivanjem dobročinstva, bilo bližnjim ili daljnjim. Muhammed, sallallahu alejhi ve sellem, je rekao: "Ko se nađe na usluzi svome bratu, Allah će mu pomoći onda kada on bude u potrebi, a ko od vjernika otkloni neku od dunjalučkih nevolja, Allah će njemu otkloniti neku od nevolja Sudnjeg dana." (Buharija i Muslim)

Pridržavanjem, od strane žene, islamskog načina oblačenja, odjeće koja ne ocrtava tijelo, niti ga otkriva, niti privlači poglede; klonjenjem oponašanja nevjerkinja, u njihovome oblačenju, koje nije načinjeno ni za što drugo do radi fitne (iskušenja), buđenja strasti, odavanja porocima …

Posjećivanjem bolesnih, ispracivanjem umrlih, opremanjem dženaze, jer nas sve to podsjeća na Ahiret, i čini nas suzdržljivijim po pitanju dunjaluka; klonjenjem haram odjeće i nakita, poput svile i zlata, te ne dozvoljavati da nam odjeća prelazi ispod članaka, vukući se po zemlji, bilo iz oholosti ili nemara, kao i izbjegavanjem posuđa sačinjenog od zlata ili srebra, prilikom jela i pića, jer je sve navedeno haram.

Ekonomičnošću u trošenju, te čuvanjem ni'meta (blagodati), ostavljanjem i klonjenjem rasipništva. Uzvišeni Allah, dželle šanuhu, je rekao: "… ali ne rasipaj mnogo, jer su rasipnici braća šejtanova…" (El-Isra', 26-27) A i Allahov Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, je zabranio rasipanje imetka. (Buharija i Muslim)

Ostavljanjem mržnje, zlobe, zavisti, neprijateljstva i sukobljavanja sa muslimanima bespravno. Muhammed, sallallahu alejhi ve sellem, je rekao: "Musliman je brat muslimanu. Ne čini mu nasilje, niti ga ostavlja na cjedilu, niti ga omolovažava. Ta, (bogobojaznost) je ovdje – pokazujući na svoja prsa tri puta – uzimajući u obzir da čovjek čini zlo omalovažavajući svoga brata muslimana. Svaki musliman je drugom muslimanu haram (svet, zabranjen), tj. njegova krv, njegov imetak i njegova čast." (Muslim)

Naređivanjem dobra i zabranjivanjem zla, te pozivanjem (da'vom), Allahu, dželle šanuhu, sljedeći pri tome put mudrosti i lijepog savjeta.

Pravednošću među ljudima, te međusobnim potpomaganjem u dobročinstvu i bogobojaznosti, na osnovu riječi Uzvišenog Allaha, dželle šanuhu: "…i kad govorite, da krivo ne govorite, pa makar se ticalo i srodnika…" (El-En'am, 152), kao i riječi: "… i jedni drugima pomažite u dobročinstvu i bogobojaznosti, a ne sudjelujte u grijehu i neprijateljstvu." (El-Ma'ide, 2)

Pridržavanjem lijepog ponašanja, poput poniznosti, milosti, blagosti, stida, obuzdavanja ljutnje, plemenitosti i sl..

Ispunjivanjem obaveza prema svojoj djeci i ženi, na najljepši mogući način, te nastojati da se poduče onom najnužnijem iz oblasti vjere. Uzvišeni Allah, dželle šanuhu, kaže: "… čuvajte sebe i svoje porodice vatre čije će gorivo ljudi i kamenje biti." (Et-Tahrim, 6)

Odgovaranjem na selam, kao i njegovo nazivanje, te reći onome ko kihne "jerhamukellah" (Allah ti se smilovao), te ugošćavanjem gosta i komšija, te ne otkrivati, i ne istraživati grijehe kod njihovih počinioca, koliko se to god bude u stanju. Muhammed, sallallahu alejhi ve sellem, kaže: "Ko pokrije neku mahanu muslimanu, Allah će pokriti njemu na Sudnjeme danu." (Buharija i Muslim)

Sa zuhdom (skromnim odnosom prema dunjaluku), te kratkoćom nade, prije nego li nastupi edžel. Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, je rekao: "Doista je dunjaluk sladak i bujan, i Allah će vas smjenivati na njemu, gledajući u vaša djela. Stoga se čuvajte dunjaluka, i čuvajte se žena, jer je prvo iskušenje Izraelćana bilo u ženama." (Muslim)

Ne dirati u tuđu čast, te obaranjem pogleda od zabranjenih (haram) stvari, na putevima, ili na TV i satelitskim kanalima.

