Roditelji ,islam i brak

Zehra

Junior Member
:salam2:
Kao sto nazalost znamo u mnogim brakovima dodje do problema a najcesce su roditelji i braca i sestre.
Ako se udamo ili ozenimo koliko znam duzni smo svoju familiju da obilazimo i postujemo kako s jedne tako i sa druge strane, medjutim to nije bas kod svakoga isto.
Na primjer muz zabranjuje zeni da pomaze svojim roditeljima koji nisu u mogucnosti da rade iz razloga sto su bolesni ili nema jednostavno posla. Uglavnom zbog ovakvih razloga dodje do svadje pa cak i rastave.

Moje pitanje glasi:

Jeli covjek gresan ako svojoj supruzi kaze da bira izmedju njega i familije???
Jeli zena gresna ako kaze da je svoju familiju izabrala???
Jeli covjek gresan ako joj prigovara za pomoc koju pruza svojim roditeljima(iako su se dogovorili da pomaze svoje roditelje)

Allaah vas nagradio za istiniti odgovor.
:wasalam:
 

Esedullah

New Member
Amin we ijjake.

OK. Proslijedit cu pitanja profesoru. Rok za postavljanje pitanje je 25.05., tako da odgovore mozemo ocekivat nekih 7-10 poslije tog roka, znaci tamo pocetkom juna insaAllah. Cim profesor da odgovore ja cu ih postaviti ovdje insaAllah.

Es-Selamu 'alejkum.
 

Zehra

Junior Member
ODNOS MUSLIMANA PREMA RODITELJIMA

:bismillah1:

«Gospodar tvoj zapovijeda da se samo Njemu klanjate i da roditeljima dobročinstvo činite. Kad jedno od njih dvoje, ili oboje, kod tebe starost dožive ne reci im ni: «Uh» - i ne podvikni na njih, i obraćaj im se riječima poštovanja punim. Budi prema njima pažljiv i ponizan, i reci: »Gospodaru moj, smiluj im se, oni su mene, kad sam bio dijete, njegovali!» (Kur'an)

«Ko zadovolji roditelja, zadovoljio je Allaha, dž.š., a tko otkaže poslušnost roditeljima, taj je otkazao poslušnost Allahu, dž.š.». (Hadis)
Dužnosti prema roditeljima:

-Da ih njegujemo u slučaju da se razbole

-Da prema njima budemo blagi, poslušni i zahvalni

-Da ih izdržavamo ako su siromašni

-Da ispunimo njihovu oporuku, ukoliko ona nije suprotna učenju islama i interesima muslimana

-Da pazimo prijatelje svojih roditelja, ako su lijepog vladanja

-Da umrle roditelje spominjemo dovom i za njih dajemo sadaku

- Da ih volimo, poštujemo i pomažemo
 

Zehra

Junior Member
:bismillah:

Neko je jednom upitao Božijeg Poslanika, s.a.v.s: “Kakva su prava roditelja prema djeci?“ o*!n je odgovorio: “Oni su tvoj Džennet i (tvoj) Džehennem.” (Prenosi Ibn Madže).

Navedeni elokventni hadis daje odgovor u samo tri riječi (u izvornom arapskom jeziku) ne samo šta smo, nego i zašto smo dužni da budemo poslušni prema roditeljima. Mi trebamo da poštujemo roditelje, da ih pazimo, da brinemo o njima na najbolji način, zavisno od naših mogućnosti, zato što ćemo, na taj način, zadobiti Allahovo zadovoljstvo. U suprotnom, naše nepoštivanje i neposlušnost prema roditeljima dovest će nas do vrata Džehennema.

Naglašena važnost poslušnosti prema roditeljima može se razumjeti iz činjenice da se u Kur’anu ova dužnost spominje uporedno sa poslušnošću prema Allahu.

“...budi zahvalan Meni i roditeljima svojim, Meni će se sve vratiti.“ (Lukman, 31: 14). Reci: “Dođite da vam kažem šta vam vaš Gospodar propisuje: da mu ništa ne pridružujete, i da roditeljima dobro činite...“ (El-En’am, 6: 151).

“Gospodar tvoj zapovijeda da se samo Njemu klanjate i da roditeljima dobročinstvo činite. Kada jedno od njih dvoje, ili oboje, kod tebe starost dožive, ne reci im ni:“Uh!“, “I ne podvikuj na njih, i obraćaj im se riječima poštovanja punim. Budi prema njima pažljiv i ponizan (spusti krilo poniznosti prema roditeljima iz milosti) i reci: “Gospodaru moj, smiluj im se, o*!ni su mene, kad sam bio djete, njegovali!“ (El-Isra’, 17: 23-24).

