Adabi posjete medu ženama

GAZIJA

Well-Known Member
Staff member
Piše: Ummu Mu'az
Umul-Qura, Mekka Mukerrema


Adabi posjete među ženama


"...Ukoliko bi se odužilo vrijeme posjete, treba da se to vrijeme iskoristi u stvarima koje su korisne, u onome u čemu ćete ti i tvoja sestra imati nagradu kod Allaha...Moramo paziti na osjećaje naše sestre...Majka nije odgovorna za svoju djecu samo u svojoj kući, naprotiv odgovorna je i u kući svoje sestre..."


Nema sumnje draga moja sestro da je međusobno posjećivanje islamom dozvoljeno i da čak u nekim situacijama postaje stroga obaveza-vadžib. Nalazimo takođe hadise koji nas podstiču na ovu stvar i u kojima nalazimo obećanu nagradu onome ko po tome postupi.


Prenosi se od Poslanika, sallallahu alejhi ve selleme, da je rekao da je čovjek posjetio svoga brata u drugom selu, te mu je Allah, subhanehu ve te 'ala, postavio meleka na njegovom putu i kada je naišao pored njega rekao mu je: „Gdje si se zaputio?“, našto mu je odgovorio; „Želim posjetiti svoga brata u tom selu.“, pa mu je rekao: „Da li tebi pripada neka blagodat kod njega, koju čuva?“, našto je rekao: „Ne, osim što ga ja volim u ime Allaha.“ , tada mu je rekao: „Ja sam Allahov izaslanik tebi i zaista te je Allah zavolio onako kako si ti njega zavolio u Njegovo ime." (Muslim 2567) Došlo je u hadis-kudsiji da je rekao Uzvišeni Allah: “Moja ljubav je postala obavezna onima koji se međusobno vole u Moje ime, sjede, posjećuju i darivaju. (Premosi ga Imam Malik, hadis sahi-s-sahihu tergib ve terhib 2581, Albani) ...



Isto tako nalazimo šerijatske pravnike, koji slijedeći sunnet Poslanika, sallallahu alejhi ve selleme, ukazuju pažnju tim zajedničkim odnosima, tako da kada pišu svoja djela odmah nakon završetka poglavlja o ibadetima (namaz, post, hadždž), počinju sa međusobnim odnosima kao što je trgovima, brak i drugo jer se ljudi svakodnevno susreću sa tim pitanjima, tako da ne bi došlo do nesuglasica i prepirki između njih. Međutim draga moja sestro, da bi ostvarili šerijatske ciljeve od naših međusobnih posjeta, kao što je Allahovo zadovoljstvo, obećane nagrade, slijeđenje Poslanikove, sallallahu alejhi ve selleme, upute i kako bi ojačale naše međusobne veze, moramo se predržavati određenih šerijatskih adaba koji su vezani za posjetu. Tako da ću pokušati navesti neke adabe kojih bi se trebale predržavati moleći Uzvišenog Allaha da me pomogne u tome.


Nijet


Treba po svaku cijenu nastojati da nam nijet bude iskren, te da naša posjeta bude isključivo radi Allaha Uzvišenog, jer će se sa ispravnim nijetom postići očekivana nagrada. Rekao je Allahov Poslanik, sallallahu alejhi ve selleme: "Zaista se djela cijene prema namjerama ... (Mutefekun alejhi)


Odabiranje pogodnog vremena


Jedno od pokuđenih vremena za posjete je vrijeme poslije jacije. Allahov Poslanik, sallallahu alejhi ve selleme, je smatrao pokuđenim spavanje prije jacije i govor poslije nje. (Buhari 568) Osim ako se izuzme iz toga stvari u kojima je dobro, kao što je sticanje znanja, razgovor o stvarima koje se tiču muslimana, ugošćavanje gostiju itd. Također treba da uzimamo u obzir vremena u kojim je naša sestra zauzeta sa svojim privatnim poslovima ili njenim ibadetima, kao zikr poslije sabah namaza do izlazka sunca, ili odgoju djece, ili dočeku muža itd. Tako ćemo sa našom posjetom koja je pohvalna, učiniti da ona ostavi stvar koja joj je možda stroga obaveza -vadžib.


Ostavljanje iznenadnih posjeta


Lijepo je unaprijed dogovoriti se sa sestrom i tražiti dozvolu da se dođe. Tako pružamo našem domaćinu priliku za uređivanje kuće, djece, te pripremu onoga sa čime će nas ugostiti. Nema sumnje da će to ostaviti ljepši utisak kod nas o našoj sestri, jer svako želi da dočeka gosta sa punim srcem kao što je rekao Allahov Poslanik, sallallahu alejhi ve selleme: "Neće niko vjerovati od vas dok ne bude volio svome bratu ono što voli samom sebi'' (Buhari 13, Muslim 45) Ovo se ne može postići iznenadnom posjetom koja ponekad dovede do tjeskobe i uznemiravanja, posebno ako je tvoja sestra u stanju u kojem ne voli da bude viđena.