Ostavljanjem bespoličarenja, dokonosti i igara, te zanimanjem za vrijednije stvari, a klonjenjem od besmislenosti i tračarija. Uzvišeni Allah, dželle še’nuhu, je rekao: "A kad čuju besmislicu kakvu, od nje se okrenu i kazu: "Nama naša djela, a vam vaša djela, mir s vama! Mi ne želimo društvo neukih." (El-Kasas, 55)

Ljubavlju prema ashabima, drugovima Muhammeda, sallallahu alejhi ve sellem, te ni slučajno ih mrziti, ili, ne daj Bože, psovat. Muhammed, sallallahu alejhi ve sellem, je rekao: "Ko bude psovao moje drugove, neka je na njega prokletstvo od Allaha, meleka i svih ljudi." (prenosi Taberani, hadis- hasen)

Mirenjem zavađenih među ljudima, te približavanjem stavova, i pogleda među zavađenima, kako bismo spriječili širenje razilaženja i djeljenja. Uzvišeni kaže: "Doista su vjernici braća; stoga uspostavljajte mir među njima." (El-Hudžurat, 10)

Neodlaženjem vračarima, astrolozima, sihirbazima, gatarima, nadrihodžama i sl. osobama, koje obmanjuju mase svojim ’’nadri-stilom’’ liječenja. Muhammed, sallallahu alejhi ve sellem, je rekao: "Ko ode vraču, ili gataru, i povjeruje mu u ono što mu je rekao, uznevjerovao je u ono što je objavljeno Muhammedu." (Ahmed, Ebu Davud, Tirmizi)

Ženinom poslušnošću prema svome mužu, te čuvanjem njegovog imetka, njegove djece i njegove postelje. Muhammed, sallallahu alejhi ve sellem, je rekao: "Ako žena bude klanjala pet vakata namaza, postila ramazan i čuvala svoj polni organ, i bude poslušna svome mužu, biće joj rečeno – uđi u Džennet, kroz koja hoćeš vrata." (Ibni- Hibban, hadis- sahih)

Klonjenjem novotarija u vjeri, ili pozivanja u batil (neispravne stvari ili novotarije u vjeri), stvari i zablude, na osnovu Poslanikovih, sallallahu alejhi ve sellem, riječi: "Ko u ovu našu stvar (vjeru Islam), uvede ono što nema osnove u njoj (vjeri), to djelo mu se odbija (neće mu biti primljeno)." (Buharija, Muslim)

Klonjenjem žena od umetanja tuđe kose u svoju, te klonjenjem od tetoviranja, čupanja dlaka s lica, razdvajanja međ’ zubima, ili njihova oštrenja. Muhammed, sallallahu alejhi ve sellem, je rekao: "Prokleo je Allah ženu koja upliće tuđe kose, i onu koja traži da joj se to uradi, i onu koja tetovira, i onu koja traži da joj se vrši tetovaža." (Buharija i Muslim) Od Abdullaha ibn Mes'uda, radijallahu anhu, se prenosi da je rekao: "Allah je prokleo žene koje se tetoviraju, i one koje traže da im se vrši tetovaža, i one koje čupaju dlake s lica (obrve), i one koje traže da im se to radi, i one koje prave razmake među svojim zubima, radi ukrašavanja – prokleo je sve one koje mjenjaju Allahova stvorenja!" (Muslim)

Ostavljanje uhođenja, i špijuniranja muslimana, te ne otkrivati njihove sramote, i ne nanositi im uvrede. Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, je rekao: "O, skupino onih koji su povjerovali svojim jezicima, a vjerovanje još nije doprlo do njihovih srca, ne nanosite uvrede muslimanima, nemojte ih grditi, i nemojte istraživati njihove mahane, jer doista ko bude pratio mahane brata muslimana, Allah će istražiti njegove mahane, a kome Allah bude tražio mahane, osramotit će ga, i obrukati, pa makar u sred njegova sedla." (Tirmizi, sahih)

Neka je salavat i selam na našeg Poslanika, Muhammeda, sallallahu alejhi ve sellem, na njegovu porodicu, njegove drugove (ashabe), i na sve one koji slijede Sunnet (praksu Muhammeda s.a.w.s.), do Sudnjega Dana!!!


Preveo: Sead ef. Jasavić, prof.fikha
 
Top