Jedno dobro djelo

GAZIJA

Well-Known Member
Staff member
2083646022_1d5c4f2383.jpg


Piše: Irfan Kasumović

U ogromnoj skupini ljudi u Danu obećanom stajao sam u zebnji, čekajući da mi se presudi.

Kružio sam pogledom tražeći nekog bliskog da mi dobro djelo pokloni, nadajući se da će barem neko da se usudi.

U daljini ugledah svoju majku milu, požurih k njoj, moja nada se probudi.

"Voljela bih da se odazovem očekivanjima i željama tvojim, ali moja loša i dobra djela su jednaka.

Ne mogu ti pružiti ništa osim dove, pa potraži oca svoga jer moja dobra djela na mizanu su lahka."

Rekao sam: "O mati moja, gdje je pažnja, gdje je darežljivost, gdje su žrtvovanja?

Zar tvoja prsa ne bijahu moja opskrba, zar tvoje krilo ne bijaše mom tijelu postelja?"

U masi ljudi, prestravljen, lutao sam tražeći bar jedno dobro djelo da moj mizan popuni.

Nakon toga ugledah lice oca svoga, ponadah se i kroz plač mu rekoh: "Oče moj, pokloni mi ono što će mi koristiti, daj mizan moj dopuni."

"U ovako teškom stanju svako priželjkuje dobro djelo viška. Moj teret je težak a opskrba oskudna, molim te idi jer kod mene teško da ćeš naći to što tebi treba. "

Rekoh mu:"Zar nisi bio moja zaštita, tvoje srce bilo je moj dom i utočište, zar nisam bio tvoja beba?

Zar me nisi štitio od raznih nedaća, ugađao mi, volio i od svojih usta odvajao komad hljeba?"

Izgubljen, tužan i oprhvan brigom tražio sam ko će jedno dobro djelo da mi pokloni.

Ugledah suprugu svoju i pomislih da mukama mojim došao je kraj:

"Moja draga, nadam se da je kod tebe lijek za moju bolest, samo jedno dobro djelo mi daj."

"O mužu moj, ja to nisam u mogućnosti, zar ne vidiš koliko sam u potrebi, moja dobra djela su prelahka, znaj!

Ostavi me jer tuga je moja prevelika i ne nadzire joj se kraj."

Rekoh joj: "O ženo moja, zar si zaboravila na ljubav, zar si zaboravila na poklone srca moga, u njemu je bilo mjesto boravka tvoga.

Zar ti nisam dobročinstvo činio, sa tobom sam život svoj proveo i dao ti dio srca svoga?"

Tada sam shvatio da nemam nikoga osim Gospodara svoga,
Njegova milost je prevelika, mimo Njega nema drugog boga.

Molim Allaha da grijehe moje oprosti
jer me šejtan zavede i dunjaluk upropasti.

Dobra djela potrebna su meni, na put propasti zlotvor me navede,
zlo mi uljepša, ka prohtjevima me povede i u ovaj položaj me dovede.

Allahu se obraćam u iskušenjima ovim, od Njega oprosta tražim,
da mi se smiluje i u Džennet Svojom milošću uvede, ja Ga molim!

minber.ba
 
Top