Intrebari si raspunsuri legate de islam

AISCIA

New Member
Mashaallah surioara ummrachd. Sa sti ca aveam dubii in privinta sederii in momentul rugaciunii ptr femei, dar descrierea ta este foarte clara.
Sotul imi spunea mereu ca trebuie sa stau ca si el in momentul attashahhud al aul dar eu credeam ca pentru femei nu este obligatoriu.
Acum sigur am sa incerc sa ma obisnuiesc sa stau corect, surioara, allah subhana wa ta'ala sa te binecuvanteze si sa te rasplateasca pentru munca ta.
Fie ca toti sa reusim sa implinim rugaciunea asa cum profetul nostru drag salallahu aleihi wa sallam ne-a invatat.
 

Made Sarah

Servant of Allah
Staff member
Assalamu 3alaykum wa ra7matu Allahi wa barakatuhu.

Surioara Aiscia, si eu mi-am corectat pozitia de la Tashahhud dupa ce am citit aceasta postare a lui Umm Raschid (fie ca Allah Subhanu Wa Ta'ala sa te rasplateasca, surioara Yasemine), pentru ca in cartea din care am invatat cum sa stau in timpul rugaciunii era descrisa o alta pozitie pentru femei. Alhamdu lillah ca am reusit sa ma obisnuiesc sa stau corect!

Ce-i drept mai citisem ca nu exista diferente intre rugaciunea efectuata de femei si cea implinita de barbati, insa nu mi-a trecut prin cap ca pozitia de la Tashahhud ar fi aceeasi :shymuslima1:.

In sha Allah sa reusim cu totii sa implinim rugaciunea in mod corect, pentru ca este foarte important acest lucru!

Wa 3alaykum assalam wa ra7matu Allahi wa barakatuhu.
 

Um Abdur Rahman

Sclava lui Allaah
Parinti profetului Muhammad:saw:

Unde sunt parinti profetului Muhammad sallallahu alehi wa salam)?Sunt in paradis sau in Iad?

Raspuns:

Toata lauda se cuvine lui Allah.Este un hadith in care ne este indicat ca parinti profetului (pacea si binecuvantarea lui Allaah fie asupra sa) sunt in Iad.
Anas(Allah sa fie multumit de el a spus ca un om a venit la profet(sallallahu alehi wa salam) si l-a intrebat : Unde este tatal meu o mesagerule?Iar profetul sallallahu alehi wa salam i-a raspuns : In Iad.Omul s-a intors sa plece iar profetul sallallahu alehi wa salam i-a spus : Tatal meu si tatal tau sunt in Iad.
relatat de Muslim

Al-Nawawi(Allah sa aiba mila de el) a spus:
Aceasta ne arata ca oricine moare in stadiul de Kaafir(necredinta) va ajunge in Iad.De asemenea ne arata ca daca cineva moare in intervalul dintre profetii de exemplu intre Isus si Muhammad (pacea si binecuvantarea lui ALlah fie asupra lor) si daca acea persoana nu a urmat mesajul lui Isus(pacea fie cu el) si i-a urmat pe pagani arabi care erau idolatri va fi si el in Iad.Nu este nici o scuza ca mesajul n-ar fi ajuns la ei pentru ca chemarea lui Avram si celorlalti profeti(pacea fie cu ei) a ajuns la oameni.
Abu Huraira(Allah sa fie multumit de el)a spus :Mesagerul lui Allah a spus: L-am rugat pe Allaah sa-mi dea permisunea de a ma ruga pentru iertare ptr mama mea.Dar El mi-a interzis acest lucru.Atunci L-am rugat sa-mi permita sa-i vizitez mormantul ..si El mi-a dat permisiunea.
relatat de Muslim 976

Se spune in Awn al-Ma'bood
Cand Alah nu i-a dat permsiunea sa se roage pentru mama lui,inseamna ca ea era necredincioasa si nu este permis sa ne rugam de iertare pentru necredinciosi

Al-Nawawi(Allah sa aiba mila de el) a spus:
Aceasta ne arata ca nu este permis sa ne rugam de iertare pentru kufaari.
Sheik Ibn Baaz(Allah sa aiba mila de el) a spus:
Cand profetul (sallallahu alehi wa salam) a spus:Tatal meu si tatal tau sunt in Iad" el a vorbit din cunostinta si nu a vorbit dupa placerea lui cum spune si Alah in Sfantul Quran:
Pe steaua care apune
Tovarasul vostru nu este ratacit nici nu este pe un drum gresit
Coranul nu este decat o revelatie trimisa
L-a invatat pe el cel cu puteri deosebite(referire la ingerul Gavril)
[al-Najm 53:1-4]