Izraz “ spusti krilo poniznosti prema roditeljima iz milosti“, poređenje je sa pticom koja visoko leti i spušta krilo nad svoju mladunčad iz milosti koju osjeća prema njima.

Stavljanje dvije spomenute obaveze pod znake navodnika, implicira da o*!ne zahtjevaju pažljivije razmatranje. činjenica je da je odnos roditelja i djece specifičan. Roditelji žrtvuju sve za dobro svoga djeteta i u svakom pogledu žele da djeci bude bolje nego što je bilo njima. U isto vrijeme, o*!ni ne očekuju da im se to uzvrati. Ustvari, roditeljska ljubav dio je božanske ljubavi. Međutim, dok je roditeljska ljubav većinom prirodna, način na koji postupamo sa našim rodteljima prepušten je nama. Možemo izabrati: da poštujemo i budemo poslušni prema roditeljima, ili izabrati nepoštovanje i neposlušnost. Odatle se i referiše na Džennet i Džehennem (tj. Da su roditelji naš Džennet ili naš Džehennem).

Na taj način mi slobodnom voljom izabiremo put Dženneta ili Džehennema. Bitno je još nešto spomenuti, a to je: ne smijemo nikada misliti da smo uradili sve što je trebalo da uradimo.

Koncept porodice u današnje vrijeme je veoma različit u odnosu na islamske principe. Uobičajena metafora kojom se koriste Englezi da opišu porodicu je njeno poređenje sa ptičijim gnijezdom. Ptičad borave u gnijezdu dok roditelji vode brigu o njima. Ali, čim porastu ptičad napuštaju gnijezdo da bi živjela na svoj način. Naravno, odrasle ptice ne znaju ili ne vode brigu o roditeljima, djedovima i nenama, ili amidžama i dajdžama ili drugim rođacima. U njihovom slučaju to je u redu, zato što ptice ne treba da grade civilizaciju ili čvrstu zajednicu.

Nažalost, ova metafora približno prikazuje stvarnost života u našim, ili bolje rečeno zapadnim društvima, koja su se spustila na nivo ptica i životinja. Otac je postao „starac“, a glavna izreka omladine je „ovo je moj život, ostavi me na miru“. Legalna struktura društva (zajednice) podržava to mišljenje, isto kao i literatura, mediji i eksperti različitih ubjeđenja i razmišljanja. Katastrofalne posljedice svega toga već uveliko su poznate.

Porodica se toliko dezintegrisala tako da je ne možemo prepoznati, a međuljudski odnosi su se potpuno pocijepali. Starci tužno preživljavaju u staračkim domovima. Žrtvovanje, predanost i poštivanje roditeljskog autoriteta tako su strani kao da djeca i roditelji ne pripadaju jednoj porodici i takvih slučajeva sve je više. Tako je jedan Amerikanac koji je primio islam, rekao: “Na Zapadu pojedinac nema niti jednog prijatelja u kojeg može imati puno povjerenje.

U poređenju sa tom tužnom i jadnom situacijom, porodični život u islamskoj zajednici bio je i ostao na visokom nivou, uprkos općem nazadovanju društva. Iako je porodica u islamu, kao institucija napadana sa svih strana, taj bedem islama nije srušen. Glavna ideja tog napada je da se djeca bore protiv roditelja i da se umanji roditeljska vlast nad djecom, i to u ime - ničeg drugog nego - ‘prava djece’. o*!ni koji žive i odrastaju u takvom društvu i koji usvajaju njegovu kulturu doživljavaju islamsko učenje čudnim, baš kao što bolesna osoba doživljava normalnu, zdravu i ukusnu hranu.

Sve u svemu, važno je da se mi i naša djeca podsjećamo na islamsko učenje u vezi sa našim dužnostima prema roditeljima. Osnove kojih trebamo da se pridržavamo su:

1) Moramo poštivati naše roditelje u svim situacijama, bez obzira da li mi mislimo da su to o*!ni ‘zaslužili’ ili ne. To je njihovo pravo koje im je zagarantovano, čak iako nisu muslimani. U našem postupanju prema njima ne smijemo im reći ni riječi prezira ili omalovažavanja. Moramo pokazati veliku poniznost prema njima.

