KAKO SAVLADATI OHOLOST- sažetak predavanja

GAZIJA

Well-Known Member
Staff member
Kaže Poslanik, sallallahu 'alejhi we sellem: "Tri stvari su uništavajuće (muhlikat): škrtost kojoj se pokorava, prohtjevi koji se slijede i zadivljenost čovjeka samim sobom." "Neće ući u džennet ko u svom srcu bude imao i trun oholosti."Mutekebbir je neznalica, nije svjestan svoga stanja niti je svjestan ko mu je Gospodar...ali o tome ćemo kada budemo govorili o liječenju kibura.


Ovdje napominjem da mnogi danas ne shvataju ispravno pojmove vezane za šerijat, kao što su ljubav u ime Allaha, mržnja, oholost..., a ovo je prilika da objasnimo staje oholost i da to nije samo kada čovjek nadmeno hoda...



DEFINICIJA OHOLOSTI

Odbijanje istine i omalovažavanje ljudi, kao što kaže Poslanik, sallallahu 'alejhi we sellem. (smatrati sebe vrijednijim od ostalih)



KIBUR VODI PROPASTI ČOVJEKA A NEKI OD RAZLOGA SU:

1. Kibur spriječava čovjeka od prihvatanja istine i savjeta od drugih, tako da se ne može okoristiti od njihovih mišljenja jer se takav neće poniziti i upitati pa ostaje neznalica u stvarima za koje ne pita. A poznato je da dvojica neće naučiti znanje, onaj ko se stidi i onaj koji se oholi.

2. Kibrija (veličanstvenost, ponos, oholost, uobraženost) je stvar svojstvena samo Allahu, kao što stoji u hadisi kudsiju daje rekao Allah, subhanehu we te'ala: "Veličanstvenost (kibrija) je moj "rida", a moć ('izzet) je moj "izar", pa ko Mi u to osporava ili otima baciću ga u vatru."

Da bi nam bilo što jasnije zbog čega ovo čovjeka vodi u propast navešćemo nekoliko stvari koje to potvrđuju:

PRVO: Primjer Iblisa koji se uzoholio kada je dobio naredbu da učini sedždu Ademu, 'alejhi-s-selam



Meleki su, svi do posljednjeg, zajedno sedždu učinili"

"osim Iblisa; on se uzoholio i postao nevjernik."

"O Iblisu! – rekao je On – šta te navelo da ne učiniš sedždu onome koga sam Ja Svojim dvjema rukama stvorio? Jesi li se uzoholio ili misliš da si uzvišen?" "Bolji sam od njega – rekao je on – mene si stvorio od vatre, a njega od ilovače."

"E, izlazi onda iz Dženneta! – reče On – proklet da si!" "Moje će te prokletstvo do Sudnjeg dana pratiti!" "Gospodaru moj! – reče on – daj mi vremena do dana kada će oni oživljeni biti!"

"Dajem ti – reče On –

do dana već određenog."

"E tako mi dostojanstva Tvoga – reče – sigurno ću ih sve na stranputicu navesti",

"osim Tvojih među njima robova iskrenih!"



<!--[if !vml]--><!--[endif]--> (Sad: 73-83)



DRUGO: Primjer Ebu Taliba koji je pomagao Poslanika, sallallahu 'alejhi we sellem, ali ga je oholost omela od prihvatanja istine, (ovdje napominjem naše neshvatanje pojmova) Znamo kakva će njegova kazna biti u džehennemu, a to je najmanja kazna u džehennemu.

Na samrti njegovoj Poslanik, sallallahu 'alejhi we sellem, gaje nagovarao da izgovori šehadet kako bi sa zauzimao za njega na Sudnjem danu, ali on je odgovorio: "Na milletu Abdu-1-Mutalliba", a u drugoj predaji stoji daje rekao: "Da me neće Kurejšije po ružnom spominjati tako što će reći da sam to prihvatio samo zbog straha od smrti obradovao bih te izgovaranjem toga što želiš."

Malo ćemo se zadržati na ovome. Prvo što treba napomenuti jeste u*!*!*!*!ost Poslanika, sallallahu 'alejhi we sellem, da Ebu Talib primi islam, jer ga nije ostavio sve do njegove smrti. Drugo jeste ono naše poznato "šta će braća reći, ili šta će komšiluk reći ili šta će čaršija reći..." što je jedan vid oholosti, ali i rijaluka, pa se toga treba čuvati.



OHOLOST I NJENE POSLJEDICE



Grijeh nikada ne dolazi sam, nego za sobom vozi drugi. Tako na primjer mnogo govora povlači za sobom da djela ne mogu stignuti riječi, a kada se to desi onda čovjek postane nepovjerljiv ili mu se desi neka laž, a kada počne lagati.... Ili na primjer Ljubav prema dunjaluku vodi ka zaboravu Allaha i smrti, a kada zaboravimo smrt javlja

nam se duga nada, a kada skužimo da će nas smrt ipak stići i shvatimo da nećemo uspjeti dostići ono stoje naumio javi mu se pohlepa, pa onda se počne sikirati za taj "mnogi" imetak, pa da bi ga sačuvao postane škrt pod izgovorom da štedi, pa mu postane smrt mrska, a obično se počne natjecati s drugima u imetku što ga vodi u oholost, jer on mora imati više od drugog ....



