Postani bogat.....

GAZIJA

Well-Known Member
Staff member
Ovo su dove koje ako budes ucio postaces najbogatiji covjek na svijetu!Gospodaru moj,od Tebe trazim zastitu od skrtosti i kukavicluka,od Tebe trazim zastitu od duboke starosti,ovosvjetskih iskusenja i kaburskog azaba!(1)




Ovo su dove koje ako budes ucio postaces najbogatiji covjek na svijetu!



Gospodaru moj,od Tebe trazim zastitu od skrtosti i kukavicluka,od Tebe trazim zastitu od duboke starosti,ovosvjetskih iskusenja i kaburskog azaba!(1)



Allahu moj,sacuvaj me naravi koja vodi pohlepi,i sacuvaj me pohlepe za onim sto ne treba,i sacuvaj me pohlepe za onim sto toga nije vrjedno!(2)

Gospodaru moj,od Tebe trazim zastitu od skrtosti i kukavicluka,od Tebe trazim zastitu od duboke starosti,ovosvjetskih iskusenja i kaburskog azaba!(1)


Allahu moj,sacuvaj me naravi koja vodi pohlepi,i sacuvaj me pohlepe za onim sto ne treba,i sacuvaj me pohlepe za onim sto toga nije vrjedno!(2)


Allahu moj,sacuvaj me nauke koja ne koristi,srca koje nije bogoboja-zno,dove koja do Tebe ne dopire i sacuvaj me nezasitne duse!
Sacuvaj me gladi,jer ruzna li je glad kao pratilac!Sacuvaj me izdajstva,jer,ruzna li je to osobina!Sacuvaj me lijenosti,skrtosti,kukaviclu-ka,duboke starosti i senilnosti,i od kusnje koju donosi Dedzdzal,i od ka-burskog azaba,i od kusnje koja dolazi sa zivotom i smrcu!
Allahu nas,podari nam srca Tebi ponizna i na Tvome putu predana i ustrajna!Allahu moj,Tebe molim za ono sto ce mi donijeti Tvoj oprost,Tvoju milost i Tvoju zastitu od svakog grijeha!
Od Tebe trazim nagradu za svako dobro djelo,i konacnu pobjedu Dzennetom i spasenje od Vatre!(3)


Allahu moj,sacuvaj me neodlucnosti!Sacuvaj me teske brige,gusenja u vodi i rusenja!Ne dozvoli da na Tvom putu umrem bjezeci,niti da umrem zudeci za ovosvjetskim dobrima!(4)


Allahu moj,sacuvaj me zla koje mi je poznato i zla koje ne poznajem!(5)


Allahu moj,sacuvaj me ruznog ponasanja,bolesti i naleta strasti!(6)


Allahu moj,sacuvaj me uzaludnog truda,nesrece,ruzne sudbine i zlobe ne-prijatelja!(7)


Allahu moj,sacuvaj me nevjerstva,duga i siromastva!Sacuvaj me dzehe-nemske kazne i kusnje koja dolazi s Dedzdzalom!(8)


Allahu moj,sacuvaj me zla moga sluha,moga vida,i zla moga jezika i srca,i zlih mojih zelja!(9)


Allahu moj,sacuvaj me loseg susjeda u vjecnom boravistu,jer se susjed u prolaznom boravistu mijenja!(10)


Allahu moj,sacuvaj me grubosti,nemarnosti,siromastva i bijede!
Sacuvaj me nevjerstva,siromastva,grjesenja,nesrece,licemjerstva,ruznog morala,oskudne opskrbe,zelje za slavom i pretvaranja!
Sacuvaj me gluhoce,nijemosti,slijepila,ludila,bolesti leper,kuge i drugih teskih bolesti!(11)


Allahu moj,ne dopusti da ostanem bez Tvoje blagodati,niti da se Tvoja milost izmijeni!Sacuvaj me Tvoje iznenadne osvete i svega onoga sto izaziva Tvoju srdzbu!(12)


Allahu moj,sacuvaj me patnje Dzehennema i kusnje Dzehennema,patnje kabura i kusnje kabura,zla kusnje bogatstva i zla kusnje siromastva,i zla kusnje Mesiha Dedzdzala!Sacuvaj me duga i grijeha!(13)


Allahu moj,sacuvaj me nezasitne duse,srca koje ne strahuje(od Allaha),na-maza koji ne koristi i dove kojoj se ne udovolji!Sacuvaj me zla koje donosi briga i kusnje grudi!(14)


Allahu moj,sacuvaj me velikog duga,pobjede neprijatelja i zlobe neprija-telja!(15)

