Ladju potapaju oni kojima su fetve hobi

Haris88

Junior Member
:bismillah:

LAĐU POTAPAJU ONI KOJIMA SU FETVE HOBI

Šerijatsko-pravno mišljenje (fetva) izneseno je na javnu licitaciju, a mnogi koji imaju sasvim malo šerijatskog znanja daju fetve koje se odnose na važna pitanja od općeg interesa bez imalo ustezanja i razmišljanja. U jednom predanju stoji: ''Onaj ko je najsmjeliji među vama za davanje fetvi, najsmjeliji je i da trpi Vatru.''
Osim toga, ima onih koji sa sobom imaju pet-šest učenika i sebe smatraju ''potpomognutom grupom i spašenom skupinom'', dok su svi ostali u zabludi ili su otpadnici, potvoritelji i griješnici. Za njih su vladari nevjernici, pisci bezbožnici (heretici), pjesnici razvratnici, učenjaci režimski; ljudi, daije obmanjivači, činovnici zulumćari, trgovci varalice...

Takvi postupaju kao što je postupao haridžija Ebu Hamza kada je svome prijatelju rekao: ''Niko osim mene i tebe neće ući u Džennet!''- Subhanallah! U Džennet čija je širina kolika su nebesa i Zemlja, ući će samo dvojica!? Prepuštam ga tebi! To nije onaj Džennet kojeg Uzvišeni Allah obećaje Svojim robovima – zaprepašteno mu odgovori prijatelj.

Jednom smo ja i dr. Sa'd el-Burejk vodili diskusiju s nekim mladićem koji je završio samo Osnovnu školu, a onda je napustio dalje školovanje, pa se posvetio čitanju knjiga koje je razumijevao sam na svoj način. Zbog toga je izvrtao smisao Tekstova, interpretirao dokaze na svoj način i na kraju formirao smiješno razumijevanje Šerijata. Mi smo tom mladiću spomenuli Bin Baza i Ibn Usejmina, a on ih je omalovažio i nipodaštavao.

Čudno je što je taj mladić davao fetve u pitanjima akaida, krvnog delikta i vela vel-bera'a koja spadaju u najteža pitanja uopće. Ali, nakon brojnih diskusija s njim, njegov um je očišćen od te smetenosti i neka je na tome hvala Uzvišenom Allahu.

U vrijeme Omera b. El-Hattaba živio je čovjek po imenu Sabig b. 'Asl koji je dijelio fetve i ''šakom i kapom'' i baratao argumentima bez ikakvog razumijevanja i ustezanja. Omer je pozvao ovog čovjeka, oborio ga licem na zemlju i počeo ga odozgo udarati štapom sve dok čovjek nije izgubio svijest. Kada se osvijestio reče:
- Asbahna ve asbaha mulku lillah! (Osvanusmo i osvanu sve u Allahovoj vlasti!)
- Kako se osjećaš – upita ga Omer.
- Nestalo je onoga što sam osjećao i sada sam, uz Allahovu, dozvolu ozdravio - reče čovjek.

Osim toga, postoje internet stranice i satelitski kanali koji su puni muftija koji nemaju potrebne kvalifikacije za to; nemaju memorije, razumijevanja i znanja o intencijama Šerijata, a ne poznaju ni stvarnost. Njihove fetve koje donose su iskrivljenje, ekscentrične, kontradiktorne i sukobljene. Jedan od njih na jednom od tih kanala kadgod bude upitan o nečemu kaže: ''Nema smetnje u tome, nema zapreke da se to radi...''
Drugi, opet, ponavlja: ''Mislim, a Allah opet najbolje zna...'', ''očigledno je...'', ''predostrožnije je...'', i slične izreke koje ukazuju na plitkoću znanja, pukotinu u mozgu i kržljavost u spoznaji.

Pitanje je samo kako je Ummet dopustio da pitanja vjere i ovoga svijeta prepusti ''muftijama'' za koje se zna da nisu bili istrajni u traženju znanja, da nisu bili temeljiti u razumijevanju argumenata i da nisu izučavali šerijatsko pravo i islamske znanosti?!

Kako možemo budućnost naših potomaka i sudbinu našeg Ummeta prepustiti ljudima koji donose fetve u pitanjima u kojima su se velikani među učenjacima ustezali. A da su ta ista pitanja postavljena Omeru b. El-Hattabu on bi okupio sve učesnike Bitke na Bedru da se s njima konsultuje.

Kada će se objediniti fetve u islamskom svijetu, od Džakarte pa do Nuakšota, odnosno u cijelom svijetu uopće?! Naime, u svakoj muslimanskoj zemlji postoje mogućnosti da se ostvari ovo objedinjavanje i moguće je angažiranje sposobnih i temeljitih alima, te desetine prevodilaca na satelitskim kanalima i telefonskim linijama koje bi bile otvorene danonoćno.