Spomenuću neke od posljedica:

1. Allah ne voli oholnike, kao što kaže uzvišeni: "Allah, zaista, ne voli one koji se ohole i hvališu." (Žene, 36)

2. Okrene ga od svojih ajeta, kao što kaže Uzvišeni: "Odvratiću od ajeta Mojih one koji se budu bez ikakva osnova na Zemlji oholili. I kakav god oni dokaz vide neće ga vjerovati: ako vide pravi put - neće ga kao put prihvatiti, a ako vide stranputicu - kao put će je prihvatiti. To zato što će dokaze Naše poricati i što će prema njima ravnodušni biti." (Bedemi, 146)

3. Zapečati mu srce, kao što kaže Uzvišeni: "Tako Allah pečati srce svakog oholog i nasilnog." (Vjernik, 35)

4. Odbijanje istine i omalovažavanje ljudi.

5. Prijeti mu se džehennemom, a najvjerovatnije će ga i dobiti. Kaže Poslanik, sallallahu 'alejhi we sellem: "Neće ući u džennet ko u svom srcu bude imao i trun oholosti." "Hoćete li da vas upoznam ko će biti od stanovnika džehennema" ... "Svaki "ters" ('atel), nadmeni (dževaz) i oholnik (mustekbir)." Rasprava dženneta i džehennema: "U mene će nadmeni i oholi..." Allah neće na Sudnjem danu pogledati oholog siromaha...



ČIME SE LJUDI OHOLE

Porijeklo - sin islama.

- Vlast - čitam tekst o vlasti, opasnost od društva koje je uz vlastodršce, koji ga hvale povećavajući mu umišljenost. Čudno je da se ljudi ljute kada ih kritikuju zbog njihovih nedostataka, a raduju se kada ih neko hvali s nečim što ne posjeduju.

- Imetak - visoka noga, kvalitetna odjeća - vladar i sluga...

- Tjelesna snaga - životinje bi onda bile oholije od nas (magarac direktor, bik vezir, slon predsjednik), nego je poenta u razumu, bolest, virusi.

- Ljepotom - naročito žene ...

- Znanjem - mada se takav ne hvali znanjem, jer on ohološću pokazuje svoje neznanje, ukoliko se radi o vjerskom znanju, a i o dunjolučkom, jer obično se svojim znanjem hvali onaj što ne zna i ne zna da ne zna.

Pobožnošću i bogobojaznošću...



KAKO PREPOZNATI OHOLOST

Da bi se čovjek liječio treba prvo da shvati daje bolestan, pa zbog toga prvo napominjem ovo, pa tek onda da kažem nešto o liječenju.

O ovome ćemo kazati nešto kroz četiri ispita:

Prvi: Kada se raspravljaš s nekim pa istina dođe s njegove strane, a tebi teško da to priznaš, prihvatiš i

zahvališ mu se na upozorenju, znaj daje u tvom srcu oholost.

Drugi: Kada se skupe tvoje kolege na nekom sijelu pa ljudi "gotive" tvoje kolege a na tebe ne obraćaju

posebnu pažnju, pa tebi zbog toga bude teško, znaj da ima u tvom srcu kibura. (bivše daije)

Treći: Kada ti je teško odazvati se pozivu siromaha na slavlje ili kada mu je potrebna pomoć, znak je daje

oholost u tvome srcu.

Četvrti: Da te je stid otići na pijacu i kupiti potrebe za sebe i svoju porodicu, pogotovo ako treba ponijeti

šta teško (vreću paprika ili kupusa).

Peti: Da ti je teško kada te neko vidi u prostijoj odjeći (rudarke, motika ...) ili takav proći pored ljudi,

onda postoji opasnost od oholosti i rijaluka.

KAKO IZLIJEČITI OHOLOST

Dva su osnovna pravca:

Prvi: Da čovjek shvati Allahovu veličinu, Njegovo pravo kod nas i Njegove blagodati s kojima nas je

podario. Tada će shvatiti daje Allah taj koji daje vlast nekome i uzima je, da On uzvisuje i ponižava, da

on daje bogatstvo i siromaštvo, da nas je On učinio pametnima, snažnima i lijepima, a On to sve može da

nam uzme, da On svojom voljom okreće naša srca na pravi put....

Drugi: Da čovjek shvati sebe, svoje slabosti i nedostatke, počevši od toga da nije mogao izabrati gdje će se

roditi, hoće li biti lijep, ima nedostataka i potreba kao i svi ljudi, biva bolestan kao i svi ostali, a kada

pogleda sebe da je jedna obična trunka u odnosu na ostala stvorenja, ako ima i malo razuma shvatiće da

nema potrebe za ohološću, nego treba da se ponizi Uzvišenom, jer će samo tako uspjeti.

Ne hodi po zemlji nadmeno, jer zemlju ne možeš probiti ni brda u visinu dostići, (El-Isra, 37).
 
Top