O voi surioarelor, va doriti Paradisul?

Um Abdur Rahman

Sclava lui Allaah
Vom continua insha Allah lectile noastre despre familie, despre femeia in islam, despre cum sa isi castige ea locul sau in Paradis.

In prima lectie am discutat despre cum Allah subhana w Taala a creat Paradisul si cum El subhana w taala a creat oameni Paradisului,asa cum El a creat si Focul Iadului El a stiut care sunt cei care vor merge in Iad.

Este obligatoriu pentru barbati si deopotriva pentru femei sa studieze tawhidul,ca sa stam departe de a comite shirk,sa stam departe de ceea ce Allah a intrezis.

Profetul Muhamamd sallallahu alahi wa sallam a poruncit barbatilor sa fie binevoitori cu sotiile lor ,inainte de a muri el,salllallahu alahi wa sallam a spus care este rolul femeilor in societate si importanta femei in islam.Si sa nu uitam ca ALah le-a oferit din nou statutul lor,ele pe timpul ignorantei erau umilite ,omorate si in unele parti nu erau considerate fiinte umane.Femeia trebuie sa fie ascultatoare sotului dupa cum am spus si data trecuta atata timp cat nu ii cere sa faca un lcuru Haram(interzis).Barbatul are drepturi asupra sotiei dar si sotia are drepturi asupra sotului.Am mai spus ca se intampla, de multe ori ,ca barbatul(sotul ) sa nu fie unul perfect ,sa nu fie ceea ce ea si-a dorit dar ea insha Allah trebuie sa fie rabdatoare pentru ca Allah Subhana w taala ii va daruii Paradisul.

Femeile trebuie sa fie vigilente.Sa aiba grija ce prietene au.Unde merg?Cat merg?Indiferent daca sunt casatorite sau nu..ele trebuie constant sa verifice cine sunt cele cu care au facut prietenie.O femeie trebuie sa stea departe de a fi aratata cu degetul sau sa dea motive de suspiciune sotiilor,familiei,oamenilor din jur.Si sa nu uitam ca Allah ne testeaza asa cum si Aisha(Allah sa fie multumit de ea) sotia profetului sallallahu alahi wa sallam a fost testata.Trebuie sa stam cat mai departe de cursele lui sheitan si a ajutoarelor lui..

Trebuie sa va stiti obligatiunile voastre si a barbatilor vostri,Alah subhana w Taala a spus femeilor sa ramana in casele lor(protectia lor sunt casele lor).Asa cum rugaciunea femeii este mai buna in casa ei decat in Mosqee. In acelasi timp trebuie sa mentionam ca daca ele doresc sa mearga la mosqee barbati nu au voie sa le impiedice,atata timp cat ele nu sunt o ispita asta insemnand ca ele sa aiba adevaratul hijab(vesmant islamic)




Este de datoria voastra surioarelor sa nu va amestecati su barbati si invers odata ce va parasiti casele.

Companioni profetului Muhammad sallallahu alahi wa sallam obisnuiau sa ramana un timp in mosqee dupa rugaciune pentru ca femeile sa paraseasca primele mosqeea.Aceasta a fost pana cand profetul Muhamamd sallallahu alahi wa sallam a cerut sa se construiasca o usa separata pentru femei si in zilele noastre alhamdulilah usile sunt separate.

Ibn Omar a spus: de cand profetul sallallahu alahi wa sallam a comandat ca acea usa sa fie numai pentru femei ,niciodata nu am intrat acolo..


Deci dragi frati lasati acel loc pentru femei...

Sunt femei singure de exemplu ,care nu au incotro si isi castiga existenta pe cat pot ...vrem sa le sfatuim sa incerce pe cat pot sa nu se amenstece cu barbatii

Avem o relatare de la Hamza ca l-a auzit pe profetul Muhamamd sallallahu alahi wa sallam spunand: In timp ce am iesit din mosqee am vazut ca barbatii cu femeile s-au amestecat pe drum iar profetul sallalllahu alahi wa salam le-a spus femeilor: Stati in spate : Nu este cuvincios sa mergeti pe mijlocul drumului ci mai degraba in lateral.(Abu Dawood clasificat de sheik Albane rahimahuTaala ca si sahih “autentic”)
Dupa sfatul profetului Muhamamd sallallalhu alehi wa sallam femeile au inceput sa mearga f aproape de ziduri(in lateralul drumului) ca puteai sa vezi abaia lor cum le atingeau pe acestea(pe ziduri)

Si fiti insha Allah diferite de acele femei care vorbesc cu un barbat in modul acela dragut, seducator ,pentru ca daca o faci asa ,barbatul acela poate simti o atractie, asa cum Allah subhana w Taala a spus in Sfantul Quran in surat Ahzab
33:32

Pentru arabi era ceva normal sa vorbeasca cu femeile,nu era mare lucru ,dar cand versetul valului a fost revelat ei au renuntat la acest obicei,s-au oprit.Deci dragi surioare este de datoria voastra daca vreti paradisul sa nu va amestecati cu barbati atat cat puteti.

