Prva bracna noc

GAZIJA

Well-Known Member
Staff member
Elhamdulillahi rabbil ´alemin!
Wessalatu wesselamu ´ala sejjidina Muhammedin we ´ala alihi we sahbihi edzme´in!



Sta, nakon vjencanja, reci mladencima?

Mladencima, nakon sklapanja braka, treba prouciti dovu, onako kako je to cinio Muhammed, alejhi-s-selatu ve selam, u predaji Ebu Hurejre, radijallahu anhu: Barekellahu lekum ve bareke ´alejkum ve dzeme´a bejnekuma fi-l-hajri! / Neka vas Allah obaspe bericetom, neka je na vas Njegov bericet i neka vas dvoje sastavi u svakom dobru! ( Hadis biljezi Tirmizi ).

`Akil b. ebi Talib prenosi da je Poslanik, alejhis-selam, govorio da treba uciti ovako: Allahumme barik lehum ve barik ´alejhim! / Allahu, daj im bericet i prospi bericet na njih! ( Hadiz biljezi Ibn Madze ).


Klanjati dva rekata prije intimnog odnosa


Lijepo je da supruznici prve bracne noci, prije nego stupe u intimni odnos, klanjaju dva rekjata nagile namaza. Namaz treba klanjati u dzema´atu, tako sto ce muskarac stajati naprijed a zena iza njega. Ovo je najbolji nacin da supruznici krenu u novi zivot sa sedzdom i pokornoscu svome Gospodaru i da se medjusobna ljubav odpocetka razvije u svoj svojoj punini.

To se temelji na predaji koju prenosi Sekik, u kojoj se navodi da se neki covjek po imenu Ebu Hariz, koji je, kako tvrdi Imam Zehebi bio ashab Allahovog Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, ozenio djevojkom i pobojao se da ga ona nece, eventualno, zamrziti, pa mu je ´Abdullah ibn Mes´ud, radijallahu anhu, uputio slijedeci savjet: Bliskost i harmonija dolaze od Allaha a razdvojenost i dishramnoja od sejtana, koji zeli da vam omrzne ono sto vam je Allah dopustio. Zato, naradi svojoj zeni neka klanja s tobom dva rekjata namaza! ( Ovu predaju biljezi Ebu Bekr b. ebi Sejbe, Abdurrezzak i Taberani ).


Pokazivanje ljubaznosti prema supruzi

Mustehab je da muz bude ljubazan prema supruzi, a to treba pokazati, pogotovo, prvu bracnu noc. To se moze, manifestirati nekim poklonom sto supruga voli, cvijecem ili nekim napitkom i sl., kao sto je ucinio Resulullah, alejhis-selam, prema Aisi, radijallahu anha, kada joj je prvu noc prisao. Naime, Esma´ bin Jezid, radijallahu anhuma, prenosi da je Resul, alejhis-selam, u prvoj bracnoj noci, pokazavsi posebnu ljubaznost i paznju prema Aisi, radijallahu anha, ponudio joj posudu mlijeka, kako bi prvi trenuci njihove veze bili sto bliskiji i ljepsi. ( Hadis biljezi Imam Ahmed, a takodje prenosi i El-Humejdi ).


Staviti ruku na glavu supruge i prouciti dovu

Preporucljivo je prvu bracnu noc staviti ruku na glavu svoje izabranice - i to na pocetak glave odakle kosa izrasta - prouciti Bismillu i zamoliti Allaha za bericet, upravo onako kako je preporucio Resulullah, sallallahu alejhi ve sellem, u hadisu koji prenosi Abdullah b. ´Amr, radijallahu anhuma: Kada se neko od vas ozeni neka stavi ruku na njenu glavu, neka spomene ime Allaha Uzvisenog, neka zamoli za bereket i neka kaze: Allahu, daj mi od nje dobro, ono dobro sa kojim si je Ti stvorio, a sacuvaj me njenog zla, onoga zla s kojim si je Ti stvorio! ( Hadis biljezi Buhari i Ebu Davud ).


Sta treba prouciti prilikom prilaska zeni ?

Prije intimnog cina supruznici treba da prouce dovu u kojoj ce zamoliti Allaha Uzvisenog, da od njih i od, moguceg, zametka udalji sejtana i njegovo zlo. To se temelji na autenticnom hadisu, koji od Vjerovjesnika, sallallahu alejhi ve sellem, prenosi njegov amidzic, `Abdullah b. `Abbas, radijallahu anhuma: Bismillah! Allahumme dzennibne-s-sejtane ve dzennibe-s-sejtane ma rezaktena! / U ime Allaha! Allahu, udalji sejtana od nas i od onoga sto si Ti dao da se zametne! Ako Allah dadne da se tom prilikom, zametne dijete, nece mu sejtan nauditi! ( Hadis biljezi Buhari i Muslim ).


Voditi racuna da se ne okrene prema Kibli

Supruznici ce voditi racuna, kako upozoravaju neki islamski ucenjaci, da prilikom samog cina polnog akta ne budu okrenuti prema kibli, iz postovanja prema njoj.


