IZBOR SUPRUŽNIKA

GAZIJA

Well-Known Member
Staff member
Piše: Muharem ADILOVIĆ



normalnur24zvcq2.png
Već smo ukazali na važnost formiranja adekvatnog kriterijuma prilikom izbora budućeg supružnika, kao svojevrsne garancije našeg uspjeha u nastojanju da odaberemo pravu osobu za zajednički život. Koliko je kriterijum precizan, uspostavljen na objektivnim pokazateljima, toliko nam je uvećana šansa za uspjeh. Zato je kriterijum neophodno formirati „hladne glave“, prije nego što nam emocije oduzmu sposobnost racionalnog rasuđivanja. Pojednostavljeno kazano, na mladima je da jasno postave uslove koje budući supružnik treba ispuniti prije nego stupe u kontakt s njim, odnosno, prije nego se zaljube u njega.

Stanje zaljubljenosti umanjuje sposobnost objektivnog rasuđivanja, te je u takvim okolnostima gotovo nemoguće uspostaviti objektivne standarde za osobu koju tražimo. Upravo tu se nalazi prva zamka u koju se uplete većina mladih osoba. Nerijetko se mladi odlučuju, kako bi zadovoljili savjest, da formiraju kriterije, ali na osnovu osobina koje su našli u osobi u koju su zaljubljeni! Jasno je da se radi samo o formalno uspostavljenom kriterijumu koji nema nikakve vrijednosti, osim da opravda postupke zabljubljenog/zaljubljene. To je zabluda koje treba da se čuvaju oni koji su ozbiljni u svojim namjerama da formiraju pozitivnu porodičnu klimu.

Treba li nam „hemija“!?

Emotivnu reakciju koju osjetimo prilikom prvog neposrednog kontakta s ciljanom osobom mladi danas popularno nazivaju „hemijom“. Mnogima je briga, a nekada i osnovni kriterij, da li će se pojaviti „hemija“! O odnosu emocija i razuma tokom upoznavanja budućeg supružnika kazali smo da on nije kruto postavljen, nego je procenat zastupljenosti emocija u odnosu na razumno rasuđivanje pitanje individualnog ukusa. Neki prednost daju razmu, drugi emocijama, a oba načina mogu biti jako uspješna. Statistika govori da se 80 posto svih brakova zasnuje upravo na „hemiji“, odnosno zbog zadivljenosti fizičkim izgledom ciljane osobe. Poznat je slučaj ashaba koji je tražio dozvolu od Poslanika, s.a.v.s., da se ženi djevojkom koju je odabrao. Poslanik, s.a.v.s., mu naredi da ode do njene kuće i vidi je! Međutim, problem nastupa kada jednom od to dvoje damo toliko utjecaja da utjecaj drugog potpuno gubi svoj smisao. Krajnost nikada ne vodi uspjehu pa ni u slučaju prenaglašavanja razumne komponente na nad emocijama i obratno. Zato kažemo da je „hemija“ definitivno potrebna, ali ne i eliminatorna u prvom koraku. Samo jedan susret nije dovoljan da upoznamo sve vrline ciljane osobe koje će nam jako pomoći u „hemijskim reakcijam“, te zbog brzopleto donesenih odluka postoji mogućnost da izgubimo sreću iako nam je bila na dohvatu ruke! „Hemija“ nekada i nije brza, nekada poticaji za nju dolaze nakon određenog vremena, nakon sazrijevanja situacije, ali su obično zakašnjele rakcije neuporedivo jače do onih naglih, prvih. Zato ne treba žuriti s konačnim zaključkom, nego treba „hemiji“ dati vremena da se zahukta!



Daleko od očiju daleko od srca

Okolina je još jedna osobina koja nam olakšava izbor. Svakodnevni život i problemi s kojima se borimo na najbolji način pokazuju karakter naše ličnosti. Dakle, imati što kvalitetniji uvid u stanje socijalne inteligencije ciljane osobe možemo imati samo ako je konstantno posmatramo u svakodnevnim životnim okolnostima.
10sn6oa7.gif
Zato je blizina ciljane osobe dobra prilika da je što bolje upoznamo. Zajedničko studiranje znači konstantno dijeliti radost, a i teške momente, s kolegama i kolegicama na fakultetu nekoliko godina. Zar tu priliku da ne iskoristimo za detaljno upoznavanje osoba u našem najbližem okruženju.
Teško je detaljno upoznati osobu samo na sastancima za koji se bira posebno vrijeme i mjesto. To su situacije u kojima su uloge unaprijed pripremljene i gdje je nastup teatralan, s ciljem ostavljana što boljeg dojma kod ciljane osobe. Za malo bolje upoznavanje potrebna nam je obična situacija koju svakodnevno proživljavamo kako bismo razumjeli način razmišljanja i postupanja ciljane osobe. Dakle, školovanje, posao, komšiluk i druge okolnosti koje nas čine bliskim s drugim osobama prava su prilika da što bolje upoznamo određenu osobu.
Zato i nije rijedak slučaj da se radne ili školske kolege odluče na sklapanje braka. Stalna prisutnost druge osobe tjera nas da joj se prilagodimo, da se naviknemo na nju, što je vrlo bitan korak u budućoj bračnoj vezi. Lijepo je to pojašnjeno u narodnoj izreci: „Ko prije djevojci, njegova je!“



