casatoria dintre un musulman si o crestina

ana maria

New Member
hello

stiu ca nu sunt asa de buna in asta, da as avea si eu cateva intrebari pt. dvs. In primul rand si cel mai important eu sunt crestina dar prietenul meu este un bun musulman din India. Vrem sa ne casatorim dar sunt asa de multe piedici in calea noastra. Pana acum am trecut cu bine, dar sa vedem si de acum inainte. Am incercat sa il fac sa se casatoreasca cu mine, eu sa raman in religia mea si el in a lui, dar s-a opus categoric, ca nu se poate. Va rog sa ma ajuta-ti si sa imi dati cateva sfaturi in ce ar trebui sa fac, ce ar trebui sa fac sa il conving ca in islam este posibila aceasta casatorie. Daca aveti cateva parafe din Coran pt al face sa inteleaga ca este acceptata aceasta casatorie.
 

rahmankeba

New Member
:tti_sister:assalamualeycum as vrea sa te sfatuiesc cu ceva foarte important.in islam femeia daca se casatoreste cu un musulman trebuie sasa fie musulmanca.tatal meu este musulman si mama ortodoxa dar cum s_-a casatorit cu el sa si facut musulmanca.la noi in islam in religie o femeie nu este voie sa se casatoreasca cu un crestin,ortodox sau alte religii in afara de musulman.iar barbatul are voie sa se casatoreasca cu cine vrea ma refer la religie.asa ca te sfatuiesc sa te convertezi in islam pentru binele tau si al sotuli tau.amin:salah:
 

Made Sarah

Servant of Allah
Staff member
Assalamu 3alaykum wa ra7matu Allahi wa barakatuhu.

Un barbat musulman se poate casatori cu o crestina sau o evreica, deci cu o femeie care are o religie monoteista, nu exista nici un impediment. Iar o femeie musulmana se poate casatori doar cu un musulman.

Insa barbatul musulman nu poate sa isi forteze sotia crestina sau evreica sa adopte islamul, in Islam NU exista silirea la credinta: "Nu este silire la credinta! Razvedita este deosebirea dintre calea cea dreapta si ratacire, iar acela care se leapada de Taghut si crede în Allah, acela s-a prins de cea mai trainica toarta [Islamul], care nu se sparge niciodata. Si Allah este Cel care Aude totul,
Atoatestiutor [Sami’, ‘Alim]." (Coran, trducerea sensurilor, Soorah Al-Baqarah, aya 256). Deci femeia are libertatea de a-si practica religia si nu poate fi fortata sa se convereasca la islam. Copiii al caror tata este muslman sunt in mod automat musulmani (la fel cum in cadrul unei casatorii 'mixte' - ortodox-catolic se atrage atentia ca unul dintre copii sa fie de rit catolic, de exemplu). Este preferabil ca sotia crestina sau evreica sa citeasca si sa invete despre islam pentru a putea intelege religia sotului si a copiilor, In sha Allah, iar daca inima i se deschide catre Islam - ALhamdu lillah.

Wa 3alaykum assalam wa ra7matu ALlahi wa barakatuhu.
 

