Indruma-ti sotia nemusulmana sa intre in Islam

maria_hajjaj

New Member
Cateva sfaturi pentru barbatul musulman casatorit cu femeie crestina sau de alta religie (decat cea musulmana)

Cand barbatul musulman se casatoreste cu o femeie non-musulmana, spera in adancul sufletului ca sotia sa, va intra in Islam.De foarte multe ori acest lucru se si intampla--Alhamdulillah.
Din pacate insa, sunt cazuri in care femeia prefera sa-si pastreze religia sa (alta decat Islam).
Este adevarat ca numai Allah(swt) I-i alege pe cei ce vor imbratisa Islamul, insa datoria ta ca sot, este sa determini interesul sotiei fata de Islam.

Cum poti sa faci acest lucru?hmmm... in foarte multe feluri...
Dar, inainte de toate, trebuie sa fii tu insuti un exemplu de credinta si generozitate.
-fii musulman adevarat (si nu doar cu numele)
-fa rugaciunile asa cum au fost oranduite, si cand te rogi, roaga-L pe Allah(swt) sa deschida inima sotiei tale catre Islam, (cand sotia te va vedea rugandu-te, va realiza una din partile minunate ale Islamului),
-fii bun cu ea si cu familia ei (chiar daca nu sunt musulmani)
-fii iertator si intelegator cu ea si cu cei din jurul tau,
-cand te va intreba despre diferentele dintre Islam si religia ei, explica-i cu calm,de ce Islam este religia corecta. Spune-i povestile Profetilor (daca este crestina inseamna ca deja stie despre ei --macar o parte..)
-cand -In Sha Allah- va fi convinsa ca Islamul este calea cea dreapta, fii intelegator si ajut-o pas cu pas pana va reusi sa invete rugaciunile si regulile Islamului. Nu-i cere sa invete in scurt timp, lucruri care -poate- cei nascuti si crescuti in islam nu le stiu.

Gandeste-te!! cat de dificil trebuie sa fie pentru sotia ta sa lupte cu convingerile ei de pana atunci, cu impotrivirea familiei sale, si, daca locuiti intr-o tara non-musulmana, atunci va trebui sa se confrunte si cu atitudinea potrivnica si uneori chiar agresiva a unora dintre compatrioti !! iar acest lucru nu e deloc usor...


Va vorbesc despre toate acestea pentru ca aceasta a fost si experienta mea, si Alhamdulillah Allah(swt) m-a binecuvantat primindu-ma in Islam.
Sotul meu, este un bun musulman,un exemplu pentru comunitatea musulmana din Romania. Mi-a raspuns si explicat cu calm la toate intrebarile mele despre Islam, m-a indrumat cand am avut temeri, a fost alaturi de mine si m-a sustinut pas cu pas. Ca si mine sunt marea majoritate a femeilor musulmance din Romania ( si aici ma refer la faptul ca au aflat despre islam si s-au convertit cu ajutorul si suportul sotului).
Din pacate,insa, sunt si alte exemple in care sotia nici nu vrea sa auda despre Islam(stafr la lazim). In aceste cazuri, fie ca sotul nu este un musulman credincios ( adica e musulman doar cu numele), fie ca sotul este mult prea exigent,prea dur, si astfel determinandu-si sotia sa creada ca aceasta este amprenta Islamului!!

Voi, soti musulmani, nu trebuie sa uitati ca Profetul(pacea si binecuvantarea lui Allah asupra lui), a chemat oamenii la Islam pe parcursul a 23 ani, si raspundea fiecarei persoane care venea la el intrebandu-l despre religie, cu bunavointa si rabdare.. Majoritatea au devenit musulmani,,altii au ramas necredinciosi, si asta pentru ca puterea este numai la Allah(swt).

In rugaciunile mele, i-L rog pe Allah(swt) sa ne indrume pe toti si sa ne protejeze de orice rau care ne-ar putea abate de la drumul cel drept!

