Poučan događaj iz života imama Ibn Bette (A ovo se odnosi na sve nas meni se cini)

GAZIJA

Well-Known Member
Staff member
Autor: šejhul-magrib imam el-Šatibi rhm., umro 790.h.
Izvadak iz djela: Kitabul-I'itisam, 1/20-22.




Imam Ibnu Betta rhm., je lijep primjer i kudva, poznati učenjak, muhaddis, šejhul-Irak, Ebu Abdullah Ubejdullah b. Muhammed b. Muhammed b. Hamdan el-'Akberi el-Hanbeli, i autor je poznatog djela "El-Ibaneh el-Kubra", sastavljenog u tri toma. Rođen je 304.h.g., i bio je od onih čija se dova vrlo često primala (mustedžabul-da'ave). Umro je u mjesecu muharremu 387.h.g.. (Sijeru E'alamin-Nubela', 16/529.)





Imam el-Šatibi rhm., kaže slijedeće: "Proživljavao sam sličnu situaciju i stanje koje je proživljavao i kroz koje je prolazio poznati imam, hafiz Abdurrahman Ibnu Betta rhm., sa ljudima svoga vakta.



Govoreći o sebi, kaže slijedeće: "Čudio sam se mom halu, ne bitno bio na putu ili kod kuće, sa bližnjim ljudima, ili daljnjim, sa poznanicima ili nepoznanicima. Kada bih se našao u Mekki, ili Horosanu, ili ostalim mjestima, većina onih s kojima sam se susrećao, bilo da su u pitanju moji istomišljenici ili neistomišljenici – svi su me pozivali slijeđenju onoga što govore i zastupaju, i tome da srčano prihvatim njihovu priču, i njihovoj istinitosti da posvjedočim.



Ako potvrdim nečiju priču, i posvjedočim istinitost njegova govora – što većina ljudi ovog vremena radi – u tom slučaju bivam povoljnom i odgovarajućom osobom, prijatnom, dobrom i zgodnom - jednom riječju istomišljenik (muvafik)!



Ako slučajno zastanem na jednom slovu njegova govora, ili se kritički osvrnem na neki njegov postupak – u tom slučaju postajem nepovoljnom i neodgovarajućom osobom, neprijatnom, lošom i nezgodnom – jednom riječju neistomišljenik (muhalif)!



Ako kažem da Kur'an ili Sunnet govore suprotno o onome što on govori ili radi – nazvaće me haridžijom!?



Ako mu navedem neki hadis iz oblasti tevhida – nazvaće me mušebbihom!?



Ako bude u pitanju govor o snu – nazvaće me salimijjom!?



Ako bude u pitanju iman – nazvaće me murdžijom!?



Ako bude u pitanju govor o djelima – nazvaće me kaderijom!?



Ako bude u pitanju govor o ma'arifi (srčanoj spoznaji nečega) – nazvaće me kerramijom!?



Ako bude u pitanju govor o vrijednosti Ebu Bekra i Omera – nazvaće me nasibijjom!?



Ako bude u pitanju govor o vrijednosti Ehlu-Bejta – nazvaće me rafidijom!?



Ako prećutim tefsir nekog ajeta ili hadisa, i ne kažem ništa više od onoga kako sami ajet ili hadis glase – nazvaće me zahirijom!?



Ako ih prokomentarišem nečim drugim – nazvaće me batinijom!?



Ako odgovorim te'evilom – nazvaće me eš'arijom!?



Ako ih poreknem – nazvaće me mu'utezilom!?



Ako bude u pitanju govor o nekim sunnetima, poput kira'eta – nazvaće me šafijom!?



Ako bude u pitanju govor o kunut dovi – nazvaće me hanefijom!?



Ako bude u pitanju govor o Kur'anu – nazvaće me hanbelijom!?



Ako preferiram mišljenje nekog od imama – optužiće me na to da se loše ophodim sa ostalim imamima, i da im stepen obaram?!



Da zlo bude još gore, ovakva i slična imena mi daju onda kada iščitaju određene hadise Poslanika s.a.w.s., predamnom, i koliko god se složio u mišljenju sa jednim, neprijateljstvo prema meni ispolji drugi, a ako budem kroz prste progledivao njihovom džematu, rasrdiću i naljutiti Allaha dž.š., i tada me od Njega niko neće moći zaštiti!



Ja ću se čvrsto držati Kur'ana i Sunneta, a oprosta ću od Allaha, pored kojeg drugog boga nema, tražiti, a On prašta, i milostiv je!




Prijevod s arapskog:

Sead Jasavić, Medina
 
Top