deni

New Member
sfaturi

:tti_sister:buna ziua ,
ma numesc denisa,sunt noua pe forum,sunt crestina ,cunosc destul de mult despre islam . am fost casatorita 9 ani cu un musulman,astfel am cunoscut islamul .in urma cu doi ani am divortat si copii au ramas cu mine.incerc sa-i indrum cat stiu pe drumul lui Allah.dar nu despre asta vreau sa vorbesc acum.
vreau sa va dati si voi cu parerea cu privire la motivul divortului meu.daca am gresit eu sau nu.
vreau sa va povestesc cat mai pe scurt.asadar....ne-am casatorit din dragoste in urma cu 11 ani dupa cinci ani de prietenie, dupa casatorie a inceput cu o gramada de scandaluri din diferite motive ,toate banale...ma rog peste astea am trecut ...am spus ca e acomodarea intre doi oameni care traiesc sub acelasi acoperis.la 4 ani de casatorie a venit primul copil baiat pe deasupra adica ceea ce isi dorea el.dar dupa cum realizez acum nu cred ca si-a manifestat bucuria pentru ca am nascut atunci in 2003 in luna ramadan pe care el o postea dormind si nu avea timp sa ma viziteze la spital sau sa ma felicite si sa-mi multumesca ca am adus pe lume un ingeras de baiat.ma rog asta nu e o problema atat de grava,am trecut peste ea.si multe altele .acasa m-a intampinat cu frigiderul gol ,cu frig in casa si cu stare nervoasa...ca el tinea post si nu avea chef sa faca nimic nici macar piata ,nu mai spun ca nici in urmatoarele saptamani nu l-a interesat acest aspect.trecand peste asta ....multe alte probleme conjugale peste care deasemenea am trecut de dragul copilului. la al doilea aceeasi situatie.
motivele divortului meu au fost multe si anume ca eram singura ,el era acasa doar cand manca si dormea ,nu ma ajuta la absolut nimic privind casa si copii.,facea scandaluri din orice in fata copiilor,nu accepta sa vina nimeni in casa la noi ,nici parintii mei si sora mea cu nepotelul meu,bani nu ,timp alaturi de noi nu, si multe multe altele. eu stateam acasa si aveam grija de copii si de casa ,renuntasem la munca dupa nasterea primului copil. eu ma intrebam ce poate sa doreasca un barbat de la sotia lui?.sa stea acasa ,sa aiba grija de copii si de casa,mancare curat calcat si?vreau sa precizez ca nu avea munca ....si nici o data nu m-am impotrivit cu nimic in privinta religiei la copii sau la el,l-am respectat si eu si familia mea cu privire la traditiile religiei.in schimb el nu.
voi ce parere aveti? am gresit cu ceva?daca nu ati inteles ceva ,poate am scris aiurea,intrebati-ma.
multumesc pentru rabdare.
 

Um Abdur Rahman

Sclava lui Allaah
Buna Deni,
Imi pare rau pentru suferita care ti-a cauzat-o acest barbat,ALlah sa-l indrepte si sa-l calauzeasca.
Bineinteles din cate ne-ai povestit El este f vinovat.Din pacate asa exemple de oameni strica imaginea islamului ,Profetul Muhammad salla Allahu alahi wa sallam este un exemplu ptr toti musulmanii indiferent de varsta,ocupatie,nationalitate.
Profetul Pacea si binecuvantarea fie asupra sa,isi ajuta sotiile le iubea si avea grija de ele.

Citeste te rog aici draga mea sa vezi cum era profetul sallallahu alahi wa sallam si cum sunt din pacate multi dintre musulmani,ALlah sa-i calauzeasca.Ei trebuie sa urmeze pe cel care a adus ultima religie ptr omenire
http://www.sunnah.ro/showthread.php?t=515


Te mai asteptam draga mea si insha'Allah sa te putem ajuta
 

deni

New Member
multumesc pt raspunsul tau.M-am linistit pentru a mia oara,si anume faptul ca nu ma simt vinovata cu nimic cu privire la comportamentul meu in fosta mea casnicie.
am citit cum ar trebui sa se comporte sotul musulman cu sotia.....stiu i-am si spus ca ar fi bine sa mai citeasaca si el poate a uitat,dar in zadar.raspunsul lui e <''eu merg pe regulile mele''.si stii ce-mi pare rau? ca el se crede un barbat f f f religios si practicant al religiei (merge la moschee in fiecare seara si deasemeni vinerea)imi impune mie si copiilor niste traditii si reguli pe care el de fapt nu le respecta.(cu toate ca eu sunt crestina)iti dau un exemplu ;copii sa nu vorbeasca romana,sa nu se uite la desene in romana,sa nu se duca la alti copii acasa,sa nu vina alti copii in casa, etc etc etc
dar mai ales ma mai deranjaza faptul ca ii monteaza impotriva mea, a crestinilor
Cand se adreseaza copiilor si sunt si eu cu ei si vorbesc diferite subiecte le spune ''NOI NU SUNTEM CA EI BABA'', ''DE CE FACI CA ROMANII" EA(ADICA EU) NU E DIN FAMILIA NOASTRA. si multe multe altele.crede-ma ca nu stiu cum sa mai reactionez.daca ii spun ne certam si incepe iarasi cu jigniri si scandaluri fata de copii.si atunci tac si inghit.asta chiar si acum dupa 2 ani de la divort.!! chiar ca vreau sa=ti mai cer o parere.
copii care au mama romanca si tata arab ce sunt? eu cred ca sunt jumate jumate dar merg pe religia tatalui logic.el le baga in cap ca sunt doar arabi si ca nu au nici o treaba cu romanii.
o alta chestiune pe care nu o inteleg....si anume respectul fata de religia si obiceiurile sotiei adica eu respect tot ce tine de islam,sarbatori traditii etc
nu mananc porc de 13 ani ,nu beau alcool ,ii respect ramadanul etc,iar el nimic
nu sunt o crestina practicanta ,mai mult cred in islam dar deasemeni nu sunt practicanta,dar....am si eu doua sarbatori pastele si craciunul ,care mi-as dori sa le sarbatoresc cu sotul si copii mei,ca pe mai departe copii cand for fi mari sa vina sa ma viziteze si sa ma bucur alaturi de ei cu sotiile lor,inshallah. nu ca ar fi foarte important ,dar asa cred ca ar fi corect.pentru ca ,copii stiu foarte clar diferenta intre cele doua religii si anume ca nu au craciun,paste,mos craciun etc.si nu s-ar obisnui cu asemenea traditii. intreb doar sa mai aflu si parerile altora care sunt de religie islamica.daca ai timp si rabdare raspunde-mi te rog.
multumesc
ps . am foarte multe de intrebat ca sa mai ma edific si eu in multe privinte.
dar nu imi vin toate intrebarile cursiv,cu exemple cu tot.
 

