Predestinarea(Qadar)

Um Abdur Rahman

Sclava lui Allaah
As salamu aleikom wa rahmatu llahi

Nici un musulman nu se va impotrivi qadarului(destinului) prescris de Allah ,nici un adevarat musulman nu se va impotrivi stiintei lui Allah,bineinteles inafara de cei care sunt in grupuri care au deviat de la calea cea dreapta.Daca Allah nu stie tot ceea ce facem inseamna ca este ignorant..putem sa atribuim ignoranta lui Allah…??? Niciodata!!!Deci El stie Totul,pentru ca El este Creatorul..si acest lucru este rational..El este Cel care ne-a creat si El stie despre noi .
El ne-a scris destinul nostru, al fiecaruia, iar scrierea lui Allah nu se va amesteca cu alegerea noastra pentru ca ceea ce ne-a scris Allah in tabla pastrata este necunoscuta noua…A vazut cineva tabla pastrata???A citit-o cineva???Nimeni!!!
Iar acea scriere nu va fi folosita impotriva ta,Allah in ziua Judecati nu va spune..Vei merge in Iad pentru ca Eu stiam,sau pentru ca Eu ti-am scris,este o alta scriere care va fi folosita impotriva ta deci..avem o scriere in tabla pastrata,este o alta scriere cand suntem in pantecul mamelor noastre si o alta scriere cand ajungem la maturitate si acea scriere va fi folosita impotriva ta si va fi identica cu ceea a lui Allah, ca de exemplu :Daca vine directorul la profesor si il intreaba ce calificativ crezi ca va lua cutare….??El va spune: Acesta este destept va lua nota mare acesta va cadea examenul etc acum directorul va spune Am incredere in tine..anunta rezultatele fara a le da test…cei care au cazut examenul vor depune marturie impotriva directorului si profesorului si ii vor pune in puscarie!!! nu???Ei vor spune..Domnule!!Am invatat!Am muncit din greu!!!Dar el nu ma testat!!!!Acum daca profesorul sa spunem va scrie pe o hartie calificativele si o va pune in sertarul lui apoi le va da testul studentilor iar rezultatul va fi acelasi..Are calificativele scrise de profesor vreun amestec cu calificativele elevilor?Nu are legatura….tu ai picat ca nu ai invatat.Corect?Similar…Allah a scris pentru ca El a stiut …asta este tot!!!Si acea scriere nu va fi folosita impotriva ta,ci scrierea ingerilor dupa ce faci o fapta buna sau rea.De aceea in ziua judecatii acea carte ti-I se va da in mana si ti-I se va spune: Iqra’a Qitabek,,,Citeste cartea ta!!!!Este vreo greseala in ea???Au scris ingerii ceva ce tu nu ai facut??Si sti ce vor spune necredinciosi???mali hadha-l kitabi la iughaderu saghiratan wala kabiratan illa ahsaha wa wajadu ma amilu hadiran wa la iadlumu rabuka ahada Ce uimitoare este aceasta carte nu exista nimic din ceea ce am facut noi fara sa fie mentionat in ea si nimeni nu va putea spune..acest lucru nu l-am facut!!!!!De exemplu ai baut alcool in ziua cutare ora cutare subhan Allah ai comis adulter in timpul cutare si cutare si trebuie sa recunoasti.
Lucrul cel mai uimitor despre oameni este ca nu vei gasi o persoana care sa se justifice ptr ceea ce este scris..nimeni nu va spune ma sha Allah alhamdulilah ne-am rugat maghreb care este scris…ati auzit pe cineva sa spuna..alhamdulilah m-am rugat magreb si este scris..???Vei gasi ca oameni vor folosi scrierea doar ptr justificare si sa se scuze.Cand fac ceva rau spune..ce sa facem este scris….doar ptr a se justifica .nimeni nu va spune m-am rugat maghreb ca este scris…este scris si de aceea am citit Quran etc…deci prin urmare este din natura umana sa caute scuze…sa gaseasca o cale de iesire

Acum sa vedem daca spunem ca dorinta omului este independenta de dorinta lui Allah..sti ce inseamna acest lucru??Inseamna ca as face lucruri impotriva vointei Lui!!!Si daca as face lucruri impotriva vointei Lui ce inseamna asta????Inseamna ca El Allah ar fi slab


Avem 2 intelegeri: Vointa universala si alta legala
Tot ceea ce se intampla in lumea aceasta este doar cu voia lui Allah nimic impotriva vointei Lui

Vointa universala irada qawniah ..inseamna ca poate este ceva ce nu ii place lui Allah sau este alt motiv ascuns in spatele acestei decizii.

