Al Djinn (Djinii)

Made Sarah

Servant of Allah
Staff member
Assalamu 3alaykum wa ra7matu Allahi wa barakatuhu.

Qur’aan-ul si Sunnah ne indica faptul ca djinnii exista, iar existenta lor are ca scop venerarea lui Allah Subhanu Wa Ta’ala, Unicul, fara a-I aduce vreun asociat / partener.

In Qu’raan Kareem, Allah Subhanu Wa Ta’ala ne spune (traducerea sensurilor):

“Eu nu i-am creat pe djinni si oameni decit pentru ca ei sa ma adore” (Qu’ran, traducerea sensurilor, Soorah Al-al-Dhaariyaat, aya 56 - 51:56)

“ O, obste a djinnilor si a oamenilor! N-au venit, oare, la voi trimisi, alesi dintre voi, care sa va vesteasca semnele Mele si sa va previna asupra intilnirii cu aceasta Zi a voastra? Vor zice ei: "Noi facem marturie impotriva noastra insine!" Si i-a amagit pe ei viata lumeasca; si ei au facut marturie impotriva lor insisi, cum ca ei au fost intr-adevar necredinciosi”. (Qu’ran, traducerea sensurilor, Soorah Al-An’aam, aya 130 - 6:130)

Lumea djinn-ilor este o lume separata de cea a noastra, independenta, posedind o natura distincta cu caracteristici care ne sint ascunse noua, oamenilor. Djinii si oamenii au o serie de caracteristici comune, cum ar fi capacitatea de intelegere si posibilitatea de a alege, in consecinta, intre bine si rau, intre calea cea dreapta si ratacire.

Cuvintul djinn provine dintr-un termen din limba araba care a carui semnificatie este de ‚ascuns vederii’.

In Qu’raan Kareem, Allah Subhanu Wa Ta’ala ne spune (traducerea sensurilor):

“[…] El (Shaytan) va vede – el si ostenii lui (adica ‚qabeeluhu’ ostenii lui dintre djinni sau din tabara sa) in vreme ce voi nu-i vedeti! […]”(Qu’ran, traducerea sensurilor, Soorah Al-A’raaf, aya 27 - 7:27)

Din ce au fost creati djinnii?

Allaah Subhanu Wa Ta’ala ne-a adus la cunostinta prin Cartea Sa din ce au fost creati djinnii (traducerea sensurilor):

“Iar pe djinn l-am facut si mai inainte, din focul fierbinte” (Qu’ran, traducerea sensurilor, Soorah Al-Hijr, aya 27 - 15:27]

“Si l-a creat pe djinn din foc curat, fara fum” (Qu’ran, traducerea sensurilor, Soorah Al-Rahmaan, aya 15 - 55:15].

Potrivit unui hadeeth relatat de ‘Aa’ishah: „Trimisul lui Allah (SallaAllahu alaihy wasallam) a spus: ‘Ingerii sint creati din lumina, la fel cum djinii sint creati din foc fara fum, precum si omenirea este creata din ceea ce vi s-a spus’.” (Hadeeth saheeh Muslim)

Clasificarea djinnilor

Allaah Subhanu Wa Ta’ala a creat diferite tipuri de djinni. Printre acestia se numara cei care pot imbraca diferite forme, cum ar fi de ciine sau sarpe. Unii au aripi, asemanatoare cu aripile pasarilor. Alti djinni calatoresc si se opresc din cind in cind pentru a se odihni.

Abu Tha’labah al-Khushani a relatat: “ Trimisul lui Allah (SallaAllahu alaihy wasallam) a spus: ‘Djinii sint de trei feluri: cei care au aripi si zboara prin vazduh; altii care arata ca serpii sau ciinii; si unii care se opresc pentru a se ohihni si apoi isi reiau calatoria”. (Relatat de al-Tahhaawi in Mushkil al-Athaar, 4/95, si de al-Tabaraani in al-Kabeer, 22/214. Shaykh al-Albaani said in al-Mishkaat (2/1206, no. 4148): al-Tahhaawi and Abu’l-Shaykh l-a relatat cu un isnaad saheeh – lant narativ autentic).