Daca nu ar fi existat acea dovada impotriva lui Abd-Allah ibn Abd-al Muttalib ,tatal profetului..mesagerul n-ar fi spus despre el acel lucru.Poate a auzit ceva care a stabilit dovada impotriva lui pe baza chemarii religii lui Avram pentru ca ei obisnuiau sa urmeze religia lui Avram inainte ca inovatile sa fie introduse de Amr ibn Luhayy al-Khuzaa’i si inovatori lui fiind foarte raspanditi printre oameni in asa fel incat au inceput adorarea idolilor si ruga adersata lor in locul lui Allah.Poate ca Abd-Allaah a auzit ca venerarea acestora ar fi ceva gresit dar el totusi a urmat calea quraisilor de ai adora pe alti zei,iar aceasta a fost dovada impotriva lui.In mod similar haditul care spune ca profetul sallallahu alehi wa salam si-ar fi cerut permisunea de a se ruga pentru mama lui ,dar nu a fost acceptata atunci el a cerut permisiunea sa viziteze mormantul ei dar sa nu sa se roage ptr ieratrea ei ,poate si ea a auzit ceva si aceasta a stabilit dovada impotriva ei.Deci noi nu trebuie sa ne rugam pentru iertarea lor pentru ca ei au fost ca si kaafiri(necredinciosii) si trebuie considerati ca atare si Allah este Judecator in Ziua de Apoi.

Fatwa Noor ala al-Darb

Al-Suyooti(Allah sa aiba mila de el)a spus in privinta parintilor profetului sallallahu alehi wa salam ca Allah i-ar fi adus inapoi la viata dupa ce au murit si atunci ei au crezut in El.
Acesta opinie a fost respinsa de majoritatea invatatilor iar sursa ne indica ca este un hadit fabricat sau unul foarte foarte slab.\

S-a spus in Awn al Ma'bood:

Toate evidentele ne arata ca relatarea despre parinti profetullui sallallahu alehi wa sallam ca ar fi fost adusi inapoi la viata si au crezut in Allah ..ne arata ca sunt false si fabricate.Unele dintre ele sunt foarte slabe si nu pot fi autentice sub nici o circumstanta iar invatatii haidturilor au ajuns la concluzia ca acestea nu pot fi luate in considerare.Invatati cum ar fi : al-Daaraqutni, al-Jawzaqaani, Ibn Shaheen, al-Khateeb, Ibn ‘Asaakir, Ibn Naasir, Ibn al-Jawzi, al-Suhayli, al-Qurtubi, al-Muhibb, al-Tabari, Fath al-Deen ibn Sayyid al-Naas, Ibraaheem al-Halabi si alti...

Invatatul Ibrahemm al -Halabi a explicat pe larg intr-un eseu ca parinti porfetului Mohammad sallallahu alehi wa salam nu au fost salvati de Iad cum a facut si Ali al-Qaari intr-un eseu separat "Sharh al-Fiqh al-Akbar ".

Sheikul Jalaal al-Deen al-Suyooty s-a diferentiat de consensul luat de marii invatati si a scris numeroase eseuri in acest subiect inclusiv "al-Ta’zeem wa’l-Minnah fi anna Abaway Rasool-Illaah (Sallallahu alehi wa salam) fi’l-Jannah"
Shaykh al-Islam Ibn Taymiyah Allah sa aiba mila de el a fost intrebat: Exista vreo relatare de la profetul Mohammad sallallahu alehi wa salam ca Allah i-ar fi adus inapoi in viata pe parinti profetului ?
El a raspuns: Nu exista nici o relatare autentica care sa ne afirme acest fapt ,mai rau mari invatati au ajus la acordul ca aceste relatari sunt minciuni si sunt inventii.Nu este nici un dubiiu intre ei despre aceasta .Acete relatari nu apar in nici o carte a haditurilor nici in Shaheh nici in Sunans nici in Musnad si celelelalte carti ale haditurilor.Nu au fost mentionate nici de autori cartilor de Tafser sau Maghazzi nici ca si relatari slabe.
Acest lucru ne arata clar ca sunt niste minciuni si este clar pentru oricine indiferent de gradul sau de cunostinte in religie.
Pe de alta parte acestea merg impotriva Quranului a sunei autentice si impotriva consensului marilor invatati.

