Mila moja sestro, evo osjetih potrebu da malo s tobom porazgovaram!

Lejlla

muslima
Staff member
Esselamu alejkum we rahmetullahi!

Mila moja sestro, evo osjetih potrebu da malo s tobom porazgovaram. Poželjela sam
da ovako sjednemo i koju promuhabetimo, da kafu popijemo bez traca i ogovaranja, bez klevetanja i nepotrebnog govora... Jednostavno
da ti i ja malo sjednemo i jedna drugu ono sestrinski nasihatimo... Da pogledamo naše stanje danas... Voljela bih da pricamo malo o
ahlaku. Ja tako volim tu temu, o njoj se ima puno šta reci, a inšaAllah obje to zelimo... Draga moja sestro, razmišljam, subhanAllah, kako žene danas rijetko imaju nježan govor, nemaju blagog obracanja, estagfirullah, njihov glas nije više onaj nježni glas žene, majke, kcerke, nego su postale osorne, grube, nimalo blage i tihe... Da nam Allah
oprosti... Muškarci su postali nježniji od žena, blaži, tiši... A mi znamo, mila moja, da žena koja se boji Uzvišenog Allaha subhanehu we
te'ala mora biti nježnog govora, darežljiva, tiha, smirena... Znaš li kada je Poslanik sallallahu alejhi we sellem rekao Ebu Zerru radijjallahu anhu: "O Ebu Zerre! Hoceš li da te uputim na dvije osobine koje.... najmanje optercuju, a koje su teže od bilo cega drugog na mizanu?“ „Hocu, Allahov poslanice!" Rekao je: "Na tebi je da
se lijepo ponašaš i da mnogo šutiš. Tako mi Onoga u Cijoj je ruci moja duša stvorenja se nece uljepšati nicim slicnim poput ovih osobna!"
–Medžme'uz-zevaid,8/22- Vidi, mila moja, kolika je vrijednost šutnje i lijepog ahlaka na mizanu. A baš, kako je rekao Poslanik s.a.w.s.
najmanje covjeka opterecuju... SubhanAllah, kako nam je lahko dokazao... Mi moramo poraditi na našem ahlaku,jer vidi koliki je njegov znacaj u islamu. Zar nije lijepo vidjeti sestru mu'minku kako je smirena,staložena... Kako je blaga prema drugim sestrama? SubhanAllah, kako je ta sestra mila svima... Sve sestre se raduju njenom
dolasku. Zaista je lijepo sa takvom sestrom se družiti. Ona je shvatila rijeci Allahovog poslanika sallallahu alejhi ve sellem, ona je svjesna
šta je ceka ako bude lošeg ahlaka.. Kao što ti na pocetku rekoh,draga sestro moja, poželjela sam sjesti sa tobom,da kahvu popijemo, ali da svojim govorom
ne rasrdimo našeg Gospodara.Da ne ogovaramo druge i sestre i ne prenosimo njhove rijeci...Malo se danas pridaje pažnja ovom velikom
grijehu. On je medu ženama uzeo toliko maha da, estagfirullah, malo ko zato zna obraca pažnju da je to grijeh. A sjetimo se rijeci Našeg
Gospodara subhanehu ve te'ala: „...I ne ogovarajte jedni druge! Zar bi nekom od vas bilo drago da jede meso umrloga brata svoga –a vama je to
odvratno- zato se bojte Allaha, Allah zaista prima pokajanje i samilostan je!“ -El-Hudžurat,12- Ovaj grijeh Allah subhanehu ve te'ala
poredi sa jedenjem mesa od umrlog brata svoga,a to je grozno.... Moramo zamrziti taj grijeh,jer zaista ono sa cim ga Uzvišeni poredi je strašno djelo... Svaki put prije nego što krenemo
nekoj sestri u zijaret,hajdemo se obavezati da jedna drugu napomenemo na ovaj ajet. Hajdemo se obavezati da cemo se sjetiti hadisa
Poslanika sallallahu alejhi we sellem gdje kaže: „Pravi vjernik je onaj vjernik od cijeg jezika i ruku su sigurni ostali muslimani.“ -Muslim i Tirmizi-Mila moja,moramo cuvati naša sijela od nepotrebne price, ružnog govora...Sacuvajmo naše zijarete od harama koji vode
ka džehennemskoj vatri... Poštedimo naše jezike od onoga što ih u vatru baca... Jedne prilike je Allahov Poslanik sallallahu alejhi we sellem
prihvatio svoj jezik i rekao Mu'azu ibn Džebbelu radijjallahu anhu: „Cuvaj se ovoga!“ A Mu'az radijjallahu anhu ga upita: „O Allahov
Poslanice, zar cemo mi odgovarati za ono što govorimo?“ A Vjerovjesnik sallallahu alejhi we sellem mu odgovori: „Jadna ti majka! Pa da li
ce šta drugo ljude na njihova lica u vatru bacati..... Molim Uzvišenog Allaha da grijeh koji cini jezik udalji od naših sijela! Molim Ga s.w.t. da ne istražujemo tude mahane... Da to ružno djelo ucini dalekim od nas! Zaista bi Poslanika sallallahu alejhi we sellem rasrdilo kada bi cuo da neko istražuje mahane brata
muslimana. Ibn Abbas radijjallahu anhu govori nam o žestini Njegove sallallahu alejhi we sellem ljutnje prema onima koji to cine: „Allahov Vjerovjesnik sallallahu alejhi we sellem držao je hutbu tako da su ga cule i djevojke u svojim odajama. Govorio
je: „O vi, koji vjerujete samo svojim jezikom i u cija srca iman nije još ušao, ne pratite i ne istražujte mahane muslimana, jer ko bude
istraživao mahane svoga brata muslimana, Allah ce razotkriti njegove mahane. A ciju On subhanehu ve te'ala mahanu istraži, razotkrice
ga, makar i u njegovoj kuci!“ -Et-Taberani-Ja Rabb, Ti podari meni i mojim sestrama imana, otkloni od nas ovaj grijeh!AMIN
 
Top