Amestecarea cu barabti care nu sunt mahram pentru voi.Iar in cazul in care trebuie neaparat sa vorbiti cu un barbat sa nu fiti melodioase in vocea voastra.Mai degraba vorbiti la subiect si direct.Aminititi-va ca sunteti(fitna) ispita pentru barbati..chiar daca este vorba de imamul mosqeei................ unele surori cand il suna pe imam vorbesc in “soft way” vorbesc pe un ton melodios... cu el ..credeti ca imamul e vreun inger?Este barbat ,si tu esti ispita ptr el.Daca il suni si ai vreo intrebare, aduti aminte sa nu fi draguta cu el.Politetea nu sta in asta.

profetul Muhammad sallallahu alhei wa sallam a spus: ma taraktu badi fitna a darra alal rigiali minal nisa.Fitna femeilor..

Profetul Muhammad sallalllahu alahi wa sallam a spus NU am lasat in urma mea o fitna(ispita) mai mare de cum sunt femeile pentru barbati.


Asa ca daca va aflati in supermarket sau la doctor vorbiti direct si la subiect..Vom gasi ca unele surori stau si rad chiar si cu nemusulmanii.Si stati departe de conversatile pe internet cu barbatii.Cate femei au fost victimele intenetului.Al chatului cu barbatii...incep cu cateva intrebari apoi isi dau datele,numerele de telefon,etc ...Allah sa ne fereasca.

Un alt sfat pentru surioarele care isi doresc Paradisul de la Domnul lor...Purtati imbracamintea islamica corecta pentru ca hijabul vostru este protectia voastra ,este un semn de modestie pentru ca intr-adevar femeia care se imbraca cu vesmantul corect islamic este in siguranta de privirile celor care au in inimi boala
Allah Subahna w Taala a spus in sura Ahzab verset 59.......

Deci daca acea femeie sa imbraca asa cum trebuie ea este protejata ,,cei care o vad nu simt nici o atractie pentru ea.

Cateodata intamini greuitati..de exemplu cu Niqabul sau hijabul..iti este cald,..dar trebuie sa iti amintesti de focul Iadului..sau vedeti acele surori in blugi stramti pe corp..poate aveti surori..sau mame care va spun....De ce sa iti iei abaia ai corp frumos ....Nu le dati ascultare!!Fa ceea ce ai de facut ptr ca in ziua judecatii ele nu te pot ajuta cu nimic,Da, poate sa fie greu..lumea sa se uite ciudat la tine..unele surori din pacate au niste soti care ei le spun...Nu vreau sa porti hijab!!Audhu billah,Nu le dati ascultare si fiti cu rabdare,si nu ascultati pe cei care va poruncesc sa nu-L asculta pe Allah.
Profetul Muhamamd sallallahu alahi wa sallam a blestemat pe barbati care imita femei si invers.

Ibn Omar radia Allahu anhu a spus ca profetul Muhammad sallalllahu alahi wa sallam a zis: Oricine imita un neam este dintre ei.(sahih abu dawood clasificat de sheik Al-Albenee)

Pentru cea care imita barbatii ,ea va avea dorinta de a detine puterea iar barbatii care imita femeile vor slabiciune(sensibilitate)protectie.

Trebuie sa ne protejam de Focul Iadului pentru ca profetul Muhamamd sallallahu alahi wa sallam a spus: O voi femeilor,faceti acte de caritate pentru ca intr-adevar v-am vazut pe voi ca majoritare in iad.

Profetul Muhamamd sallallahu alahi wa sallam a mai spus de femeile care vor fi in iad..cele care sunt imbracate dar de fapt dezbracate,si felul in care ele merg este ondulat,parul lor este ca si parul unor camile profetul sallallahu alahi wa sallam a spus ca aceste femei nu vor intra in Paradis si nici nu vor simti mirosul lui.

