Rugaciunea de vineri

cititoare

New Member
SALAMU ALEYKUM,as dori sa stiu si eu de ce rugaciunea de vineri este mai importanta pentru ca am vazut ca multi barbati pleaca la rug de vineri de la servici dar celelalte le fac si la locul de munca nu vor neaparat sa se duca la moschee.Este mai importanta rugaciunea de vineri ca celelalte?de ce?Pacea fie cu voi toti
 

Um Abdur Rahman

Sclava lui Allaah
As salamu aleikom wa rahmatullahi
Am sa-ti raspund surioara pe scurt in sha Allah daca mai vrei completari am sa o fac..
9. O, voi cei care credeti! Când se cheama la Rugaciune [As-Salat], în
ziua de vineri, grabiti-va la pomenirea lui Allah(13) si lasati negotul!(14)
Aceasta este mai bine pentru voi, daca [voiþi sa] stiti.
10. Apoi, dupa ce Rugaciunea [As-Salat] a fost implinita, raspandiiva
pe pamant si cautati harul lui Allah si pomeniti-L mult pe Allah,
pentru ca voi sa izbanditi!(

(surat al jumua 62/verset 9,10 traducerea sensurilor)


Intreaga viata a credinciosului trebuie dedicata ptr Alah..pentru adorarea Lui,doar Allah ne-a creat cu un singur scop...Sa-l adoram,Sa-L ASCULTAM....Nu este o zi speciala pentru acest lucru musulmani trebuie sa-L adore pe Allah tot timpul in fiecare zi.
Dar Allah a facut speciala aceasta zi pentru comunitatea nostra si Allah a ales ziua de vineri deasupra celorlalte zile.Avem mai multe hadituri care ne indica acest lucru...am sa dau doar cateva.

Profetul muhammad sallallahu alehi wa sallam a spus: Cea mai buna zi in care soarele rasare este Vineri,Este ziua in care Adamm a fost creat.in aceasi zi ela intrat in Paradis si in aceasi zi (vineri) a fost scos din el
(Muslim)

Abu Huraira a spus ca profetul lui Allah sallallahu alehi wa sallam a spus:Fiecare rugaciune dintre cele 5 zilnice,si una din rugaciunea de vineri la urmatoarea rugaciune de vineri sterge din pacate atata timp cat nu sunt comise pacatele majore(al-Tahaarah)
Abu Huraira a spus ca profetul salllahu alhai wa sallam a zis: Cand ziua de vineri a sosit,la portile mosqeilor stau ingeri care ii noteaza pe primii care au venit la mosqee.Apoi cand imamul se aseaza ingerii isi inchid cartile si asculta predica imamului.Cel care vine devreme la mosqee este ca si unul care a sacrificat o camila apoi cei care vin dupa el sunt ca si cum ar fi sacrificat o vaca, apoi un berbec,urmatori un pui si ceilalti un ou(Bukhary 1416)
wa aleikom salam wa rahmatu llahi wa barakatuhu
 
Top