Prije samog intimnog odnosa duzni smo izvrsiti pripremu

Suprug bi morao naci nacina da psiholoski pripremi suprugu za sam cin spolnog akta. On se treba potruditi da razbije njen stid i da joj ulije sigurnost i samopouzdanje, a posebno se to odnosi na prvu bracnu noc. Naime, brojne djevojke imaju ogroman strah od prve bracne noci. Ukoliko muz ne bude pazljiv prvu bracnu noc, to moze da rezultira brojnim nepozeljnim posljedicama koje mogu duze potrajati, ili ostati trajno, poput frigidnosti, straha od spolnog akta i sl.

Otuda ce lijepa rijec, prijatan postupak, milovanje i poljubac biti uvod u sam spolni akt i nece iza sebe ostaviti nezeljene posljedice, kao sto bi se moglo desiti direktnim cinom, naglim ili grubim potezima i zavrsetkom samog cina bez ikakve pripreme.

Kako se samo mudrim doimaju rijeci Resulullaha, sallallahu alejhi ve sellem, koje prenosi Enes ibn Malik, radijallahu anhu: Neka niko od vas ne prilazi svojoj zeni, kao sto to cine zivotinje! Neka izmedju njih dvoje budei zaslanik! Upitali su: A sta je to, Allahov Poslanice ? Odgvorio je: To je govor i poljubac! ( Hadis biljezi Ebu Mensur ed-Dejlemi u svom Musnedu-l-firdevsu. Doduse, tu predaju hafiz El-`Iraki ocjenjuje slabom ).

Nazalost, brojni muslimani o intimnim odnosima uce iz romana, TV-serija ili erotskih casopisa, a pravi recept za uspjesan brak i pravilan intimni odnos dao je nas Poslanik, alejhis-selam, jos prije toliko stoljeca ?! Zar igdje ima toliko topline, blagosti i mudrosti i toliko brige ocuvanja braka, kao sto to nalazimo u njegovim rijecima ?!


Koji polozaj, prilikom intimnog cina, je dozvoljen ?

Dozvoljeno je prici bracnom drugu s bilo koje strane prilikom intimnog odnosa: sprijeda, odpozade ili sa strane, iako je najprirodnije, kako se napominje u nekim predajama, da zena tom prilikom bude na ledjima a muz iznad nje.

U svakom slucaju dozvoljeno je bilo koja poza, pod uvjetom da intimni odnos bude izvrsen u zenski polni organ. Dzabir, radijallahu anhu, prenosi da su zidovi govorili, da ce se roditi razroko dijete onom covjeku koji prijedje svojoj zeni otpozada, pa je objavljen u Kur´anu ajet: Zene vase su njive vase, i vi njivama prilazite kako hocete! ( El-Bekare, 223. ), pa je Vjerovjesnik, sallallahu alejhi ve sellem, to pojasnio: I sprijeda i odpozadi, ali pod uvjetom da bude i zenski spolni organ! ( Buhari, Muslim i Ebu Davud )


Kupanje nakon intimnog odnosa


Obavezno je kupanje nakon intimnog odnosa. ustvari, cim dodje do spajanja i dodira spolnih organa, makar i ne doslo do ejakulacije, kupanje ili gusul postaje obligatan. Kupanje se moze izvrsiti zajednicki, kao sto je to cinio i sam Allahov Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, u predaji koju prenosi Aisa, radijallahu anha: Kupala sam se sa Poslanikom, alejhisselam, iz jedne posude, pa me on preduhitrio u uzimanju vode iz te posude, tako da sam govorila: Ostavi i meni! Ostavi i meni! Rekla je: Bili smo oboje dzunupi. ( Hadis biljezi Buhari i Muslim )

Dakle, buduci da se zajedno mogu kupati i muz i zena, to upucuje da mogu sasvim slobodno gledati i dodirivati svoja stina mjesta. Islamski ucenjaci na temelju hadisa Allahovog Poslanika, sallallahu alejhi ve sellem, koji prenosi Behz b. Hakim, od svog oca a on od djeda, da je on upitao Vjerovjesnika, sallallahu alejhi ve sellem: Sta je sa nasim stidnim mjestima koja pokazujemo ? On je odgovorio: Cuvaj svoje stidno mjesto od svakoga, izuzev od svoje supruge i onih koje su u vasem posjedu! ( Tirmizi ), zakljucuju da je dozvoljeno muzu i zeni gledati i dodirivati stidna mjesta. Tako, npr, Ibn Hadzer smatra da ovaj hadis upucuje na dozvolu gledanja stidnog mjesta svog zivotnog saputnika, a Ibn `Urve el-Hanbeli smatra da se time dozvoljava gledanje, dodirivanje i uzivanje u tom djelu tijela, isto onako kako mozemo gledati kod bracnog druga/druzice ostale dijelove tijela, dodirivati ih i uzivati u njima!
 
Top