Da vrijeme posjete ne bude dugo


Od četri stvari za koje će čovjek prvo biti pitan na Sudnjemu Danu je vrijeme, to jest u čemu ga je proveo (Tirmizi 2417, hadis sahih, Albani) Duga posjeta će dovesti do toga, da će tvoja sestra osjetiti da si joj otežala ili da tebe nije briga za njene obaveze naspram njene djece, ili njenog muža, ili njene obaveze kao domaćice, pa će to biti uzrok da se njena ljubav prema tebi smanji ili potpuno izgubi.


Izuzetak za dužu posjetu


Ukoliko bi se odužilo vrijeme posjete, treba da se to vrijeme iskoristi u stvarima koje su korisne, u onome u čemu ćete ti i tvoja sestra imati nagradu kod Allaha. Na primjer, čitanje islamskih knjiga, slušanje korisnih predavanja ili govoriti joj o propisima vjere za koje smatraš da ih ona još ne zna kako bi tvoja sestra osjetila radost, jer se okoristila tvojom posjetom, te joj vrijeme nije prošlo uzaludno. Rekao je Allahov Poslanik, sallallahu alejhi ve selleme: "Prenesite od mene pa makar jedan ajet!" (Buhari 3461)


Pažnja u govoru i pokretima


Moramo paziti na osjećaje naše sestre kako je ne bi povrijedili sa radoznalošću u govoru ili pokretu. Ne treba zapitkivati o stvarima koje se tiču nje ili njenog muža i njihovih međusobnih odnosa koje nisu za javnost. Rekao je Uzvišeni Allah u prijevodu značenja ajeta: „O vjernici, ne zapitkujte o onome što će vam pričiniti neprijatnosti ako vam se objasni.“ (Al-Maide, 101) Također ja Allahov Poslanik, sallallahu alejhi ve selleme rekao: „Od ljepote čovjekovog islama je da ostavi ono što ga se ne tiče.“ (Tirmizi 2318, Albani ga je ocjenio sahihom).


Ispoljavanje zadovoljstva


Lijepo je ispoljiti zadovoljstvo prema onome čime smo ugošćeni od jela ili pića, smatrajući sve to u velikim količinama ma koliko to bilo malo u stvarnosti. Kloniti se rasipništva prilikom dočeka gostiju, te se kloniti kuđenja hrane i po cijenu ako ti se nije svidjela. Allahov Poslanik, sallallahu alejhi ve selleme, nije nikada kudio hranu, ako bi mu se svidjela jeo bi je, a ako nije ostavio bi je. (Buhari 3563, Muslim 2064).


Ostavljanje pretjeranog šaljenja (zbijanja šale)


Onaj ko se pretjerano šali bit će mrzak i ponižen kod svojih sugovornika, te će ispuniti njihova srca mržnjom prema sebi, naročito ako je njegova šala teška i na njihov račun, te ako vrijeđa njihovu čast i osjećaje. Ovo ne zabranjuje da se našalimo prilikom svojih posjeta u okviru šerijatskih normi, ali treba da pazimo da govorimo uvijek istinu, čuvamo čast muslimana i njegove osjećaje, te da ne prelazimo granice dozvoljenog.


Paženje na djecu


Moramo podučiti našu djecu kako da se ponašaju u toku posjete. Od urednog sjedenja do paženja na stvari naše sestre. Majka nije odgovorna za svoju djecu samo u svojoj kući, naprotiv odgovorna je i u kući svoje sestre. A ukoliko naša djeca pokvare nešto, trebamo to popraviti, bez obzira bio to namještaj ili nešto drugo od stvari koje su dragocjene kod tvog domaćina, te pomoći pri čišćenju kako ne bi tvoja sestra osjetila da si ti kao gošća nepristojna ili da su tvoja djeca takva.


Zahvala prilikom završetka posjete


Zahvaliti joj se nakon posjete sa riječima: „Allah te nagradio svakim dobrom, na lijepom dočeku i ugošćavanju!“, te joj se izviniti ako si je ti ili tvoja djeca uznemirila tokom posjete. Ovakav lijep gest će inša-Allah odstraniti neprijatnost ili mržnju iz njenog srca ukoliko se to kod nje nađe.


Molim Allaha Uzvišenog da učvrsti naše međusobne odnose, da budu samo radi Allaha, subhanehu ve te 'ala, nadajući se Njegovoj, subhanehu, ljubavi i oprostu.
 
Top