Važnost i značaj uleme

Ensarija

Junior Member
Poznato je da je Muhammed, sallallahu alejhi ve sellem, posljednji Allahov poslanik i da poslije njega nema poslanika, međutim, odgovornost u nošenju da've i prenošenju istine poslije njega preuzimaju iskreni i istinski učenjaci (alimi). O fadiletima uleme govore mnogi ajeti, stoga ću spomenuti neke od njih uz kratki komentar poznatih mufessira (tumača Kur'ana).

Allah, dželle šanuhu, uzeo je ulemu za svjedoke u najveličanstvenijoj stvari, zbog koje smo svi stvoreni i koju moramo svjedočiti, a to je šehadet, pa kaže Allah, dželle šanuhu:

“Allah svjedoči da nema drugog boga osim Njega, a i meleki i učeni, i da On postupa pravedno. Nema boga osim Njega, Silnog i Mudrog.” (Prijevod značenja Ali Imran, 18.)

Kaže imam Kurtubi: “U ovome ajetu je dokaz o vrijednosti znanja, kao i o vrijednosti i položaju samih učenjaka, jer da je neko drugi bio cjenjeniji od učenjaka kod Allaha, dželle šanuhu, On bi postavio njegovo ime pokraj Svoga imena i imena meleka, kao što je to uradio sa ulemom.” (Džamiu Ahkamil-Kur'an)

Također je Allah, dželle šanuhu, uzdigao ulemu zbog njihovog znanja iznad ostalih vjernika, pa kaže Allah, dželle šanuhu:

“...i Allah će na visoke stepene uzdignuti među vama one koji vjeruju i one kojima je dato znanje.” (Prijevod značenja El-Mudžadele, 11.)

U tumačenju ovog ajeta imam Ševkani kaže: “Allah, dželle šanuhu, će uzdignuti one koji vjeruju nad nevjernicima za visoke stepene, a uzdignut će one kojima je dato znanje iznad ostalih vjernika, isto tako za visoke stepene; pa onaj ko objedini iman i znanje, bit će uzdignut zbog svog imana na visoke stepene, a zatim će biti uzdignut na još veće stepene, zbog svog znanja.” (Fethul-Kadir)



Vjernici su dužni da poštuju i da uvažavaju ulemu, i da im se pokoravaju jer im to Allah, dželle šanuhu, naređuje pa kaže Uzvišeni:

‘’O vjernici, pokoravajte se Allahu i pokoravajte se Poslaniku i predstavnicima vašim.’’ (Prijevod značenja En-Nisa, 59)

Ibn Abbas, radijallahu anhu, komentarišući ovaj ajet, rekao je: ‘’To znači pokoravajte se ulemi, jer je njih Allah, dželle šanuhu, zadužio da podučavaju narod i da im naređuju dobro, a da ih od zla odvraćaju, zbog toga je Allah, dželle šanuhu, naredio Svojim robovima da njima budu pokorni.‘’(Tefsiru-t-Taberi)



Učenjaci su ljudi koje je Allah, dželle šanuhu, odredio za glavne autoritete Svoje vjere, Uzvišeni je naredio ljudima da im se vraćaju u svim stvarima vjere, bile one u njihovim očima male ili velike! Zato Allah, dželle šanuhu, kaže: ’’…zato pitajte one koji slijede Knjigu ako ne znate vi!’’ (Prijevod značenja El-Enbija, 7)

U komentaru ovoga ajeta, imam Šatibi kaže: ‘’Ovdje se naređuje da se ulema pita, jer nije ispravno da se pita onaj čiji se odgovor u šerijatu ne smatra validnim.’’ (El-Muvafekat)

U još jednom ajetu Allah, dželle šanuhu, nama objašnjava na kojim stepenima se ulema kod Njega nalazi, te kako su oni ti koji Ga se najviše boje. Uzvišeni kaže: ''A Allaha se boje od robova Njegovih – učeni.’’ (Prijevod značenja Fatir, 28)

Imam Es-Sadi, komentarišući ovaj ajet, kaže: ‘’Sve što čovjek više zna o vjeri, više se boji Allaha.’’ (Tejsirul-Kerimu-r-Rahman)