Allahu moj,sacuvaj i zastiti moje tijelo,sacuvaj moj sluh,sacuvaj moj vid,nema boga osim Tebe!(16)


Allahu moj,Stvoritelju nebesa i Zemlje,koji znas skriveno i javno,Gospodaru i Vladaru svega,svjedocim da nema boga osim Tebe,Tebi se utjecem od vlastitog zla i zla sejtana i njegovog sirka!(17)


Allahu moj,Tebe molim za oprost i dobro za moju vjeru,za moj dunjaluk,za moju porodicu i moj imetak!Allahu moj,pokrij moje sramote,otkloni moje strahove i prepreke,i sacuvaj me od onoga sto moze doci ispred mene,iza mene,s moje desne i s moje lijeve strane,iznad mene,i Tebi se utjecem da me sacuvas da stradam od onoga sto moze doci ispod mene!(18)


Allahu moj,ne ucini me sigurnim od Tvoje kazne(usadi mi strah od Tvoje kazne),ne prepustaj me nekom drugom osim Tebe,ne skidaj Tvoju zastitu s mene,ne dozvoli da zaboravim sjecanje na Tebe i ne dozvoli da budem od onih koji su nemarni!(19)


Allahu moj,molim Te za Tvoje zadovoljstvo nakon Tvoje odredbe,molim te za ugodan zivot poslije smrti,slast gledanja u Tvoje plemenito lice,zelju sa susretom s Tobom,ali da mi ta zelja ne naskodi,ili da mi to bude iskusenje koje me moze u zabludu odvesti.Kod Tebe trazim zastitu od toga da ne-pravdu nekome ucinim ili da prema meni bude ucinjena,od toga da prema nekome neprijateljstvo iskazem,ili da se prema meni iskaze,i od svakog grijeha i pogreske koju neces oprostiti!(20)


Allahu moj,podari mi cvrstinu i odlucnost u ispravnom djelovanju;omoguci mi da Ti se zahvaljujem na Tvojoj blagodati,i da Ti na najljepsi nacin ibadet iskazujem;obdari me skrusenim i predanim srcem,lijepim i ispravnim moralom,jezikom koji istinu govori i djelom koje ce biti primljeno!Od Tebe trazim dobro koje Ti znas i zastitu od zla koje je Tebi poznato,i molim te za oprost onoga sto Tebi nije skriveno,jer Ti znas,a ja ne znam,Ti si Znalac svega skrivenog!(21)


Allahu moj,oprosti mi ono sto sam uradio,i ono sto cu uraditi,i ono sto sam skrio i ono sto sam obznanio,i ono sto Ti bolje znas od mene!
Ti unapredjujes,Ti unazadjujes,Ti sve mozes!Sve skriveno Ti dobro poznajes!(22)


Allahu moj,podari mi iman poslije koga necu u nevjerovanje zapasti,blagodat neiscrpnu,radost vjecnu i drustvo Tvoga Vjerovjaesnika a.s. u vjecnim dzennetskim visinama!(23)


Allahu moj,podari mi blagodati,omoguci mi cinjenje dobrih djela i napustanje zlih,i usadi mi ljubav prema siromasima!Podari mi ljubav Tvoju,ljubav onih koji Tebe vole,zelju za svakim djelom koje ce me pribli-ziti Tvojoj ljubavi!Primi moje pokajanje,oprosti mi i smiluj mi se,a kada htjednes kazniti narod,uzmi me Sebi prije nego sto u kusnju zapadnem!(24)


Allahu moj,tako Ti Tvoga znanja nepoznatog i Tvoje vlasti nad stvorenji-ma,pozivi me sve dotle dok u ovom zivotu ima dobra za mene,i usmrti me onda kada smrt bude bolja za mene.Podari mi bogobojaznost u osami i medju ljudima,i pravednu rijec u lijepom raspolozenju i srdzbi,i umjere-nost u bogatstvu i siromastvu,i slast gledanja u Tvoje lice,i ceznju za su-sretom s Tobom.Tebi se utjecem da me zastitis od zla i kusnje koja u zabludu vodi.Allahu moj,okiti nas ukrasom imana i ucini da budemo od onih koji su na Pravom putu i koji tome putu pozivaju!(25)


Allahu moj,dodijeli nam toliko bogobojaznosti koliko ce biti dovoljno da nas sprijeci u grjesenju;dodijeli nam toliko pokornosti Tebi koliko ce biti dovoljno da nas uvede u Tvoj Dzennet;dodijeli nam toliko cvrstine u vje-rovanju koliko ce nam biti dovoljno da nam olaksa podnosenje ovosvjetskih i onosvjetskih teskoca!(26)