2) Moramo im biti poslušni u granicama šerijata. Jer, u islamu nema potpune pokornosti niti jednom od Allahovih stvorenja. Svaka vrsta poslušnosti: radnika prema svojim šefovima, djece prema roditeljima, podanika prema vladarima, žene prema mužu - zasniva se na principu opisanom u hadisu: “Nema pokornosti stvorenju u nepokornosti Stvoritelju.“

3) Pojedinac u granicama šerijata treba da bude poslušan svojim roditeljima, čak iako su roditelji bili nepravedni prema njemu u prošlosti. U jednom hadisu Poslanik, s.a.v.s, ponovio je to tri puta “čak iako su roditelji bili nepravedni prema njemu.“

4) Obaveze određene šerijatom ne zahtijevaju odobrenje roditelja, ali dobrovoljne -zahtijevaju. Na primjer, učenjaci smatraju da je putovanje daleko od kuće s namjerom da se poziva u islam, iako je to pohvalan čin, zahtjeva odobrenje roditelja muslimana jer je to rad na dobrovoljnoj osnovi.

5) Takođe, roditeljsko pravo je da se djeca mole za njih (uče dovu) dok su živi, kao i kad umru. Mali su izgledi da će neko, nakon što je činio dovu za svoje roditelje, uraditi nešto što će ih povrijediti.

6) Dobro postupanje prema roditeljima treba takođe da se proširi i na njihove prijatelje i rođake (tj. da djeca takav stav imaju i prema rođacima i prijateljima svojih roditelja, op. red).

U vrijeme dok sve to radimo sa dubokim osjećanjem zahvalnosti, i nijjetom da zaslužimo nagradu u Džennetu bitno je da se prisjetimo da nam dobro ili loše postupanje prema roditeljima donosi nagradu ili kaznu i na ovom svijetu. Jer, o*!ni koji povrijede i ražaloste svoje roditelje u većini slučajeva dožive istu sudbinu. A tako i o*!ni koji razvesele i obraduju svoje roditelje i sami dožive radost i veselje.

Preuzeto sa webstranice studio-din.com

:inshallah: da nam ovo bude poucno
 

Zehra

Junior Member
:bismillah1:
Djeca imaju obaveze prema roditeljima, ali je veca obaveza roditelja prema djeci



Mnogi roditelji su u potpunosti zanemarili i zapustili odgoj svoje djece, ne interesiraju se za njihov razvoj i rezultate i ne daju im neophodne savjete, smjernice i upute u momentima kad je to najpotrebnije njihovoj djeci. Medutim, kad se ti roditelji suoce sa drskošcu i nepokornošcu svoje djece, onda pocnu sa žalopojkama koje, u svom jadu i ocaju, iskazuju pred svim i svakim


Pripremio: Nezir Halilovic



Svi roditelji dobro znaju, i na to se nerijetko prizivaju, da djeca imaju obaveze prema njima. Tragedija našeg doba je što veliki broj roditelja nece priznati da i oni, isto tako, pa i više, imaju obaveza i dužnosti prema svojoj djeci. Iz ovog neznanja i nesvjesnosti proizlaze sve greške, problemi i nesuglasice izmedu generacija. Medutim, muslimani u svakodnevnoj praksi sa ovim imaju najviše problema, jer su naši postupci i shvatanja dijametralno suprotni uputstvima, nacelima i postavkama islama. Iz islama smo naucili i povjerovali da postoje meleci, a iz svog neznanja, gluposti i nesvjesnosti smo shvatili da meleki za nas moraju raditi sve, pa i odgajati i cuvati našu djecu!?


Allah, dž. š., nam o tome porucuje: "O vi koji vjerujete, sebe i svoje porodice cuvajte od vatre cije ce gorivo ljudi i kamenje biti, i o kojoj ce se meleki strogi i snažni brinuti, koji se onome što im Allah zapovjedi nece opirati, i koji ce ono što im Allah naredi izvršavati" (Et-Tahrim, 6.). Allahov Poslanik, s. a. v. s., o tome kaže: "Svi ste vi pastiri i svi ste odgovorni za svoje stado. Imam je pastir u svom džematu i odgovoran je za svoj džemat. Covjek je pastir u svojoj kuci i odgovoran je za svoje ukucane" (Buhari, 583.; Muslim, 1.829.).



On, takoder, kaže: "Nema ni jednog roba (covjeka) kojem Allah podari porodicu kao emanet, pa ga on ne izvrši kako treba, a da mu Allah nece zabraniti ulazak u Džennet" (Buhari 13/112.; Muslim, 132.).