Rekao je šejhul-islam Ibn Tejmijje: ''U svim prijašnjim narodima njihova ulema bila je najgora među njima, osim kod muslimana, jer je naša ulema najbolja među nama.'' (Reful-Menam)

U još mnogim ajetima Allah, dželle šanuhu, govori o fadiletima uleme, pa u jednom kaže kako im je data mudrost, u drugom kaže kako nisu isti oni koji znaju i oni koji ne znaju itd.
Odgovornost koju su ponijeli i nosili istaknuti alimi ovog ummeta, kroz dugu islamsku historiju, bila je u svojstvu zaštitnog zida koji je štitio islamski ummet od olujnih vjetrova, cijepanja, slabosti i nereda, i nema sumnje da su ljudi bez alima obične neznalice, koje su lahak plijen šejtanima u ljudskom i džinskom obliku, koji vrebaju na svakom koraku kako bi ih odveli u zabludu i slijeđenje strasti, ne bi li ih potpuno uništili.

Učenjaci su nasljednici Bo*!žijih poslanika, koji od njih naslijediše znanje, koje u prsima svojim nose, a koje se reflektira na njihovim riječima i djelima!

Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, kaže: ''Učenjaci su nasljednici Božijih vjerovjesnika.''
(Ebu Davud, Tirmizi, Ibn Madže, Ahmed) A šejh Albani za ovaj hadis kaže da je sahih.

Ulema su imami i vođe ove vjere, koji postigoše visok stepen, uz mukotrpni trud i zalaganje, uz sabur i čvrsto ubjeđenje.

Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, nam u još jednom hadisu na veoma slikovit način objašnjava koji su to fadileti uleme pa kaže: ''Vrijednost učenog nad pobožnim je kao moja vrijednost u odnosu na jednog od vas.’’ [Tirmizi] I za ovaj hadis šejh Albani kaže da je sahih.

Stoga su učenjaci, Allahova, dželle šanuhu, blagodat za stanovnike Zemlje, jer su oni svjetiljke u tami i nosioci upute.

Također Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, kaže: ''Učenjaci moga ummeta su kao vjerovjesnici Benu Israila.'' (Buharija)

Vidimo na koji način Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, objašnjava vrijednost uleme, kako bismo ih mi poštovali i slijedili, pa ih upoređuje sa prijašnjim vjerovjesnicima.

U jednom hadisu Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, čak prijeti onima koji ne poštuju ulemu da ne pripadaju njegovom ummetu pa kaže: ''Nije od mog ummeta onaj koji ne poštuje starije i koji nije milostiv prema mlađima, i koji ne zna prava uleme.'' (Ahmed) Šejh Albani kaže da je hasen.

Daleko veći broj ljudi u ovome ummetu poznat je baš po osobini stjecanja i širenja znanja, nego po nekom drugom ibadetu. Imami Ebu Hanife, Malik, Šafija, Ahmed, Buharija, Muslim, Ibn Tejmijje i još mnogi drugi, isto su tako bili primjeri u ostalim ibadetima, ali su njihova imena ostala, prije svega, poznata baš zbog njihovog znanja i rada po njemu. Allah, dželle šanuhu, uzdigao ih je iznad ostalih mu'mina upravo zbog toga.



Na pitanje: ‘’Na kojem stepenu se nalazi ulema u islamu’’, šejh Ibn Usejmin, rhm., odgovorio je:

‘’Ulema je na najvećem stepenu u islamu, zbog toga što su oni nasljednici Allahovih poslanika. Na njima je obaveza znanja i pozivanja Allahu, dželle šanuhu, kakva nije na ostalom svijetu. Oni su na Zemlji poput zvijezda na nebu. Oni ukazuju zalutalom svijetu na pravi put, i istinu im pojašnjavaju, a od zla ih odvraćaju. Ulema je poput kiše koja na sušnu zemlju padne, pa urodi plodom uz Allahovu, dželle šanuhu, dozvolu….’’ (Fetava Ulemail-Beled el-Haram, 505)

Sada poslušajmo šta velikani ovog ummeta kažu o onima koji ne poštuju ulemu i koji istražuju njihove greške kako bi ih ponizili.

Imam Ibn Asakir obratio se osobi koja je izrazila nepoštovanje prema učenjaku, riječima: "Nikada nećeš steći poštovanje ako ne poštuješ imame."