Um Abdur Rahman

Sclava lui Allaah
Buna Deni

Este clar ca sotul tau greseste referitor la..noi nu suntem ca ei" romanii"..eh uite..eu sunt romanca si sunt ca el musulmana:)...deci greseala vine din modul sau de a percepe lucrurile si de a pune problema
Da,noi nu suntem ca ei..adica ca si crestinii,dar nu are nici o legatura nationalitatea.
Profetul pacea si binecuvantarea lui Allah fie asupra lui, a spus:

"Toata lumea este din Adam si Eva, un Arab nu este superior unuia care nu este Arab, si nici unul care nu este Arab nu este superior altuia care este Arab; la fel nici un Alb nu este superior unuia Negru asa cum unul Negru nu este superior unuia care este Alb decat cu exceptia pioseniei si a faptelor bune. Invatati ca orice musulman este frate altui musulman si ca musulmanii formeaza o fraternitate. Nimic nu va fi legal pentru un musulman daca acel ceva apartine fratelui sau musulman, numai daca ii este oferit liber si de bunavoie.”


Noi considram ca islamul este ultima religie si Dumnezeu o spune in Sfantul Quran.Iar cei care aud despre islam si nu il imbratiseaza consideram ca sunt necredinciosi(adica nu cred in islam).Islamul ne invata sa ne iubim aproapele si sa incearcam cu voia lui Dumnezeu sa salvam oamenii de la Focul Iadului.Tocmai din aceasta cauza nu aceeptam diferitele sarbatori care exista in crestinism pentru ca nu au nici o evidenta .Mai mult..cum am putea sa vedem cum un om se bucura de craciun de ex..adorandu-l pe Isus sau rugandu-se la el ca la un Dumnezeu mai mic:astag: si noi sa aplaudam sau sa il felicitam ca va ajunge in iad daca continua tot asa...

Spunand toate acestea nu trebuie sa ne simtim jenati,sau atacati...daca intrebam orice preot ce zice musulmanii ajung in rai cu credinta lor?..va spune cu siguranta ca NU si ca suntem necredinciosi.

Deci prin urmare el trebuia sa-ti explice frumos de ce nu accepta aceste sarbatori sa fie in casa lui si dupa cate vad esti o femeie intelegatoare si cu siguranta ai fi acceptat.

SPER ca mesajul meu sa nu supere pe nimeni este doar purul adevar pe care noi musulmanii trebuie sa-l spunem.

Ps: Cand v-ati casatorit el trebuia sa=ti explice toate aceste lucruri ca pe mai tarziu sa nu aveti probleme
 