O vi koji žurite s fetvama, o vi koji i*!*!*!*!reno izričete sud o nečijem kufru, novotariji, grijesima i zabludi, zar ne mislite da će te biti proživljeni na Danu velikom?! (Aluzija na ajet: ''Zar oni ne misle da će biti proživljeni da Danu velikome?!'')

Fetva je sud (mišljenje) kojim muftija istupa u ime Allaha, pa teško onima koji pogriješe kada istupaju u ime Onoga Koji je Jedan i Koji sve potčinjava!
Svaki čovjek ima toliko propusta i grijeha koji ga mogu gurnuti u more kajanja, a šta će tek biti s onima koji preuzmu grijehe i pogreške drugih ljudi?!

Stoga, o ulemo, obuzdajte razuzdane fetve, spriječite izigravanje s Čistim Šerijatom i zaustavite maloumnike da se igraju s vatrom! Jer, kada je ''uže fetve ostavljeno da visi svezano za vrh grebena'', tada su se oni koji su početnici u ilumu odvažili da za njega prihvate, pa su davali fetve o tespihu, zekatu na nakit, puštanju odjeće ispod članaka, slikanju... Kada niko na to nije reagovao oni su počeli davati fetve o nafilama, farzovima, šartovima, vadžibima... A kada su opet pušteni, počeli su davati fetve iz oblasti akide, krvnog delikta, el-vela'a vel-bera'a...

Tako su fetve postale zajednički plijen i svojina svih ljudi i zbog takvih ''muftija stradaju i usjevi i potomstvo.'' Polovičan alim uništava vjeru, polovičan ljekar uništava zdravlje, a polovičan arhitekta doprinosi rušenju građevina. Ashabi su one koji bi pitali za neku fetvu slali jedan drugom i izbjegavali davati fetve iz obazrivosti i straha od Uzvišenog Allaha. Tako su postupali i veliki alimi iz sljedećih generacija, pa je imam Malik jednom upitan za četrdeset pitanja i odgovorio je na svega osam pitanja. Na ostalih trideset i dva pitanja rekao je: ''Ne znam.'' Tada je čovjek koji mu je postavio to pitanje začuđeno rekao: ''Imam Malik ne zna!?''
- Idi svijetu i razglasi im da Malik ne zna ništa – Malik reče ovom čovjeku.
Imam Malik je ovako postupao i pored toga što se zna da su za njega njegovi savremenici rekli: ''U Medini se fetve ne donose dok je u njoj Malik.''
A imam Šafi'i je za njega rekao: ''Kada se spomenu učenjaci, onda se za Malika može reći da je zvijezda.''

Jedan pjesnik je spjevao: ''Kada Malik u svojoj Medini dadne neku fetvu, mene tada nikakva druga fetva zadovoljiti ne može.''
Zato, dragi brate, reci mi – tako ti tvoga Gospodara – koliko je znanje ovih brzopletih neznalica u usporedbi sa Malikovim znanjem?!

Osim toga, neki se stavljaju u položaj teoretičara pravca ehli sunneta i džema'ata i svako onaj ko se s njima slaže, na Pravom je putu, a svako ko se ne slaže, u očitoj je zabludi. Takvi iz neznanja daju fetve u svim oblastima, a sami ne razlikuju šta je ravno, a šta okruglo.

Kaže Uzvišeni Allah (u prijevodu značenja ajeta): "I ne govorite laži jezicima svojim: 'Ovo je dopušteno, a ovo zabranjeno’, da biste tako o Allahu laži izmišljali. Oni koji o Allahu laži izmišljaju – neće uspjeti."(En-Nahl,116.)

Preveo: Mr. Muhammed Mehanović
 

muharram23

New Member
Staff member
Imam par pitanja,neka od njih su vezana za temu,neka nisu,a voleo bih da mi neko odgovori.
1. Sta mislite da li mozemo slijediti covjeka koji kaze da je onom ko u svojoj kuci ima satelitske programe zabranjen DZennet?
2. Mozemo li slijediti onoga koji "zna" koliko ce godina biti u Dzehennemu pocinilac velikog grijeha, tj,po njegovom stavu 500 god.?
3. Mozemo li slijediti onoga koji kaze da je Allah dz.s. tjelesan?
4. Znate li nesto o knjizi " Bejan telbisil dzehmijje"- Ibn Tejmijje, otprilike u prevodu "Objasnjenje zablude dzehmijja". Je li dobra i ispravna ta knjiga?

Selam za sve

selam alejkum

Brate kako si? Dobro dosao..

odgovori na tvoja pitanja:

1) Sta mislite da li mozemo slijediti covjeka koji kaze da je onom ko u svojoj kuci ima satelitske programe zabranjen DZennet?