Insa Allah nu primeste doar cainta acelora care savarsesc raul intru nestiinta,dar se caiesc de indata.Pe aceia Alah ii iarta caci Allah este Atoatestiutor Intelept
Insa iertare nu este pentru aceia care savarsec fapte rele pana in clipa cand moartea se iveste la unul dintre ei si atunci el striga M-am cait acum! si nici pentru aceia care mor necredinciosi.Pentru aceia Noi am pregatit chin dureros.
al-Nisa’ 4:17-18]
Deci Allah ne spune clar ca nu exista iertare pentru cei care mor ca si necredinciosi.

Insa nu le-a mai fost credinta lor de nici un folos cand au vazut mania Noastra.Aceasta este randuiala lui Allah fata de robii Sai si au pierdut atunci,aceia care nu au crezut.
Ghaafir 40:85

Vizitarea mormintelor necredinciosilor:
Buraydah(Allah sa fie multumit de el) a spus: Eram intr-o calatorie cu profetul Mohamamd sallallahu alehi wa salam.Profetul s-a rugat 2 unitati de rugaciune si s-a intors la noi cu lacrimi in ochi.Omar ibn al-Khattaab (Allah sa aiba mila de el) a spus:ce s-a intamplat?el a raspuns: L-am rugat pe Domnul meu sa ma lase sa ma rog pentru iertarea mamei mele si nu mi-a dat acordul Sau iar ochi mei s-au umplut de lacrimi de mila pentru ea.L-am rugat atunci sa ma lase sa-i vizitez mormantul si El a acceptat.Am obisnuit sa va interzic sa vizitati mormintele ..acum puteti sa o faceti pentru ca viiztarea lor va va ajuta .

Daca musulmani viziteaza mormintele necredinciosilor sa nu ii salute cu salam(pace voua) si sa nu faca (dwa) ruga pentru ei mai degraba sa le dea lor vesti din Iad.

Ca si evidenta avem haditul lui Sa’d ibn Abi Waqqaas care a spus: un bedwin a venit la profetul Mohammad sallallahu alehi wa salam si a spus:Tatal meu obisnuia sa tina legaturile de rudenie si asa mai departe.Unde este el acum?Iar profetul salallahu alehi wa salam i-a spus: in Iad!Bedwinul a plecat suparat si l-a intreabat pe mesager: Tatal tau unde este?El i-a raspuns: De cate ori treci pe langa mormantul unui necredincios da-i vesti din Iad.Bedwinul mai tarziu a devenit musulman si a spus : Mesagerul lui Allah salllallahu alehi wa salam mi-a dat o misiune dificila.De cate ori treceam pe langa mormantul unui necredincios ii dadeam vesti din Iad.
relatat de al-Tabaraani in al-Mu’jam al-Kabeer, 1/191; Ibn al-Sunni in ‘Aml al-Yawm wa’l-Laylah, 588; al-Diyaa’ al-Maqdisi in al-Ahaadeeth al-Mukhtaarah, cu isnaad saheh.Al-Haythami (1/117-118)a spus ca a fost relatat de al-Bazzaar si de al-Tabaraani in" al-Kabeer" cu isnaad saheh.
Si Abu Huraira a relatat in Marfoo hadith(atribuit profetului salalllahu alehi wa salam)ca a spus : Cand treci pe langa un mormant al oamenilor din jaahiliyah sau din oameni nostri sau ai vostri dati-le vesti ca sunt dintre oameni Iadului. relatat de Ibn al-Sunni in al-Yawm wa’l-Laylah cu un isnad care il include pe Yahya ibn Yamaan care avea memorie slaba .
Adapted from Mukhtasar Ahkaam al-Janaa’iz by al-Albaani
islamqa.
 

Made Sarah

Servant of Allah
Staff member
Limba in care vor vorbii locuitorii Paradisului

Intrebare: As dori sa stiu in ce limba se va vorbi in Paradis. Este cumva limba araba?

Raspuns :

Laudat fie Allaah.