Continuarea in sha Allah la conferinta de luni ora 21 Turntoislam…
 

Um Abdur Rahman

Sclava lui Allaah
Imaginati-va cum ar fi fara microbi sau boli…ar mai fi existat doctori? Nu am fi avut nevoie de ei…Deci aceste boli trebuie sa existe ca sa existe si doctorii asa ca avem laboratore,avem stiinta medicala.etc.El doar ne intreaba cand avem de ales…ne spune veniti la Mosqee..stiti…daca cineva ne pune pistolul la tample si ne comanda sa plecam capul la idolii lor iar noi plecam capul..stiti..Alah nu ne va intreba nciodata de acel lucru nu vom fi socotiti..stiti asta?Pentru ca nu am facut-o cu libera alegere ..am fost obligati sa o facem …Stiti ca Amar ibn yaser a fost torturat de catre idolatri si i-au spus nu te vom lasa in pace pana nu il vei insulta pe Muhammad(sallallahu alehi wa sallam)Si el l-a insultat si i-au dat drumul..dupa care el a venit la profetul Muhammad plangand si i-a povestit..dupa care profetul Sallallahu alehi wa sallam l-a intrebat: Spune-mi cum a fost inima ta atunci cand ai spus-o?(atunci cand m-ai insultat) iar raspunsul a fost: Nu ma intreba despre inima..am spus-o doar cu gura mea pentru ca nu mai suportam chinurile..Stiti ce i-a spus profetul sallallahu alehi wa sallam atunci???Daca te vor mai tortura inca o data si nu vei avea alta scapare decat sa ma insulti..atunci insulta-ma.!!Deci Allah nu va pune la socoteala ceva doar cand este o alegere a ta.
Sheik Ibn Utaymin unul dintre mari invatati alaturi de ibn Baz,Albanee,Taymiah Allah sa aiba mila de ei…deci e venit un om la sheik Ib Utaymin si i-a spus(ascultati surioarelor si nu faceti asa): Sheikule sotia mea m-a incuiat in camera si nu ma lasat sa ies pana nu i-am acordat divortul..m-a incuiat intr-o camera unde nu aveam apa mancare asa ca nu am putut indura si i-am dat divortul..acum ce sa ma fac??Iar sheikul i-a raspuns..Divortul vostru nu este valabil..niciodata nu s-a intamplat..pentru ca ai fost sub presiune,nici un divort nu a avut loc.


O idee eronata a celor din mutazila si anume: ei spun ca omul creaza actiunile lui: De exemplu arunc pixul pe masa..este o actiune nu/??/ deci mutazila spun ca noi am creat acea actiune..dar haideti sa analizam ceea ce spun ei: Ce este o actiune..O actiune este comusa din 4 componente:
1.Dorinta!!(m-am hotarat sa arunc pixul)
2.puterea
3.Timpul
4.locul
Deci aceste 4 componente formeaza actiunea.Deci pe care am creat-o noi???Am creat noi dorinta?/?Cine a creat-o?Allah
Am creat noi puterea???Cine a creat-o???Alah Preainaltul
Cine a creat timpul?Allah
Cine a creat locul?Allah

Deci cine a creat actiunea?Allah…omul nu a creat actiunea..ci Allah..atunci ce a facut omul?Omul a folosit puterea din muschi care au fost creati si din dorinta care a fost creata ca sa arunce pixul
Deci nimic nu se intampla fara ca Allah sa site..nimic nu se intampla fara vointa lui si El este cel care a creeat totul

Este un hadit in care se spune ca daca faci fapte bune viata ta se va extinde
Invatati spun ca Allah a stabilit pentru oameni doua limite:
-Minim
-Maxim
Si asta ne este necunosut noua deci daca eu fac fapte bune…ma port bine cu parinti..etc etc voi ajunge la maxim iar daca nu fac fapte bune…nu am un comportament adecvat..voi fi doar la minim..nu este ceva ce Alah subhanaw Taala VA SCHIMBA…este ceva deja finalizat…dar noi nu stim daca am ajuns la maxim sau la minim..asa ca trebuie sa muncim din greu..sa facem fapte bune daca vrem sa ajungem la limita superioara

O sotie a profetului Muhammad sallallahu alehi wa sallam a spus: O Allah. Extinde viata tatalui meu si a fratelui meu…iar profetul i-a spus Um Habiba..tu i-ai cerut un lucru la Allah care a fost deja scris(el a vrut sa spuna..sa nu crezi ca Allah va schimba acum ceea ce a scris…acesta este un hadit in care avem explicatia ca orice Allah a scris asa este si asa ramane…
Uni musulmani in 15 shaban fac asta: Se roaga lui Allah…o Allah daca mi-ai scris sa merg in Iad te rog schimba!!Acest lucru ne arata ca nu inteleg..Totul este scris si totul este cunoscut a ceea ce vom face noi…Allah a stiut dinainte….
Un alt hadit spune: Va fi extinsa varsta lor….dar hadisurile nu se contrazic se explica unul pe altul: Stiti ca profetul Mohammad a spus: Nimic nu opreste ca destinul sa coboare decat ruga(dwa) deci dwa este o parte din destin..Nu stiu ce se va intampla cu mine maine deci Allah mi-a dat posibilitatea sa fac ruga (dwa) in timpul asta..O Allah..da-mi sanatate,O Allah salveaza-ma..etc…deci noi ne rugam…aceasta ruga merge sus….aceatsa este ceva nestiut de noi..ascuns
Allah a scris lucruri in tablita pastrata pentru ca El a stiut ca asta se va intampla dar El nu ne-a fortat sa facem asa, trebuie sa intelegem diferenta…Ceea ce Alah a scris nu ne forteaza pe noi …aceasta s-a bazat pe Stiinta lui Allah iar noi vom fi rasplatiti in functie de ceea ce am facut…dar la sfarsit de zi este ascuns de noi..noi nu stim

Deci Qadar este secretul lui Allah de aceea si profetul Muhammad sallallahu alehi wa sallam a spus: Sa nu cautam in indoieli pentru ca Sheitan va folosi acest mijloc ca sa creeze in mintea noastra suspiciuni pentru ca trebuie sa intelegem ca Allah este Drept si nimeni nu va intra in Iad daca are vreo scuza

Wa lhamdulilahi rabial alamin
 
Top