SALAMU ALAYCUM WA RAHMATULAHI WA RABARACATU!
 

Um Abdur Rahman

Sclava lui Allaah
Asalamu aleikom w rahmatullah w barakatu
ma sha Allah surioara mariam Alah sa te rasplateasca pentru efortul tau si ptr invataturile care reies din acest articol.
te mai asteptam cu drag cu alte la fel de interesante
waleikom salam w rahmatullah w barakatu
 

AISCIA

New Member
Salam aleikum
Foarte frumoasa si interesanta postare mashaallah...
Asa este, inainte de cere sotiei sa devina musulmanca,sotul trebuie sa fie un bun musulman care respecta cei cinci stalpi ai credintei...si, bineinteles sa aiba rabdare cu ea si sa o invete pas cu pas tot ceea ce inseamna Islam...
Allah sa te rasplateasca pentru acest articol:tti_sister:
 

ana maria

New Member
hello

stiu ca nu sunt asa de buna in asta, da as avea si eu cateva intrebari pt. dvs. In primul rand si cel mai important eu sunt crestina dar prietenul meu este un bun musulman din India. Vrem sa ne casatorim dar sunt asa de multe piedici in calea noastra. Pana acum am trecut cu bine, dar sa vedem si de acum inainte. Am incercat sa il fac sa se casatoreasca cu mine, eu sa raman in religia mea si el in a lui, dar s-a opus categoric, ca nu se poate. Va rog sa ma ajuta-ti si sa imi dati cateva sfaturi in ce ar trebui sa fac, ce ar trebui sa fac sa il conving ca in islam este posibila aceasta casatorie. Daca aveti cateva parafe din Coran pt al face sa inteleaga ca este acceptata aceasta casatorie.
 

Um Abdur Rahman

Sclava lui Allaah
Buna Ana Maria Bismi-llahi rahman ar-Rahim

Toata lauda i se cuvine lui Allah si pacea si binecuvantarea asupra profetului Muhammad sallallahu alahi wa sallam

Ma rog la Allah sa faca posibila cat mai repede casatoria voastra.
Intr-adevar musulmanii au dreptul sa se casatoreasca cu femeile crestine si drept dovada avem versetul din Sfantul Quran:

Surah Ma'ida vers 5.Traducerea sensurilor:

"Astazi va sunt ingaduite voua cele bune mancarea celor carora li s-a daruit Scriptura va este ingaduita si voua iar mancarea voastra este ingaduita si lor.Va sunt ingaduite femeile virtuase dar si femeile virtuase ale acelora carora li s-a daruit Scriptura inaintea voastra daca le dati zestrea cu contracte de casatorie fara sa preacurviti si fara sa le luati de tiitoare.cel care se leapada de credinta,faptele lui sunt in desert iar in Lumea de Apoi se va afla printre cei pierduti"
 

ana maria

New Member
Buna Ana Maria Bismi-llahi rahman ar-Rahim

Toata lauda i se cuvine lui Allah si pacea si binecuvantarea asupra profetului Muhammad sallallahu alahi wa sallam

Ma rog la Allah sa faca posibila cat mai repede casatoria voastra.
Intr-adevar musulmanii au dreptul sa se casatoreasca cu femeile crestine si drept dovada avem versetul din Sfantul Quran:

Surah Ma'ida vers 5.Traducerea sensurilor:

"Astazi va sunt ingaduite voua cele bune mancarea celor carora li s-a daruit Scriptura va este ingaduita si voua iar mancarea voastra este ingaduita si lor.Va sunt ingaduite femeile virtuase dar si femeile virtuase ale acelora carora li s-a daruit Scriptura inaintea voastra daca le dati zestrea cu contracte de casatorie fara sa preacurviti si fara sa le luati de tiitoare.cel care se leapada de credinta,faptele lui sunt in desert iar in Lumea de Apoi se va afla printre cei pierduti"








va multumesc din suflet
 
Top