RAZGOVOR SA DUŠOM

GAZIJA

Well-Known Member
Staff member
Piše: Irfan Kasumović

U noći kad se sve smiri i kada san lagano tvoje oči obuzima, a misli se motaju poput vjetra među krošnjama drveća, iz dubine dopire glas duše tvoje, glas nečujni koji tvoje tijelo obuzima. I dok svi spavaju, vaš dijalog započinje:

"Dušo moja, zastani, razmisli i povrati se Zaštitniku svome.
Cijeli život si u griješenju provela, dosta je!
Zašto ibadete izbjegavaš i hidžru od vjere činiš, a strasti slijediš?!"

Duša: Prođi se takvih savjeta, ta život je, kao što vidiš, okrutan i surov.
A trka za životom je ibadet, tako sam čula da ljudi govore.

"Nije trka za životom samo ibadet.
Polahko, pogrešnim smjerom si se zaputila.
Doista je dunjaluk prolazno uživanje, i ma koliko imetka da sakupiš, on će te utopiti."

Duša: Zar misliš da život tek tako prođe? Mene ne dotiče to što tebe muči.
Zašto o uputi razmišljaš, šta od mene želiš?

"Želim ti dobro, i tužnim me čini kada griješiš jer u tome je zla kob i na horizontu pojava bolnog kraja."

Duša: Prođi se savjeta i uživaj u ovom životu punom draži i naslada.

"Zar nisi bila siromašna i prazna iznutra, pa te je On iz dobrote Svoje učinio bogatom?!
A ti činiš grijehe u onome čime si opskrbljena, pa razmisli o onome što ti je dato!"

Duša: Taj imetak sam sama stekla. Sav svoj trud uložila. Nije mi došao dok sam u kući sjedila, već sam za njime trčala i glavu gubila.

"Zar nisi jednog dana legla bolesna, nemoćna, iskušana, ispunjena tugom, bez ijednog pokreta?!
Doktori su bili nemoćni, u takvom tvom stanju, da bilo šta učine, pa ko ti je ozdravljenje podario ako ne On?!"

Duša: Normalno je da svaki čovjek ponekad bolestan bude.
U životu se smjenjuju zdravlje i bolest, ta tome su svi ljudi izloženi, i o tome drugi ne sude.

"Razmisli o blagodatima kojima si obasuta i neka te prolaznost ne zavara.
A šta je život do njiva na kojoj si ti samo ratar.
I tako ćeš kružiti ovim dunjalukom, životom punim bola, a već sutra ćeš sa njega otputovati ostavljajući sve za sobom.
Odaberi prije svoje smrti mjesto na onom svijetu, a ovaj svijet je samo ono što dopire do tvojih ušiju."

Duša: Polahko, čovječe, tako ti Allaha, zaboljelo me je to. Ja se davim u moru strasti pa pruži mi ruku svoju.
Izvedi me na obalu upute i neka moje oči svjetlo njeno ugledaju...

"Ja ne pravdam sebe, ta duša je sklona zlu, osim one kojoj se Gospodar moj smiluje. Gospodar moj zaista prašta i samilostan je." (Jusuf, 53.)
 

Belajbeg

New Member
Pisati o onome što ti je na duši. Ima li veće konfuzije u životu od sopstvene duše?
Uzburkane emocije, pa koja praznina, i tišina.
Ljubav je pokretač svega, od sitnih i naizgled mizernih stvari, do velikih, ratova, razaranja i stradanja.
Stradasmo svi barem jedanput u životu zbog ljubavi. Voljeti je najljepši dar na svijetu, ali biti voljen je rijedak, naročit oblik sreće. Ljudsko biće je stvoreno za sve životne pojave, osim za jednu...Insan nije stvoren za usamljenost. Ona razotkriva najmračnija mjesta duše, vapaj za emocijom...
Biti usamljen...pa pisati o tome šta ti je u duši...težak je to oblik realizma u 21.-om stoljeću.

Noć je. Nigde nikoga.
Najednom počeše da mi naviru pitanja. Šetajući pustim ulicama ovog velikog grada, počeh da zagledam svaku kuću. Svaka krije po neku tajnu. Hoće li se i njihove tajne saznati?
Svaki život je jedna knjiga, samo što se u knjizi možemo vratiti na najlepše stranice, a u životu ne možemo vratiti najlepše trenutke. Duši i emocijama ostaje samo da ih pamte i čuvaju, a razumu..... da loše izbriše.
 
Top