“Baci ga u vodu svezana”



Uprkos velicini odgovornosti i ozbiljnosti problema odgoja djece, naci cemo da se izuzetno veliki broj roditelja nemarno odnosi prema ovome pitanju koje je od suštinske važnosti i da to olahko shvata i tome ne pridaje potrebnu pažnju. Možemo vidjeti da veliki broj takvih roditelja uopce nema predstavu gdje im se djeca nalaze, s kakvim društvom se krecu i kakva mjesta posjecuju. Ti roditelji su u potpunosti zanemarili i zapustili odgoj svoje djece, ne interesiraju se za njihov razvoj i rezultate i ne daju im neophodne savjete, smjernice i upute u momentima kad je to najpotrebnije njihovoj djeci. Medutim, kad se ti roditelji suoce sa drskošcu i nepokornošcu svoje djece, onda pocnu sa žalopojkama koje, u svom jadu i ocaju, iskazuju pred svim i svakim. Na žalost, nisu ni svjesni da su upravo oni kljucni razlog takvog stanja svoje djece. Pjesnik je o tome spjevao prelijepe stihove: “Baci ga u vodu svezana,


A potom mu rece:



Cuvaj se, cuvaj, da se ne skvasiš!”


U ovoj kratkoj studiji osvrnut cemo se na najznacajnije i najopasnije grješke u odgoju djece.



"Sebicnost" pri izboru supruge


Koliko li je samo mladica koji pri izboru buduce supruge svu pažnju fokusiraju na ljepotu njenog lica, tijela, njeno bogatstvo i slicno, a da im pri tome nikad i ne naumpadne kako ce se ona ponašati kao majka? Sigurno je da covjek treba misliti o svojim željama i potrebama, ali kao musliman nikad ne smije zaboraviti na svoju ulogu i odgovornost na ovom svijetu. Ako mladic slijepo i brzopleto sklopi brak sa djevojkom koja ne posjeduje odgovarajuce intelektualne, moralne, vjerske i psihicke kvalitete, može racunati da je svoju djecu osudio na život na samoj ivici provalije. Supruga je osoba koja ce roditi djecu i ona ce odrastati u granicama i okvirima njenog morala, inteligencije, cudi, licnosti i vjere. Nijedna osoba nema veci i snažniji uticaj na svakog insana od njegove majke. Zato je Ebu-Esved ed-Dueli rekao svojim sinovima:



"Sinovi moji, prema vama sam plemenito postupao i u mladosti i u starosti, pa cak i prije nego što ste rodeni!" Iznenadeni, sinovi ga upitaše:


"Oce naš, kako si to prema nama plemenito postupao prije nego što smo se i rodili?" On odgovori: "Od svih žena sam vam odabrao majku radi koje nikad necete biti psovani i ponižavani" (vidi: "Edebu ed-Dunja ve ed-Din", str. 132.).



Zapostavljanje dova


Nakon što mladic i djevojka sklope brak, prije ili kasnije ce poželjeti imati djecu. Nekima od njih Allah, dž. š., u startu podari djecu, nekima tek nakon odredenog vremena, a neke ostavlja bez poroda, jer On najbolje zna šta svakome covjeku najviše odgovara. Odmah po sklapanju braka bi supružnici trebali poceti uciti dove za hairli djecu. To je, inace, bila praksa svih ranijih Allahovih poslanika, vjerovjesnika i dobrih ljudi. Tako, u Kuržanu možemo naci slucaj Zekerijjaa, a. s., cija je žena bila nerotkinja, kako moli Allaha da mu podari hairli potomstvo: "Gospodaru moj, podari mi od sebe cestita potomka, jer se ti, uistinu, molbi odazivaš" (Ali-Imran, 38.).



Nakon izvjesnog vremena, uprkos njegovoj starosti i ženinoj nemogucnosti da rada, Zekerijaova žena mu je rodila sina Jahjaa. a. s. Isti slucaj je bio i sa Ibrahimom, a. s. Allah, dž. š., nam, u suri Et-Furkan, spominje Svoje dobre robove i navodi da je njihova osobina da se cesto obracaju Allahu moleci:


"Gospodaru naš, podari nam u ženama našim i djeci našoj radost i ucini da se cestiti na nas ugledaju!" (El-Furkan, 74.).



Vidimo da Allah, dž. š., na više mjesta ukazuje na velicinu, znacaj i ulogu dova za hairli djecu.


Srdžba i bijes radi trudnoce i djece



U ovom vremenu teške ekonomske, politicke i sveukupne društvene situacije, bezbroj je slucajeva da se jedan od roditelja (uglavnom, otac, a nerijetko i majka) silno naljuti kad im se kaže da ce dobiti bebu.


