Gaurirea urechilor, piercing-ul - halal?!

Um Abdur Rahman

Sclava lui Allaah
Intrebare:
Este permis piercing-ul la ureche pentru femei?Daca este halaal,este permis sa-ti gauresti urechea in partea de sus a ei ,si nu in cea inferioara a urechei ?

Raspuns:
Lauda lui Allah.

In privinta gauririi urechilor femeilor,exista o diferenta de opinii intre diferitele shcoli.Hanafi si Hanbali sint de parere ca este permis.Shaafa sint de parere ca nu este permis, Ibn al-Jawzi si Ibn'Aqeel,care au fost Hanbali,au fost de acord cu ei.Ei nu au citat nici un text ca evidenta ca nu este permis,in schimb au argumentat ca gaurirea produce durere si ca putarea bijuteriilor in ureche nu este esentiala si nici atit de importanta incit sa fie admisa causarea durerii in acest scop.

Daca cineva studiaza Sunnah Profetului (saws) si vietile femeilor din Sahabaah (Allah sa fie multumit de ele) va vedea ca punctul de vedere cel mai corect este permisiunea gauririi.Textul care indica asta este urmatorul:

1. Ibn'Abbaas (Allah sa fie multumit de el) a spus: "Profetul (pacea si binecuvintarea lui Allah sa fie asupra sa) a venit si s-a rugat,apoi a rostit o khutbah - apoi el s-a dus la femei sa le sfatuiasca si sa le reaminteasca si le-a spus lor sa dea milostenie, si eu le-am vazut cum isi scoteau cerceii si colierele si le dadeau lui Bilal,apoi el si Bilal sau intors acasa.
Narat de al-Bukhaari (4951) si Muslim (884).
O alta versiune narata de ei doi este ca ele au inceput sa-si arunce cerceii si colierele.

2. Aa'ishah (Allah sa fie multumit de ea) a spus: " Unsprezece femei s-au asezat si au promis unele altora ca ele nu vor ascunde nimic despre sotii lor...a unsprezecea a spus: Sotul meu este Abu Zar' si ce pot sa spun despre Abu Zar' ? El mi-a dat multe bijuterii si urechile mele erau greu incarcate cu ele." ...'Aa'ishah a spus: Mesagerul lui Allah (pacea si binecuvintarea lui Allah fie asupra sa) a spus: "Eu sint pentru tine precum Abu Zar' era pentru Umm Zar'."
Narat de al-Bukhaari (4893) si Muslim (2448).

Profetul (pacea si binecuvintarea lui Allah fie asupra sa) a aprobat faptul ca Abu Zar' a umplut urechile sotiei sale Umm Zar' cu bijuterii pina cind acestea au devenit grele.

In privinta gauririi urechilor in partea de sus,se vede ca nu este nici o diferenta fie ca e gaurita in partea superioara fie ca in cea inferioara,depinde de obiceiurile si traditiile din mediul inconjurator in care se afla femeia.
Dar este important sa mentionam ca nu este permis femeii sa-si arate bijuteriile pe care le poarta pe mina ,ureche sau git.

Shaykh-ul Muhammad al-Saalih al-'Uthaymeen (mila lui Allah fie asupra sa) a fost intrebat despre piercing-ul la nas sau urechea fetelor de dragul infrumusetarii.
El a raspuns:
"Nu este nimic rau in gaurirea urechii,deoarece se face cu scopul de a purta bijuterii, ceea ce este permis.Este cunoscut faptul ca femeile din Sahaabah purtau cercei in urechile lor.Durerea este usoara,iar daca gaurirea se face cind fetita este mica,se vindeca usor.
In legatura cu gaurirea nasului,nu-mi aduc aminte sa fie spus ceva despre asta,dar este un fel de mutilare si deformare a aparentei cum putem vedea,cu toate ca altii au alt punct de vedere.

Majmoo’ Fataawa Ibn ‘Uthaymeen (11/intrebarea 69).

Shaykh Saalih al-Fawzaan (Allah sa-l pazeasca) a spus:
Nu este nimic rau sa gauresti urechea unei fete pentru a pune bijuterii.Acest lucru este facut de multe lume,si chiar pe timpul Profetului (pacea si binecuvintarea lui Allah fie asupra sa) femeile obisnuiau sa poarte cercei in urechile lor si in alte parti fara sa fie mustrate pentru asta.

In privinta durerii pricinuite fetei la gaurire,acesta este in interesul sau,deoarece ea doreste sa-si puna bijuterii pentru a se infrumuseta.Gaurirea urechii serveste unui scop permis si este permis fiind necesar femeilor.Este permisa si intervenirea cabinetului medical daca este nevoie, deoarece este un lucru pe care ea il doreste,si este ceva care nu produce mare durere,si nici nu are un mare efect asupra ei.

Fataawa al-Shaykh al-Fawzaan (3/324).

Dar Allah stie mai bine. Allahu Alim.
Islamqa

multumesc surioarei Aya ptr traducerea acestui articol
 

zainab_2002

New Member
"Shaykh Saalih al-Fawzaan (Allah sa-l pazeasca) a spus:
Nu este nimic rau sa gauresti urechea unei fete pentru a pune bijuterii.Acest lucru este facut de multe lume,si chiar pe timpul Profetului (pacea si binecuvintarea lui Allah fie asupra sa) femeile obisnuiau sa poarte cercei in urechile lor si in alte parti fara sa fie mustrate pentru asta."

Putem intelege ca purtatul cerceilor in alte parti(oricare ar fi ele),este permisa?
 

Um Abdur Rahman

Sclava lui Allaah
As'salamu 3aleikom

Pe baza acelorasi relatari este permis si pirsingul in nas..buric..in general intr-o zona in care sa nu princinuiasca durere sau complicatii...si depinde de traditia femeilor din acea zona..dar ideea este urmatoarea....nu trebuiesc etalate..de exemplu daca cineva poarta cercelus in nas daca iasa afara trebuie sa-l dea jos..sau sa poarte niqabul.

Aceasta este si opinia sheikului Al-Albanee rahimahulla Taala

wa 3aleikom salam
 

umm aisha

Junior Member
Asalamu aleikum

Alhamdilillah ca ai postat si topica asta. Eu am avut mari dubii asupra acestei probleme pentru ca eu am o fetita si sotul meu a insistat sa ii facem gauri in urechi. Acum stau linistita ca nu am facut nimic gresit.:jumpclap:
 
Top