Nu exista nici o mentiune in Qur’aan sau in Sunnah autentica, din cite stim, care sa ne spuna in ce limba se va vorbi in Paradis. Se spune ca exista un hadeeth care sustine acest lucru, insa exista probleme cu privire la autenticitatea sa, dupa cum veti vedea. S-a relatat de la al-Tabaraani in al-Awsat, al-Haakim, al-Bayhaqi in Shu’ab al-Eemaan si altii ca Ibn ‘Abbaas (radiallahu anhu) a spus: Trimisul lui Allah (sallaallahu alayhi wasallam) a zis: “Sa ii iubiti pe arabi pentru trei motive, pentru ca eu sint arab, Qur’aan-ul este in araba iar limba oamenilor Paradisului este araba”.

Ibn al-Jawzi a decretat ca acest hadeeth este fabricat. Al-Dhahabi a spus: ‘Cred ca acest hadeeth este fabricat (mawdoo’). Al-Albaani a afirmat in al-Silsilah al-Da’eefah (no. 160): (este) fabricat.

Shaykh al-Islam Ibn Taymiyah (rahimahullah) a spus, la fel ca si Abu Ja’far Muhammad ibn ‘Abd-Allaah al-Haafiz al-Koofi, cunoscut drept Mateen: al-‘Ala’ ibn ‘Amr al-Hanafi ne-a spus: Yahya ibn Zayd al-Ash’ari ne-a spus: Ibn Jurayj ne-a relatat, de la Ibn 'Abbaas (radiallahu anhu) ca el a zis: Trimisul lui Allah (sallaallahu alayhi wasallam) a zis: “Sa ii iubiti pe arabi pentru trei motive, pentru ca eu sint arab, Qur’aan-ul este in araba iar limba oamenilor Paradisului este araba”.

Al-Haafiz al-Salafi a spus ca e un hadeeth hasan. Nu stiu daca el a vrut sa se inteleaga prin acest lucru ca isnaad-ul lui este hasan, potrivit metodelor invatatilor care se ocupa cu studiul ahadeeth-urilor, sau ca textul sau este hasan, vorbind in termini generali. Abu’l-Faraj ibn al-Jawzi a mentionat acest hadeeth ca facind parte din categoria celor mawdoo’ (fabricate) si a spus: al-Tha’labi a afirmat: nu are nici o baza. Ibn Hibbaan a spus: Yahya ibn Zayd a relatat ahadeeth-uri care nu sint bunde, de la naratori buni, deci nu e valabil sa ii fie citate relatarile drept dovezi. Si Allah stie cel mai bine.

Sfirsitul citatului din Iqtida’ al-Siraat al-Mustaqeem (1/158).

Al-Tabaraani a relatat in al-Awsat ca Abu Hurayrah (radiallahu anhu) a spus: Trimisul lui Allah (sallaallahu alayhi wasallam) a zis: “Sint arab, Qu’ran-ul este in limba araba iar oamenii Paradisului vorbesc in araba”.
Al-Albaani a spus in al-Silsilah al-Da’eefah (nr. 161): este fabricat.

Ideea este ca nu exista nici o dovada autentica pentru a demonstra care este limba vorbita de oamenii Paradisului. Deci ar trebui sa ne abtinem de la a face afirmatii nefondate pe aceasta tema, si sa recunoastem faptul ca numai Allah Subhanu Wa Ta’ala are raspunsul la aceasta intrebare.

Shaykh al-Islam Ibn Taymiyah (rahimahullah) a fost intrebat: in ce limba li se va adresa Allah Subhanu Wa Ta’ala oamenilor in ziua invierii? Va fi cumva limba araba?

Shaykh-ul a raspuns: Laudat fie Allah, Stapinitorul lumilor. Nu se stie ce limba vor vorbi oamenii in acea zi, sau in ce limba vor auzi ei cuvintele adresate lor de catre Allah Subhanu Wa Ta’ala, pentru ca Allah PreaInaltul nu nu ne-a spus nimic in aceasta privinta, si nici Trimisul Lui, Profetul Muhammad (Sallaallahu alayhi wasallam). […] Deci nu stim ce limba se va vorbi in Paradis, si nici ce limba se va vorbi in Iad. Nici Sahaabah (radiallahu anhum) nu au discutat despree acest subiect, mai degraba s-au abtinut de la a vorbi despre acest lucru.

Si Allah Subhanu Wa Ta’al stie cel mia bine.

Majmoo’ al-Fataawa (4/299) - Sursa Islam QA
 
Top