Mi nemamo pravo da kazemo nekom da je garantiran ili zabranjen dzennet. Jedino onima za koje je sam poslanik :saw: rekao da ce bit u dzennetu ili dzehennemu zaista ce bit tu gdje je poslanik :saw: rekao. Naprimjer, imamo "ashara mubashirah" sto su onda desetorica koji su obradovani dzennetom od poslanika :saw: da je poslanik :saw: rekao "abu bakr je u dzennetu, omer je u dzennetu, osman je u dzennetu, alija je u dzennetu, Talha je u dzennetu, Az zubair je u dzennetu, Sa'd ibn malik (ibn abi waqas) je u dzennetu, abdulrahman ibn awf je u dzennetu, abu ubayda ibn al-jaraah je u dzennetu" I onda je bio upitan za desetog ponavljajuci, onda je rekao "saeed ibn zayd"

zatim je bilo receno za druge kao Hamzi r.a, fatimi r.a, hatidzi r.a, pa zatim ucesnicima badra, uhuda i mnogo drugi.

Za ostale ljude, cak i za kaafire, nemozemo reci da nece u dzennet. Samo ALlah subhanahu wet'ala zna njigovo stanje, njihovo srce, i u kojom su stanju umrijeli. Ali normalno ako su umrijeli u stanju kufra normalno da ce u dzehenem. Ali mi nemozemo reci za nekog ko je umro a zvao se Majkl, Chris, David da ne u dzehennemu jer neznamo kako je umro. To je izmedu njega i Allaha, a i nema nam koristi da pricamo u umrlim.

Sad neznam kako je ta osoba sto si ti rekao donijela taj zakljucak da ko ima satelitske programe da nece u dzennet. Mozda ima vise tu nego samo ta kratka recenica sto si rekao?

2)Mozemo li slijediti onoga koji "zna" koliko ce godina biti u Dzehennemu pocinilac velikog grijeha, tj,po njegovom stavu 500 god.?

Nijemi poznato is kurana i sunneta da pise koliko ce neko ostati u dzehennemu. Ako ima neki hadis da je sahih da se navodi za nekog ko cini velike grijehe da ce biti u dzehennemu 500 godina, molime te iznesi ovdje da se koristimo. Medutim, onaj ko cini velike grijehe, ako Allah hoce, mozemu oprostiti bez da ga kazni, a ako hoce moze da ga kazni. Znaci kaznice ga u kaburu, pa ako se ne ocisti u kaburu od grijeha, onda ce biti kaznjen dzehenemskom vatrom. A Allah jedino zna koliko ce to trajat, a niko to nezna.

3)Mozemo li slijediti onoga koji kaze da je Allah dz.s. tjelesan?Mozemo li slijediti onoga koji kaze da je Allah dz.s. tjelesan?

Normalno da ne. Allah subhane nema tjelo jel on subhan kaze "laysa kemithlhi sayun" Ali Allah subhanehu wet'ala se opisuje u kuraanu da ima ruke dwije, lice, sluh, vid itd. ali neulazimo u teykeef (kako) niti tashbeeh (slicnost) opisujuci Allaha. Jer ovi atributi kao ruka, lice, sluh, vid, uzdizanje iznad arsa je onako kako pripada ALlahovoj velicanstvenosti. Njegova ruka znaci ruka, njegovo lice znaci njegovo lice i dosta. Neulazimo kako je to lice, dali izgleda vako onako. Itd.

4) Znate li nesto o knjizi " Bejan telbisil dzehmijje"- Ibn Tejmijje, otprilike u prevodu "Objasnjenje zablude dzehmijja". Je li dobra i ispravna ta knjiga?

Nisam jos upoznat sa tom knjigom pa ti nemogu reci nista.


Allah zna najbolje

veselam
 

GAZIJA

Well-Known Member
Staff member
Imam par pitanja,neka od njih su vezana za temu,neka nisu,a voleo bih da mi neko odgovori.
1. Sta mislite da li mozemo slijediti covjeka koji kaze da je onom ko u svojoj kuci ima satelitske programe zabranjen DZennet?
2. Mozemo li slijediti onoga koji "zna" koliko ce godina biti u Dzehennemu pocinilac velikog grijeha, tj,po njegovom stavu 500 god.?
3. Mozemo li slijediti onoga koji kaze da je Allah dz.s. tjelesan?
4. Znate li nesto o knjizi " Bejan telbisil dzehmijje"- Ibn Tejmijje, otprilike u prevodu "Objasnjenje zablude dzehmijja". Je li dobra i ispravna ta knjiga?

Selam za sve

Brate mislim da neka od ovih pitanja imaju logican odgovor na koja i ti mozes odgovoriti? sto se tice drugih pitanja mislim da trebas pitati osobe koje su seriatski obrazovane tako da ti mogu dati pravilan odgovor, bez trckanja okolo. Sve u svemu nebi da se raspravlja o ovome dalje posto ce otici u nedogled i povuci emocije sa sobom, a svaka rasprava koja postane subjektivna neizadje na dobro. Zato kljuc na temu.

weselam
 
Top