Sheik Al-Islam explica in lucrarea sa ,acest hadith spunand:Ele au haine dar totusi sunt dezbracate el spune: Da! Ele au haine dar nu se acopera cum ar trebuii,ea este imbracata dar in realitate este dezbracata,poate ea are haine dar sunt prea stramte sau transparente..de ex ea are o abaie din Arabia Saudita dar e prea stramta pe mijloc ..si in felul acesta ii se vad formele corpului
Imam Qurtubi explica: unele femei da!Au haine dar sunt dezbracate(goale ) cand e vorba de frica de Allah.Din pacate vedem printre surorile care se acopera cum trebuie ca in ciuda acestui fapt este goale pe dinauntru.Da!Ea poarta niqab,manusi abaia..dar e goala pe dinauntru.Tu o veiz pe starda si spui..aceasta este o dreptcredincioasa pana cand cineva spune ceva si ea incepe sa blesteme in stanga si in dreapta.

Chiar un frate mi-a povestit ca era in Philadelphia intr-un autobuz si ,era asezat langa un nemusulman acesta l-a intrebat daca e muslim si l-a rugat sa-i spuna cateva lucruri despre islam si fratele ii explica despre frumusetea islamului si despre generozitatea si rabdarea etc pe care trebuie sa o aiba un msulman,iar autobuzul s-a oprit si 2 surori ma sha Allah imbracate perfect islamic..niqab manusi etc, dau sa urce si nu au avut bani destui..iar soferul nu le-a acceptat...in acel moment nemusulmanul le-a vazut si i-a spus fratelui nostru..Ah uite si ele sunt musulmane nu?de ce sunt imbracate asa?Iar fartele i-a spus :ptr ca au ajuns la un nivel inalt de credinta si la un nivel inalt de frica ptr Allah..apoi una dintre surori a inceput sa-l blesteme pe sofer si sa-l faca in toate felurile...cu un vocabular ca nici nu iti imaginai ca se poate asa ..fratele nostru mi-a spus..mi-ar fi placut sa ma topesc sa sar din autobus din cauza rusinii.

Si asta e adevarul se poate ca ele sa fie goale pe dinauntru...vedem la mosqee surori ma sha ALALH IMBRACATE islamic si cand te apropii ele vorbestc despre filme sau muzica,da ,!!!si nu sunt in blugi stramti,si nici un tricou cu Madonna este intr-adevar in negru..niqab.himar,manusi...refuza sa dea mana cu barbatii,daca vede un frate musulman se muta pe strada acelalta dar felul in care vorbeste si gandeste este murdar.Audu bilah

imam Nawawi a spus despre acest hadit ca este o minune de la Alah .Vedem in stanga si dreapta ca aceste cuvinte se adeveresc.

Profetul Muhammad sallallahu alahi wa sallam a spus : Intra-devar toata comunitatea mea va intra in Rai doar cei care refuza NU.Iar companioni au intrebat..cine ar fi cei care ar refuza?Iar mesagerul a raspuns: Sunt cei care nu ma urmeaza(nu imi dau ascultare SUNNEI mele)ei cu siguranta m-au refuzat.

Si un ultim sfat Surioarelor,tinti-va limbile ,opriti-va limbile ,stati departe de barfa.
Allah sa va protejeze limbile voastre, hujurat aya 12
Si profetul Muhammad sallallahu alahi wa sallam ne-a ordonat si nu numai femeilor tuturor sa ne oprim limbile in a barfi..el sallallahu alhi wa sallam a spus: FERITI-VA DE ASTEA..PROTEJATI-LE.Si el a aratat spre limba.
Unele femei cred ca este ceva nesemnificant dar cand veti sta in fata lui Allah Suabhan w Taala va fi altfel.
Profetul Muhammad sallallahu alahi wa sallam a spus: 2 mari chinuri au niste oameni in mormant.Este vorba despre cei care nu s-au curatat dupa urinat(de murdarii) iar ceilalti sunt cei care au dus vorbes printre oameni.(sahih Bukhary)
Deci pedeapsa este severa in fata lui Allah Taala ..asa ca in special surioarele,stati departe de consecintele negative ale limbii.

Subhanaka Allahumma wabihamdika ashadu an La ilaha illa anta astagfiruka wa atubu ilaika


Masjid Rahmah, NJ USA. 16 S

Abu Muhammad Ridhwaan al-Maghribee


Www.Salafitapes.com
www.TurnToIslam.com
 
Top