OBRAĆAM SE TVOME SRCU

GAZIJA

Well-Known Member
Staff member
Dragi brate u islamu, obraćam se tvom srcu koje treba da se boji Uzvišenog Allaha. Ti imaš jedno srce, koje je, hvala Allahu, musli*!mansko. Ono nije kao srca ostalih ljudi. Sigurno voliš lijepo ponašanje, voliš biti iskren sa drugima i sa sobom. Iskrenost vodi ka dobročinstvu, a dobročinstvo vodi ka Džennetu čija je širina kao nebesa i zemlja. Allahova milost je blizu onih koji su iskreni. Budi, dragi brate, jedan od iskrenih. "Allah voli bogobojazne koji u neviđeno vjeruju i namaz svoj obavljaju... budi jedan od njih...zaista Allah neće upropastiti liagradu onome koji radi dobra djela."

Dragi brate, tvoja džamija pita gdje si ti. Vrati džamije gledaju kada ćeš ih otvoriti. Tvoje' mjesto u džamiji je prazno, čeka tvoj povratak. Razmisli, da li znaš nekoga ko se nakon smrti vratio, koje dobio priliku za dodatni život. Šta čekaš?! Čekaš li da ti smrt dođe u trenutku kada si u nemaru i da budeš jedan od onih za koje Allah kaže: "Kada nekom od njih smrt dođe, on uzvikne: »Gospodaru moj, povrati me, da uradim kakvo dobro u onome što sam ostavio« - nikada! To su riječi koje će on uzalud govoriti, pred njima će prepreka biti sve do dana kada će oživljeni biti." (El-Mu'minun 99,100.) Ili da ne bi rekao: "Da sam, bogdo, zemlja ostao." Dragi brate, zašto je džamija sagrađena?! Zašto? Zašto? Zašto? Odgovor nalazimo u Kur'anu: "U džamijama koje se voljom Njegovom podižu i kojima se spominje Njegovo ime - hvale Njega, ujutro i naveče, ljudi koje kupovina i prodaja ne ometaju da AHaha spominju i koji molitvu obavljaju i milostinju udjeljuju, i koji strepe od Dana u kom će srce i pogledi biti uznemireni." Pazi da ne budeš jedan od onih za koje Allah kaže: "Njima je ovladao šejtan i učinio da zaborave na AHaha. Oni su na šejtanovoj strani, a oni na šejtanovoj strani će sigurno stradati." (El-Mudžadele 19.)

Dragi brate, tako mi Allaha, moje srce je tužno zbog tebe, žao nam je zbog tvog odlaska, želimo vidjeti tvoje svijetlo lice zajedno s nama u Allahovoj kući. Želimo da se poveća broj onih koji će ponizno stajati pred svojim Gospodarem. Uzmi dobro i ovoga i budućeg svijeta. Želimo ti dobar život u smirenosti. fKaže Uzvišeni: "Zaista se srca smiruju kada; Allaha spominju." Želimo da u tvojim lima ne osjetiš nimalo poteškoće i žalosti i da ne budeš jedan od onih za koje Allah kaže: "A onaj ko okrene glavu od Knjige Moje, taj će teški) životom živjeti i na Sudnjem danu ćemo ga slijepa oživjeti. Gospodaru moj, - reći će -zašto si me slijepa oživio kad sam vid imao? Evo zašto - reći će On: Dokazi naši su ti dolazili, ali si ih zaboravljao, pa ćeš danas ti isto tako biti zaboravljen." Nemoj biti jedan od onih koji su ostavili svoj namaz. Kaže Poslanik, s.a.w.s.: "Zaista je između čovjeka i kufra (nevjerstva), i širka (pripisivanja Allahu druga), ostavljanje namaza." U dugom hadisu kaže: "Ugovor koji je između nas i njih je namaz, pa ko ga ostavi, postao je nevjernik."



Budi jedan od onih za koje Poslanik, s.a.w.s. kaže: "Sedmoricu će Allah smjestiti pod svoj hlad na dan kad drugog hlada neće biti..., jedan od njih je: Čovjek čije je srce vezano za džamiju."

Požuri raditi dobra djela koja će brisati tvoja loša djela. Kaže Poslanik, s.a.w.s. u hadisu: "Koji god čovjek, kada dođe u vrijeme namaza, lijepo uzme abdest, skrušeno i pravilno klanja namaz, Allah će mu oprostiti sve grijehe koje je počinio u toku godine, ukoliko ne učini velike grijehe." (Muslim)



PISMO SESTRI MUSLIMANKI



Cijenjena sestro, da li želiš sreću? Da li želiš smirenost, sreću i slobodu? Znaj, draga sestro, da je sreća u pokornosti Uzvišenom Allahu i u slijeđenju sunneta Muhammeda, s.a.w.s. Kaže Allah Uzvišeni: ,"On će vas za vaša dobra djela nagraditi i grijehe vam vaše oprostiti. A onaj ko se Allahu i Poslaniku Njegovu

bude pokoravao - postići će ono što bude želio." (El-Ahzab 71.) esreća je u slijeđenju svih drugih pravad koji su u suprotnosti sa programom Allaha i1 Njegova Poslanika. Kaže Uzvišeni: "A ko Allaha i Njegova Poslanika ne posluša, taj je sigurno skrenuo s pravog puta."(El-Ahzab 36.)