Suprotnosti se privlače

Kao što ima osoba koje u ciljanoj osobi traže osobine koje su slične njegovim ili njenim, kako bi se što bolje i lakše razumjeli, tako ima slučajeva da je osoba svjesna svojih karakternih crta te smatra da bi pravi izbor bio osoba suprotnih osobina – kako bi se izbjegli eventualni sukobi. To je, također, jedna od osobenosti kriterija zasnovanih na objektivnoj analizi svoje ličnosti. Primjer za to nalazimo u slučaju osobe koja je svjesna svoje temperamentnosti, energičnosti, te zna da je jedini način za izbjegavanje sukoba naći osobu koja će svojim blagim karakterom „ohladiti“ situaciju. Primjer za to nalazimo i u osobi koja je siromašna pa joj se ukaže prilika da stupi u brak s osobom koja je dobro materijalno situirana. Ona u tome vidi rješenje svojih problema i ulaže napor kako bi pridobila ciljanu osobu za svoju nakanu. Dakle, nadopunjavanje suprotnostima koje nam donosi druga osoba može biti i pozitivno rješenje u određenim okolnostima. Zato, ne treba bježati od osoba koje su vidno različite od nas jer se u njima može nalaziti prilika za primjernu bračnu vezu. Uostalom, prirodni zakon nas uči da se upravo različitosti privlače i time doprinose kreativnom šarenilu dunjalučkog života.



Poslanikovi, s.a.v.s., savjeti

Sve što je rečeno o uspostavljanju kriterija prilikom izbora „prave“ osobe, sadržano je u preporukama Muhammeda, s.a.v.s., mladima prilikom izbora budućeg supružnika. Tako Poslanik, s.a.v.s., muškarce savjetuje: „Djevojkom se ženi (uzima se za suprugu) zbog četiri osobine: zbog bogatstva, ljepote, porijekla i vjere! Ti, svakako, odaberi vjernicu!“. Ovaj hadis se često može čuti prilikom predavanja o braku, ali se vrlo rijetko pravilno pojašnjava slušaocima. Nekada se razumije upravo suprotna poruka od one koju ovaj hadis sadrži. Poslanik, s.a.v.s., nas jasno podučava koje osobine treba tražiti kod buduće supruge. Četiri spomenute su osnovne osobine iz kojih proizlazi sve ono što je potrebno da ima naša buduća supruga. Zar nam treba nešto pored bogastva, ljepote, ugleda i da je vjernica!? Dakle, hadis nam ukazuje na osobine koje treba tražiti kod djevojke a ne suprotno, da ih treba izbjegavati. Međutim, veoma je teško naći djevojku koja posjeduje sve spomenute karateristike, te smo prinuđeni praviti kombinaciju spomenutih osobina. Jasno je da je bolji izbor što je više osobina u kombinciji. Bitno je ne zaboraviti glavnu poruku hadisa da u kombinaciji mora biti vjera. Dakle, najbolja je ona koja posjeduje sve četiri osobine. Ako ne možemo naći takvu, onda tražimo s tri, ali da je jedna od te tri osobine vjera. Ako ne možemo naći ni takvu, onda se zadovoljavamo s dvije osobine, od kojih je jedna vjera. Dakle, pravilno razumijevanje hadisa je da pravimo kombinacije osobina, čime uspostavljamo svoj kriterijum i potvrđujemo slobodu izbora, samo što u svakoj kombinaciji treba da bude zastupljena vjera.
dova11.JPG

Kada je u pitanju izbor muža, Muhammed, s.a.v.s., nas savjetuje: „Ako vam dođe neko (s ciljem da se oženi) i zadivi vas svojom vjerom i ahlakom, oženite ga!“. Dakle, za izbor pravog muškarca potrebno je da je vjernik i da ima lijepo ophođenje prema drugim ljudima. Možda to izgleda isuviše jednostavno, međutim, zaista je u tim osobinama vrhunac mudrog izbora. Muškarac vjernik boji se Allaha, dž.š., te zbog bogobojaznosti neće nanijeti zlo svojoj supruzi. Pored toga, lijepog je ponašanja, lijepog ahlaka, što je vrlo plodna osnova za uspostavljanje konstruktivnog dijaloga sa suprugom čime se otvaraju vrata saradnje, upoznavanja, razmjene emocija i preveniranja bilo kakvih oblika nesporazuma i porodičnih problema.
Praksa potvrđuje da su osobine budućih supružnika koje su spomenute u hadisu od velike važnosti za harmoničan bračni život, te da su, najčešće, brakovi uspostavljeni na taj način iznimno uspješni.
Svjetske statistike kazuju da se preko 80 posto muškaraca odlučuje na brak samo zbog privlačnog izgleda žene. Međutim, samo 25 ispitanica ispitanica se izjasnilo da je fizički izgled muškarca presudan za sklapanje braka. U svojim izjavama većina ispitanica istakla je da im je najbitniji lijep odnos muškarca prema njoj!
Dakle, preduslov za harmoničan život u braku, koji je daleko do bilo kakvog nasilja i neželjenih situacija, je u zadovoljavanju potreba obiju strana. Žena mora biti sigurna, a ne u strahu od muškarca, a muškarac treba biti zadovoljan svojom izabranicom kako bi joj pružio maksimum svoje pažnje. Uložiti napor za postizanje tih ciljeva vrlo je isplatna aktivnost i zato je na onima koji to još nisu učinili da dobro porazmisle i izaberu pravog supružnika kako bi imali skladan brak.


novihorizonti.ba
 
Top