Djinii si oamenii

Fiecare fiinta umana are un djinn care o insoteste pretutindeni (qareen). Ibn Mas’ood a relatat: “Trimisul lui Allah (SallaAllahu alaihy wasallam) a spus: ‘Nici unul dintre voi nu este lipsit de un djinn care sa va insoteasca pretutindeni’. Ei l-au intrebat: ‘Si tu, o, Trimis lui Allah?’ Profetul Muhammad (SallaAllahu alaihy wasallam) a spus: ‘Si eu, dar Allaah m-a ajutat si djinnul s-a supus, astfel incit ma ajuta numai sa fac bine’.” (Hadeeth saheeh Muslim, 2814). Al-Nawawi a spus, comentind asupra acestui hadeeth – ‚s-a supus’ inseamna ca a devenit dreptcredincios. Al-Qaadi a spus: „Sa stiti ca in Ummah s-a ajuns la consens in privinta faptului ca Profetul (SallaAllahu alaihy wasallam) a fost protejat de Shaytaan, atit din punct de vedere fizic, cit si mental, cu privire la vorbele rostite. Acest hadeeth contine o referinta la avertizarea impotriva a tot ceea ce reprezinta fitnah (tentatie, incercare) si soaptele qareen-ului (insotitorul permanent, care face parte dintre djinni). Stim ca e alaturi de noi, as aca trebuie sa ne ferim de el cit mai mult posibil”.

Puterile djinnilor

Allaah Subhanu Wa Ta’ala i-a inzestrat pe djinni cu puteri care nu ne-au fost date noua, oamenilor. Allaah Subhanu Wa Ta’ala ne-a informat cu privire la citeva dintre abilitatile djinnilor, cum ar fi cea de a se misca rapid si a calatori repede. Un ‘ifreet dintre djinni i-a promis Profetului Sulaymaan (alayhi sallam) ca va aduce inaintea sa tronul reginei din Yemen, deci sa il aduca din Yemen la Ierusalim, intr-o clipa, in mai putin timp decit ii ia unui om sa se ridice de pe un scaun.

Allaah ne spune in Qu’ran (traducerea sensurilor):

“A zis un dregator dintre djinni: “Eu ti-l voi aduce mai inainte ca tu sa te ridici de pe locul tau, caci eu sunt in stare de aceasta si sunt vrednic de incredere!” A zis unul care avea stiinta de Carte: “Eu ti-l voi aduce inainte ca tu sa clipesti din ochi!”. Si cind a vazut [Solomon tronul] stind dinaintea lui, a zis el: “Aceasta este prin gratia Domnului meu, ca sa ma incerce daca eu sunt multumitor sau sunt nemultumitor. Insa acela care este multumitor este multumitor pentru sine insusi, cit despre acela care este nemultumitor, Domnul meu Isi este Deajuns pentru Sine si El este Instarit [si] Marinimos [Ghaniy, Karim]. (Qu’ran, traducerea sensurilor, Soorah al-Naml, ayat 39-40 - 27:39-40)


Va urma, In sha Allah
 

Made Sarah

Servant of Allah
Staff member
Djinii maninca si beau

Ibn Mas’ood a relatat: “Trimisul lui Allah (SallaAllahu alaihy wasallam) a spus: ‘Unul dintre djinni m-a chemat, si m-am dus cu el si am recitat din Qur’aan pentru ei.’ Ne-a dus si ne-a aratat urmele lasate prin locurile unde fusesera ei, si urmele focurilor lor. L-au intrebat pe Profet (SallaAllahu alaihy wasallam) despre mincare si profetul SallaAllahu alaihy wasallam le-a spus: ‚Puteti minca orice os pe care-l gasiti si asupra caruia a fost pomenit numele lui Allah, drept carne, si toate ramasitele ca hrana pentru animalele voastre’. Profetul SallaAllahu alaihy wasallam a spus apoi: ‘Deci nu utilizati [aceste lucruri] pentru a va curata [dupa ce va usurati], pentru ca [ele] sint hrana si proviziile fratilor vostri’.” (Relatat de Muslim, 450).

Potrivit unei alte relatari - “O delegatie de djinni din Naseebeen a venit la mine, si ce djinni buni sint! Mi-au cerut hrana si m-am rugat la Allaah pentru ei, astfel incit ei sa nu treaca pe linga oase si resturi fara a le vedea, ci sa se hraneasca cu ele”. (Relatat de al-Bukhaari, 3571). Djinnii credinciosi pot sa se hraneasca cu orice os asupra caruia a fost pomenit numele lui Allah, pentru ca profetul SallaAllahu alaihy wasallam nu le-a permis sa consume vreun aliment asupra caruia nu a fost pomenit numele lui Allaah – acelea sint doar pentru kuffaarii dintre djinni.