Cak i u slucajevima kad takav suprug nigdje ne radi, on pronalazi neophodni iznos novca i žurno šalje svoju ženu na ginekologiju kako bi ubila to malo nevino stvorenje i time sebe i supruga riješila briga. Današnji roditelji uglavnom to cine radi straha za svoju i djetetovu egzistenciju, mada je i veliki broj slucajeva da roditelji žele da se i dalje osjecaju mladima, bez obzira na godine, a djecu shvataju kao prepreku tome. Svako dijete je direktni Allahov dar covjeku i prirodno bi bilo da se svaki musliman raduje tom daru, ne zanemarujuci se detaljima, tj. je li muško ili žensko dijete. Niukom slucaju se ne smije dogoditi da se bilo koji covjek koji se osjeca vjernikom ljuti i srdi zato što je dobio dijete. Svejedno je cini li on to zato što je razocaran, jer je ocekivao jedno, a dobio drugo, ili zato što se boji za svoju i djetetovu egzistenciju ili što se boji za ugodan život, cega se, nažalost, plaši vecina mladih bracnih parova. Oni zaboravljaju, a neki, nažalost, nikada nisu ni znali, da je uzvišeni Allah Onaj koji osigurava nafaku svakom Svom stvorenju.



O tome Allah, dž. š., kaže:


"Ne ubijajte djecu svoju iz straha od naimaštine, i njih i vas Mi hranimo, jer je ubijati njih, doista, veliki grijeh" (El-Isra, 31.).



Nastavit ce se


Omraženost ženske djece



One su posebni Allahov dar


Diljem svijeta je posebno raširena pojava - omraženost ženske djece. Koliko li je samo oceva neznalica koji se rasrde i rastuže kad im se kaže da im je žena rodila žensko dijete! Izraziti nezadovoljstvo i odbiti dar obicnog covjeka, gnusno je i odvratno djelo koje svi preziru, pa šta tek da mislimo o nezadovoljstvu i odbijanju dara od Allaha, dž. š.? Ko je u stanju zanemariti vrijednost i znacaj ženskog djeteta? Pa, one su naše ljupke kcerke, naše sestre, supruge, one su, na kraju, naše majke i nene! Divne li su rijeci islamskog daije: "One su pola covjecanstva koje rada drugu polovinu. Preciznije receno, one su cjelokupno covjecanstvo". O velicini i znacaju ženske djece nam govori Allah, dž . š., u Kur’anu i pri tome dobijanje ženske djece naziva darom. Štaviše, stavlja ih na mjesto ispred muškaraca. Allah, dž. š., kaže: "Allahova je vlast na nebesima i na Zemlji. On stvara šta hoce! On poklanja žensku djecu kome hoce, a kome hoce - mušku" (Eš-Šura, 49.).



Allahov Poslanik, s. a. v. s., kaže: "Kome Allah podari tri kcerke, ili tri sestre, ili dvije kcerke, dvije sestre, pa upotpuni dobrocinstvo prema njima bojeci se za njih, uci ce u džennet" (Musned imami Ahmeda, 43/2.). "Ko bude iskušan sa necim od svojih kcerki, pa prema njima plemenito postupi, biti ce mu zastor od džehenemske vatre" (Buhari, 1.418.; Muslim, 2.629.).


Dakle, ova greška u obezvrjedivanju i omalovažavanju ženske djece ne predstavlja samo grešku u odgoju, nego i u vjerovanju - akidi. Nema nikakve sumnje da takvo ponašanje spada u obicaje prljavog džahilijjeta (doba neznanja i tame uma) i obicaje i praksu džahila. Radi se o toliko krupnoj i opasnoj stvari da o njoj direktno govori i Gospodar svjetova, svemoguci Allah, dž. š. koji kaže: "I kad se nekome od njih javi da mu se rodila kci, lice mu potamni i postaje potišten, krije se od ljudi zbog nesrece koja mu je dojavljena, da li ovako prezren da je zadrži ili da je u zemlju zarovi? Kako ružno oni prosuduju!" (En-Nahl, 58.-59.)



Postoji stara izreka koja kaže da se dan po sabahu poznaje, pa cemu da se nada dijete koje je na taj nacin docekano na ovom svijetu???
 

Ilderina

New Member
:salam2:

Kakav je stav djeteta ako vidi da otac cini nepravdu prema majci (npr. ako je tuce, vrijedja itd.) ili pbrnuto majka prema ocu.
Dali je tada preporucljivo-dozvoljeno da se dijete umijesa u raspravu i da stane na stranu roditelja o kojem misli da je u pravu.

:wasalam:
 

abida_

New Member
pitanje..;)

:salam2: moje pitanje bi bilo sledece:
kako roditeljima (roditelju) koji nemaju islamskog odgoja, koji misle da zensko treba da se uda sa 25, 30 godina, objasniti, kako ih pitati za pristanak za brak u ime Allaha dz.s., sa dobrim muslimanom/muslimankom, ako oni za to nece da cuju?
 
Top