shahu

New Member
buna
povestea mea este oarecum asemanatoare cu a denisei , din nefericire ,cu o singura diferenta ...eu am refuzat sa avem copii pana nu ne rezolvam problemele si tot din nefericire nu am reusit sa le rezolvam drept urmare ne-am separat ...noi nu am facut casatorie civila ,am facut numai casatoria islamica aici in bucuresti. in urma cu ceva timp ne-am separat ...si de data asta definitiv ...am citit subiectele postate pe acest forum dar nu am reusit sa gasesc informatii despre ceea ce ma intereseaza pe mine :) ...poate ma puteti ajuta ...puteti sa-mi spuneti ce valoare juridica are certificatul de casatorie islamica in romania, in alte tari care nu sunt islamice dar si in tarile islamice si cum pot sa anulez acest certificat de casatorie.certificatul de casatorie a ramas la el si refuza sa mi-l dea ....pe viitor ,daca doresc sa ma recasatoresc , conform legislatie noastre si religie mele (am uitat sa specific faptul ca religia mea este crestin- ortodoxa si mi-am pastrat religia, chiar daca el este musulman) as putea fi acuzata de bigamie sau ar putea sa ma afecteze cumva aceasta castorie islamica sau el ar putea sa-mi faca vreun rau avand acest certificat de casatorie islamica ?....desigur asta in cazul in care nu pot sa anulez aceasta casatorie , pt ca vreau sa inchei acest capitol definitiv , acest om nu merita sa-i mai acord nici macar o secunda din viata mea ...
sper ca ma puteti ajuta cu aceste informatii
va doresc numai bine tuturor
 

Made Sarah

Servant of Allah
Staff member
buna
puteti sa-mi spuneti ce valoare juridica are certificatul de casatorie islamica in romania, in alte tari care nu sunt islamice dar si in tarile islamice si cum pot sa anulez acest certificat de casatorie.certificatul de casatorie a ramas la el si refuza sa mi-l dea ....pe viitor ,daca doresc sa ma recasatoresc , conform legislatie noastre si religie mele (am uitat sa specific faptul ca religia mea este crestin- ortodoxa si mi-am pastrat religia, chiar daca el este musulman) as putea fi acuzata de bigamie sau ar putea sa ma afecteze cumva aceasta castorie islamica sau el ar putea sa-mi faca vreun rau avand acest certificat de casatorie islamica ?

Buna, Shahu, welcome aboard :). Referitor la intrebarile tale, in primul rind trebuie sa stii faptul ca nici o casatorie religioasa nu poate produce efecte juridice la noi in tara, nici in alte state care nu recunosc decit uniunea civila. Doar casatoria civila este recunoscuta de autoritatile statului, numai ea produce efecte juridice. Romania este un stat secular (laic) si din punct de vedere legal este ca si cum aceasta casatorie a voastra nu ar fi avut loc niciodata, deci aici in tara nu este posibil sa te afecteze in vreun mod (poti sa si verifici la Biroul Stare Civila din localitatea in care te-ai nascut, vei vedea ca figurezi in continuare ca nefiind casatorita). Din punct de vedere legal si potrivit constitutiei Romaniei, casatoria religioasa nu este obligatorie, deci doar cea civila este suficienta pentru a beneficia de drepturile ce decurg din institutia casatoriei.

In ceea ce priveste actul de casatorie religioasa aflat in posesia fostului tau sot - acesta este valabil in tari musulmane, insa regimul difera de la o tara la alta, in functie de specificul legislatiei locale. Pentru a te pune la adapost de eventuale probleme, poti sa iei legatura cu imamul care te-a ajutat sa divortezi si sa ii ceri o mentiune scrisa cu privire la pronuntarea respectivului divort.
 

shahu

New Member
In ceea ce priveste actul de casatorie religioasa aflat in posesia fostului tau sot - acesta este valabil in tari musulmane, insa regimul difera de la o tara la alta, in functie de specificul legislatiei locale. Pentru a te pune la adapost de eventuale probleme, poti sa iei legatura cu imamul care te-a ajutat sa divortezi si sa ii ceri o mentiune scrisa cu privire la pronuntarea respectivului divort.