Zašto, sestro, da ne budeš zahvalna Gospodaru Uzvišenom, koji te na pravi put upućuje i učvršćuje ti uputu, u danu kada druge žene u zabludi ostavlja. Nemoj biti slična onima koje su zalutale! Čvrsto se Allahova užeta drži! Znaj da si izložena Allahovoj kazni ako ne budeš izvršavala ono što Uzvišeni od tebe traži. Draga sestro, tvojih neprijatelja je puno, koji ne žele da namaz svoj obavljaš, koji ne žele da budeš čedna, nego žele da budeš od onih koje su propale i žele da te razgolićenu na ulici viđaju. Žele da tvoj kraj bude u vatri džehennemskoj. Da li si čula govor Poslanika, s.a.w.s. koji kaže: "Dvije vrste stanovnika Džehennema nisam vidio... i spomenuo je... žene koje su razgolićene, njihove glave su poput grba u deva. Neće osjetiti miris Dženneta, a njegov miris je toliko i toliko." Kažu učenjaci da "razgolićena" znači - žene koje oblače odjeću koja je tijesna, prozirna i kratka.

Čudno je da u Bosni viđamo danas muslimanke takve i da oblače takvu odjeću. Draga sestro, tvoja vjera je tvoj štit koji čuva tvoju čednost i tvoju dobrotu. Tvoja vjera ti naređuje da nosiš hidžab, da namaz obavljaš, da budeš iskrena i da činiš dobročinstvo roditeljima. Kaže Uzvišeni Allah: "Šta vas je u Sekkar dovelo? Nismo - reći će - bili od onih koji su molitvu obavljali i od onih koji u siromahe hranili, i u besposlice smo se ss poslen jacima upuštali, i Sudnji dan sm< oricali, sve dok nam smrt nije došla.

Sjeti se sestro, dana kada će se u rog puhnuti i kada budeš proživljena bez odjeće, kao od majke rođena. Sunce će se približiti Zemlji. Kada budeš prozvana između toliko ljudi da polažeš svoj račun, u kakvom ćeš stanju tada biti? Gdje ti je ono što si za taj dan pripremala? Koliko se u tvojoj knjizi nalazi praznine dobrih djela? Da li će ti tog dana koristiti ukrasi i uljepšavanje lijepom odjećom? Tako mi Allaha, ništa ti tog dana neće koristiti osim tvojih dobrih djela, nakon Allahove milosti.

Dragi brate, srce vjernika se cijepa a oči natapaju suzama kada vidi mnoštvo muslimana koji ostavljaju namaz i pored toga što se nalaze u teškoj životnoj situaciji, punoj tjeskobe ovog dunjaluka. Zašto se nebi svi povratili Allahu, obavljali namaz i radili dobra djela, kako bi izašli iz te situacije u kojoj se svi nalazimo i kako bi sreli svoga Gospodara, a da On bude zadovoljan nama. Kaže Poslanik, s.a.w.s. u hadisu: "Ko želi da sutra sretne svoga Gospodara kao musliman, neka pazi na ovih pet vakata namaza, obavljajući ih tamo gdje se na njih pozove." Dragi brate u islamu, pravi put je jasan kao Sunce, vidljiv kao Mjesec u uštapu. Jedan je, nema drugog ispravnog puta. To je put povratka tvome Gospodaru, put spasa, put uspjeha, put koji je ispred tebe otvoren u svakom trenutku. Na tebi je da zakoračiš na taj put na kome ćeš naći sve odgovore. Kaže Allah Uzvišeni: "Ja ću, sigurno, oprostiti onome ko se pokaje i uzvjeruje i dobra djela čini, koji zatim na pravom putu istraje."

I ne samo to, Allah poziva sva ljudska stvorenja na pokajanje, i vjernike' nevjernike. Obavještava nas da On prašt* grijehe svakome ko se iskreno pokaje, ma1 koliki grijesi bili. Makar bili kao morska pjena - On će ih oprostiti. "Reci: O robovi moji koji ste se prema sebi ogriješili, ne gubite nadu u Allahovu milost! Allah će, sigurno, sve grijehe oprostiti. On, doista, mnogo prašta i On je milostiv." (Ez-Zumer53.) Pokaj se Allahu! Ostavi griješenje! Ostavi alkohol, zinaluk i prostituciju! Djevojka s kojom izlaziš je dio tvoje zajednice. Ti sa svojom nepokornošću sam narušavaš svoju zajednicu u kojoj živiš. Boj se Allaha zbog smutnje koju nanose žene. Kaže Poslanik, s.a.w.s.: "Čuvajte se dunjaluka i čuvajte se žena, jer je uistinu prva smutnja kod Benu Israila, potomaka Israilovih, bila zbog žena." (Muslim)

Povrati se Allahu prije nego što bude kasno. Kaže Allah: "Na dan kad nevjernik prste svoje bude grizao govoreći: Kamo sreće da sam se uz Poslanika pravog puta držao, kamo sreće, teško meni, da toga i toga za prijatelja nisam uzeo, on me je od Kur'ana odvratio nakon što mi je priopćen bio! - a šejtan čovjeka uvijek ostavlja na cjedilu." (El-Furkan 27-29.)
 
Top