Isti imam na drugom mjestu kaže: "Dragi brate, neka Allah uputi i tebe i mene do onoga čime je On zadovoljan i učini nas od bogobojaznih. Treba da znaš da je meso učenjaka zatrovano i poznato je da Allah razotkriva one koji ih omalovažavaju, i On će kazniti one čiji se jezici upuste u njihovo klevetanje, umrtvljivanjem njihovih srca. ‘’

Imam Tahavija kaže: ‘’Ulema selefa, bila ona iz prijašnjih ili onih generacija poslije njih, ne spominje se osim po dobru, a onaj ko ih spominje po lošim stvarima, taj nije na pravom putu.’’ (Šerhul-Akideti-t-Tahavija)

Uprkos ovim tekstovima koji ukazuju na poštovanje prema učenjacima kao i sa drugim tekstovima iz Kur'ana i sunneta koji zabranjuju vrijeđanje i omalovažavanje svih muslimana a posebno uleme, ovi tekstovi ne dotiču ONE ljude koji nemaju drugog posla nego da sakupljaju pogreške i vrijeđaju učenjake.

Obaveza svakog od nas je da, ako se nađe na mjestu na kojem se neko od uleme vrijeđa, toga koji to radi upozori i savjetuje, a ako nastavi, onda mu je dužnost da napusti takvo mjesto.



Moram napomenuti da postoje dvije grupe ljudi koji ne poštuju ulemu. Prva grupa je ta koja pretjeruje u njihovom veličanju pa ih stavljaju na stepene nepogrješivih i slijede ih u svemu, čak i u stvarima u kojima je jasno da su pogriješili.

Mi muslimani vjerujemo da je samo Muhammed , sallallahu alejhi ve sellem, bio nepogrešiv u stvarima vjere. Kao što kaže imam Malik: "Mišljenje svakog imama se uzima ili odbacuje, tj. (na osnovu dokaza ili nedostatka dokaza), osim od Poslanika, sallallahu alejhi ve sellem."

Druga skupina je ta koja ne poštuje ulemu, pa čak idu do te mjere da ih nazivaju pogrdnim imenima poput ‘’vladarska ulema’’, ‘’ulema hajza i nifasa’’, čak su neki od njih došli na taj stepen pa su se usudili da neke od alima nazivaju psima, magarcima i sl., neuzubillah.



Svi mi dobro znamo da je jedan od najvećih problema današnjice što među muslimanima ne postoji autoritet. Otkad je ukinuta institucija šejhul-islama, malo je onih koji uživaju autoritet među muslimanima. Nažalost, postoje osobe koje se trude i ulažu veliki napor kako bi i ono malo uleme, koja ima autoritet među muslimanima, ocrnili i prikazali ih na ružan način muslimanskim masama, pa im govore kako je to prodana ulema i kako oni slušaju samo svoje vladare.



Nijedan učenjak, ma kakav status imao, nije bezgrješan. Kao što kaže jedna arapska poslovica: "Svaki učenjak je sklon da pogriješi kao što je svaki mač sklon da promaši metu." Ali šta ta greška, ili par njih, predstavljaju u moru njegovih dobrih djela!?!?

Ako smo mi ubijeđeni da je neki od alima u određenom pitanju pogriješio, najviše što možemo reći jeste – pogriješio je, Allah mu se smilovao. Jer svima nam je poznat hadis da svaki mudžtehid zaslužuje nagradu od Allaha, dželle šenuhu, za svoj trud koji upotrijebi na putu učenja i proučavanja, pa makar i izrekao stav koji nije ispravan, ima jednu nagradu, a ako pogodi, ima dvije nagrade (u stvarima gdje je dozvoljeno razilaženje).

Dakle, poštovati učenjake dužnost je svakog muslimana, čak i ako misli da je neki alim u određenom pitanju pogriješio, jer učenjaci su nasljednici poslanika, od kojih su naslijedili znanje i zbog toga im treba ukazati poštovanje.


Molim Allaha, dž.š., da nas učini od onih koji će poštovati ulemu i da nas ujedini na Istini! AMIN!
Suda Drpljanin, prof
 
Top