Drepturile parintilor

Um Abdur Rahman

Sclava lui Allaah
Dreptul parintilor asupra copiilor lor-

Conferinta: Medinah-Shaykh Muhammad al-Aqeel

Acest subiect are o importanta f mare si gasim multe relatari in Sunna si Allah Subhana w Taala ne averizeaza asupra acestui lucru in Cartea Sfanta.

Sheikul mentioneaza un vers din Sfantul Quran legat de acest subiect cand Allah Subhana w Taala spune: Adorati-l pe Allah si nu ii aduceti asociati si fiti drepti cu parinti.
In acest vers ca si in multe altele Allah pune dreptul Sau asupra noastra la Tawhid,alaturi de drepturile parintilor asupra noastra si asta ne indica importanta acestor drepturi ale lor.

Allah Subhana w Taala in alt vers spune ca i-a avertizat pe oameni sa fie drepti cu parintii pentru ca mama a fost cea care l-a purtat in pantecele ei si ca omul trebuie sa fie multumitor si sa nu uite(omul) ca intoarcerea este la Allah.Mama a fost cea care a dus greul,cu cat copilul din pantece a crescut mai mare cu atat slabiciunea mamei a fost si mai profunda.
Allah azza wa jell ne-a comandat sa fim buni cu parintii,cu mamele si cu tatii nostri si Allah a mentionat in acel verset despre greutatea cu care a dus sarcina mama,care de fapt este ca si o boala ..,durerile prin care a trecut atunci cand ne-a dat nastere.Si greutatile nu se opresc aici,noptile nedormite in care a trebuit sa alapteze copilul sau sa-i aline durerile tinandu-l in brate..leganandu-l.

Si in sunnah avem multe relatari care ne indica importanta parintilor de exemplu cand profetul sallallahu alahi wa sallam a fost intrebat o data ce lucru este mai iubit de Allah el sallallahu alahi wa sallam a raspuns: Sa te rogi la timpul prescris,apoi care ..?a mai fost intrebat si el sallallahu alahi wa sallam a raspuns: Sa fi drept cu parintii.Si apoi?a mai intrebat omul..si mesagerul sallallahu alahi wa sallam a raspuns: Jihad pe calea lui Allah.

Deci acest hadit ne arata importanta de a ii multumii pe parintii nostri.
Intr-un alt hadith profetul sallallalhu alahi wa sallam a fost intrebat: Cine are mai mult drept la tovarasia mea?si mesagerul sallallahu alahi wa sallam a raspuns: Mama ta!Apoi cine a intrebat!! El sallallahu alahi wa sallam a raspuns:Mama ta! Si apoi ?Mama ta!!a intrebat omul si dupa mama? mesagerul sallallahu alahi wa sallam a zis: Tatal tau!

Primul raspuns este ptr ca mama ta te-a purtat in pantece si ti-a dat nastere,iar a doua oara este deoarecee mama ta te-a educat si in final tatal tau care v-a intretinut.
Ibn Omar Allah sa fie multumit de el odata a vazut un barbat facand tawaf(inconjurul Kaabei) carandu-si in spate pe mama lui.Apoi omul avenit la el si l-a intrebat.Crezi ca mi-am indeplinit obligatile fata de ea?Iar Ibn Omar a raspuns ALLAH sa fie multumit de el...nu ai platit nici macar atat cat a suferit ea la o contractie atunci cand ti-a dat nastere.

Abu Huraira in mod similar a fost un model de fiu,de cate ori vroia sa iasa din casa se oprea in usa si spunea As'salamu aleikom o , mama mea ,iar ea raspundea Si supra ta fiul meu sau cateodata ii spunea Fie ca Allah sa arate mila asupra ta ptr ca m-ai crescut cand am fost mic,si ea ii raspundea Fie ca Allah sa reverse mila Lui asupra ta asa cum ai fost tu bun cu mine ,atunci cand vei fi batran.
Un alt companion atunci cand era asteptat de altii in afara casei lui.el intarzia-se si cand a iesit a fost intrebat De ce ai intarziat?Iar el a raspuns: chiar vreti sa stiti?Ei au raspuns .DA! El a zis: Am intarziat ptr ca ii sarutam picioarele mamei mele.

Exista un subiect aici foarte important ca parinti sunt parinti indiferent de religia pe care o au..deci dreptul lor trebuie dat indiferent de credinta lor,chiar daca ei sunt dintre dusmanii islamului.
Allah Subhana w Taala a spus ca daca ei lupta impotriva ta ca sa faci asociati lui Allah atunci tu nu trebuie sa -i asculti, dar arata-le si da-le in aceatsa lume ceea ce este mai bun.

Mama lui Abu Huraira era necredincioasa si el se afla in Medinah ingrijind-o, si a incercat sa-i prezinte islamul sperand ca il va accepta dar ea nu a facut-o.Intr-o zi pe cand Abu Huraira s-a intalnit cu mesagerul lui Allah sallallahu alahi wa sallam si plangand i-a spus.O profetule sallallahu alahi wa sallam fa te rog dua(ruga) pentru ca mama mea sa accepte islamul.Iar mesagerul sallallahu alahi wa sallam a facut si mama lui a acceptat islamul.


In continuare vom prezenta cateva beneficii dupa care luam rasplata daca le acordam drepturile parintilor.



-Allah le va sporii credinta
-Este un lucru care poate salva o persoana de Focul Iadului
-Binecuvantari in aceasta lume in sanatate ,copii
-Binecuvantari in lumea de apoi
-Pe cel care este bun cu parintii oameni il vor iubii.
-Cel care e bun cu parintii Allah ii va darui niste copii la fel de buni cu el

Cum sa fim buni cu parintii nostri?

Trebuie sa ne purtam bine cu ei indierent de situatie,fie o problema mare sau mica.Daca parintii iti cer ceva care este permis in islam esti obligat sa o faci.De asemenea atunci cand ne adresam lor trebuie sa fim umili,si sa nu ridicam vocea la ei sau sa le raspundem cu Nu!!Daca ne cer ceva sa spunem Nu!Acest lucru nu e permis!

Daca parintii te cheama raspunde-le in modul cel mai frumos!Sunt aici la ordinea ta o mama!o ,tatal meu!

Fie ca Allah sa ne ajute sa-i multumim pe parintii nostri.Sa fie mandri de noi si inshaAllah sa beneficieze de pe urmele noastre si dupa ce ei nu vor mai fi.

O Allah ,calauzeste-ne parintii nostri spre RELIGIA TA.Amen
 

Mirela

New Member
salam aleykum

:bismillah:

:salam2:

MashAllah ce frumos!
nu am cuvinte sa mai pot spune ceva.
Atat va pot spune iubiti-va parintii si mai ales respectatii!!!:tti_sister:

Jazak allahu khair surioara.

maa salame:SMILY252:
 

cynthia

New Member
salam aleikom wa rahamatu Allahi wa barakatuh

Ma Sha Allah surioara ,multimesc mult pt acest topic ales ,este foarte important si de folos sa ne reaminteasca sau sa ne invete ce inseamna parintii in viata unui musulman

Allah sa te rasplateasca in viata asta si in akhira ,amen!

jazak Allah khairan Iman !!
Fie ca Allah wa ta'Ala sa deschida inimile parintilor nostri catre islam cat mai curand,
Ameen
 
Top