Unde traiesc djinii

Pe acest pamint – djinnii traiesc in aceleasi locuri unde ne gasim noi, oamenii. Este cel mai probabil sa se afle printre ruine si in locuri murdare, cum ar fi locurile de depozitare ale gunoaielor sau balegarului, cimitire sau bai. Asa ca Profetul SallaAllahu alaihy wasallam ne-a recomandat sa ne luam precautii cind intram in astfel de locuri, de exemplu, inainte sa mergem la toaleta sa spunem: [Bismillah] Allahumme innii ’auudzu bikeminel-khubthi uel-khaba-ithi. In numele lui Allah! O, Allah, caut adapost la Tine de necurat si necurate!” Iar dupa iesirea de la toaleta – Ghufraanek (Iertare Tie!).

Unii djinni sint Muslimi, altii sint kaafiri

Allaah Subhanu Wa Ta’ala ne spune in Qu’ran ca unii dintre djinii sint credinciosi, in timp ce altii sint necredinciosi:
“Unii dintre noi sunt musulmani si unii dintre noi sunt nelegiuiti. Aceia dintre noi care au imbratisat Islamul sunt aceia care au cautat calea cea dreapta. Cit despre cei nelegiuiti, ei sunt vreascuri de foc pentru Gheena" [Qu’raan, traducerea sensurilor, Soorah al-Jinn, ayat 14-15 - 72:14-15]
Musulmanii dintre djinni au nivele diferite de taqwa. Allaah Subhanu Wa Ta’ala ne spune (traducerea sensurilor):
“Printre noi se afla unii drepti si [altii] mai putin drepti; astfel si noi am fost impirtiti în felurite cete”. [Qu’raan, traducerea sensurilor, Soorah al-Jinn, aya 11 - 72:11]

‘Abd-Allaah ibn ‘Abbaas a relatat cum au devenit unii dintre djinni primii djinni musulmani din aceasta Ummah. Ibn ‘Abbaas a zis: “Profetul (SallaAllahu alayhi wasallam) a iesit imreuna cu un grup de companioni, indreptindu-se catre piata din ‘Ukaaz. Era pe acele timpuri cind shayaateenii (diavolii) erau impiedicati de a primi oricare dintre vestile pogorite din ceruri si stele cazatoare fusesera trimise impotriva lor. Shayaateenii s-au intors la ai lor, care i-au intrebat „Ce se intimpla cu voi?”. „Nu putem primi noutati din ceruri si stele cazatoare au fost trimise impotriva noastra” – au raspuns ei. Atunci ai lor au zis: ‘Nimic nu va poate opri de la auzi ceea ce s-a transmis de la ceruri, in afara de vreun lucru nou care sa se fi intimplat. Mergeti si cercetati la rasarit si la apus, si vedeti daca puteti afla ce va impiedica de la afla ce e nou din ceruri”. Cei care s-au indreptat catre Tihaamah l-au intilnit pe Profet (SallaAllahu alayhi wasallam) in Nakhlah, pe cind se indrepta spre ‘Ukaaz, si l-au gasit conducindu-i pe Companioni in rugaciunea de Fajr. Cind au auzit Qur’aan-ul, au inceput sa asculte si au spus: ‘Pe Allaah, acest lucru ne-a oprit la a asculta ceea ce pogora din ceruri’. Cind s-au intors la ai lor, au zis: ‘O popor al nostru, am auzit o recitare minunata (Qur’aan). Calauzeste pe calea cea dreapta, si am crezut imediat, si niciodata nu vom mai asocia (in adorare) pe altcineva cu Domnul nostru (Allaah)”.

„Care calauzeste catre drumul cel drept! Noi credem in el si nu-i vom face Domnului nostru nici un asociat!” [Qu’raan, traducerea sensurilor, Soorah al-Jinn, aya 2 - 72:2]

Apoi Allah Subhanu Wa Ta’ala a revelat Profetului Muhammad (SallaAllahu alayhi wasallam) urmatorul aya: „Spune: "Mi-a fost revelat mie ca o ceata de djinni au ascultat si apoi au zis: "Noi am auzit un Coran minunat”, [Qu’raan, traducerea sensurilor, Soorah al-Jinn, aya 1 - 72:1], iar dupa aceea ceea ce au spus djinii.” (relatat de Bukhaari, 731).
 
Top