In primul rand vreau sa-ti multumesc pt raspuns...in legatura cu "pronuntarea divortului " asta ar fi problema ...noi nu ne-am dus la imamul care ne-a casatorit sa divortam ,trebuie sa mentionez faptul ca eu m-am intors in Romania, iar el a ramas in tara lui ...ultimele discutii purtate de noi au fost la telefon ,iar intr-una din multele si lungile noastre certuri mi-a spus ca "ma divorteaza". de atunci fiecare isi vede de viata lui , el in tara lui , eu in tara mea , si i-am spus foarte clar faptul ca imi voi vedea de viata mea si pt mine totul este terminat din moment ce el a preferat sa" ma divorteze " si nu sa ne rezolvam problemele... numai vorbim de aproape un an de zile ...deci suntem separati din toate punctele de vedere, dar nu divortati ...nu ne-am dus la imam , nu am facut nimic in privinta asta ,din acest motiv am intrebat ce efecte ar avea aceasta casatorie islamica , mai ales pt ca a avut loc in Romania sau ce trebuie sa fac in aceasta privinta ...trebuie sa ne ducem la imamul la care ne-am casatorit ca sa ne divorteze? presupun ca trebuie sa ne ducem impreuna ... el nu cred ca va veni in Romania numai pt ca sa divortam , pe el nu-l deranjeaza faptul ca noi suntem practic casatoriti, pe mine ma deranjeaza pt ca desi nu are nici o importanta,in Romania, totusi o consider o casatorie. Sanse sa ne impacam nu sunt si mai mult de atat , nu vreau sa ne mai impacam.
Ce trebuie sa fac in privinta asta ? Cum trebuie procedat ? Trebuie sa vina el aici si sa mergem la imamul care ne-a casatorit pentru ca sa ne divorteze sau nu este necesar ?
 

Made Sarah

Servant of Allah
Staff member
Ce trebuie sa fac in privinta asta ? Cum trebuie procedat ? Trebuie sa vina el aici si sa mergem la imamul care ne-a casatorit pentru ca sa ne divorteze sau nu este necesar ?

Raspunsul oferit de Shaykh Assim Al-Hakeem:
Assalamu alaikum,

She has to go to the Imam so that he would issue her a paper of divorce or separation. No one has heard her husband give her divorce. Therefore, she has to get a certificate with witnesses from him proving that he has given her divorce.

Assim L. Alhakeem



Deci este nevoie sa te prezinti in fata imamului care a oficiat casatoria si sa ii explici situatia, astfel incit sa iti ofere un document potrivit caruia casatoria s-a desfacut; pentru aceasta, stabileste cu fostul tau sot detaliile referitoare la vizita ta la imam, pentru ca va fi nevoie ca imamul sa poarte o convorbire telefonica cu el (din moment ce nu e in tara) si sa auda punctul lui de vedere etc.
 

shahu

New Member
multumesc mult pt ajutor Sarah ... chiar si ultima oara cand am vorbit cu el sustinea acelasi lucru ,faptul ca este suficient sa-mi spuna "te divortez "de trei ori ...imi pare rau pt ce s-a intamplat intre noi si sincer sper ca alte persoane sa nu faca aceeasi greseala, daca se poate sa invetze din greselile altora ... desi am sperat ca vom reusi sa trecem peste toate problemele , diferente de cultura, religie,etc trebuie sa spun, pentru cei care vor sa auda (sau mai exacte cele ) aceste diferente nu vor diparea , daca sunt lucruri care nu le poti accepta inainte de casatorie , acestea vor exista si dupa , ba chiar vor fi mai grave si mai greu de acceptat si nu numai atat , vor aparea si altele ... barbatul nu este cel care" mai lasa "de la el, din mai multe motive( bine , tuturor ne place sa credem ca exista si exceptii) ....dragoste nu este totul si din nefericire nu este suficienta ...poate dragostea noastra nu a fost suficient de puternica , poate dragostea altor cupluri este mai puternica ...cert este ca in orice relatie trebuie sa faci compromisuri , si de obicei femeia este cea care face compromisuri ...fiecare ar trebui sa se gandeasca bine la ce compromisuri va tr sa faca si daca este capabil (a) sa le faca ...pe langa cele cunoscute ,vor fi mult mai multe care vor rasarii dupa casatorie pt ca ,intentionat sau nu , multe lucruri sunt pastrate pt "mai tarziu"...
ana maria ..nu stiu daca ai luat vreo decizie ...sper sa te gadesti bine la ce vrei sa faci, ce vrei sa adaugi in viata ta si ce vrei sa laso in urma , filmele indiene sunt foarte frumoase , dar din nefericire deznodamantul in realitate nu este intodeauna fericit ...cultura indiana este foarte puternica ,familia , religia , multe lucruri sunt mult mai importante decat dragostea ...eu iti urez mult succes ...am intalnit si cupluri mixte care pareau fericite ...
numai bine tuturor va urez
 

shahu

New Member
Buna ziua,

Incerc sa gasesc un nr de tel de la Fundatia Taiba -Bucuresti daca ma puteti ajuta. Am gasit un nr de tel postat,dar nu stiu daca mai este actual.
Multumesc mult
O zi buna
 
Top