Allahu nas,ispuni nasa lica stidom od Tebe,nasa srca strahom od Tebe,a nase duse ispuni svjesnoscu Tvoje velicine,kojom ces pokoriti nase dijelove tijela da samo Tebi u sluzbi budu.Allahu nas,ucini da nam budes drazi od svega drugog i da se Tebe vise bojimo od bilo koga drugog!(27)


Allahu nas,ucini pocetak ovoga dana naseg ispravnim,njegovu sredinu dobrim,a njegov zavrsetak uspjehom!Allahu nas,ispuni njegov pocetak miloscu,njegovu sredinu blagodati,a njegov zavrsetak pocascu i opro-stom!(28)


Podari nam svako dobro,na pocetku i na kraju,i sacuvaj nas svakog zla,na pocetku i na kraju!(29)


Allahu nas,blagoslovi Muhammeda,njegovu porodicu,njegove zene,nje-govo potomstvo!Obaspi blagodatima Muhammeda,njegovu porodicu,njegove zene,njegovo potomstvo,kao sto si obasuo blagoda-tima Ibrahima i Ibrahimovu porodicu,u svim svjetovima.Zaista si Ti hvaljen i slavljen!(30)


Ovo su neke odabrane dove Allahovog Poslanika Muhammeda a.s. koje je on ucio ili je pak savjetovao nekom od svojih drugova da ih uci.
Pojasnjenje nekih dova:
U sestoj dovi,kada se trazi zastita od naleta strasti,podrazumijeva se strast koja se ne moze kontrolisati koja covjeka poziva na cinjenje neke vrste bluda i nemorala(gledanje ocima,ili sami cin bluda).
U desetoj dovi se trazi zastita od loseg drustva u vjecnom boravistu,jer ko tamo dospije vjecno ce imati takvo drustvo,dok na ovom svijetu covjek moze promijeniti druga ako mu se ne svidja nesto kod njega.
Ovdje je i asocijacija da ugavnom covjek zavrsi na buducem svijetu s onim drustvom s kojim se druzio na dunjaluku,pa dobro pazi s kim se druzis!
U cetrnaestoj dovi se spominje trazenje zastite od namaza koji ne koristi,a to je namaz koji ne mijenja covjeka,covjek klanja ali i dalje radi losa djela.Zadatak i svrha namaza je da covjeka odvrati od zla.


U nastavku slijede izvori u kojima su zabiljezene ove dove:


1)Buhari,
2)Ahmed,Hakim,
3)Hakim,
4)Ebu Davud,Nesai,Hakim,a zadnji dio dove Buhari,
5)Muslim,ali s glagolom amiltu,umjesto alimtu kako stoji ovdje,
6)Hakim,
7)Buhari i Muslim,
8)Nesai,Hakim,
9)Ebu Davud,Tirmizi,Nesai,Hakim,
10)Nesai,Hakim,
11)Hakim,
12)Muslim,
13)Buhari I Muslim,
14)Nesai,Ebu Davud,
15)Nesai,Hakim,
16)Nesai,Ebu Davud,
17)Ebu Davud,Tirmizi,Ibn Hibban I Hakim,
18)Ebu Davud,Nesai,Ibn Madze I Hakim,
19)Ebu Mensur Ed-Dejlemi u Musnedu,
20)Ahmed I Hakim,
21)Tirmizi,Nesai I Hakim,
22)Buhari I Muslim,bez zadnje recenice,
23)Nesai,
24)Taberani u djelu Ed-Dua,
25)Nesai I Hakim,
26)Tirmizi,Nesai,Hakim,
27)Nisam nasao izvor,sto ne znaci da g,a nema
28)Abd ibn Humejd u djelu El-Muntehab,
29)Taberani u djelu Ed-Dua,
30)Buhari i Muslim.

Hvala Allahu na pocetku i na kraju,neka je salavat i selam na Poslanika a.s.,i nek Allah blagoslovi nasa sva djela.
Ovo je uze spasa za koje treba da se uhvati svaki gresni i slabasni rob!
Ove dove najbolje je uciti ujutru(nakon sabaha)i navece(pred zalazak sunca),ali ako ih musliman uci u svim drugim vremenima kada se dova posebno prihvata,kao sto je kada pada kisa,kada je na putovanju,ili pred iftar bice sevap i mozemo se nadati nagradi,kao i u svakom drugom slobodnom vremenu.

Pripremio:Daijja Miralem Mehic.
 
Top