Sta se podrazumjeva pod duhom svetim

GAZIJA

Well-Known Member
Staff member
Pod Duhom Svetim se podrazumijeva Gabriel (Dzibril), andeo preko koga Bog dostavlja svoju Objavu vjerovjesnicima. To sto krscani tvrde da je on Bog, jedan od Tri hipostaze, nije tacno. Kad mi, misleci na Mesiju, uz Rijec Allah dodajemo rijec „Ruh” (Duh) kao u primjerima „Ruhullahi” ili „Ruhun minhu”, mi ni u kom slucaju Mesiju ne smatramo bogom, jer isto tako kazemo: „Nakatullahi” (Bozija deva), „Bejtullahi” (Bozija kuca) ili „Ibadullahi” (Boziji robovi).
Dodavanje ovih rijeci uz vlastito Bozije ime Allah je iz pocasti i postovanja. Allah na vise mjesta u Kur´anu spominje Dzibrilovu pomoc Isau, sinu Mejreminu, a u jednom od njih, u suri El-Bekare, kaze: “I mi smo Musau knjigu dali i poslije njega smo jednog za drugim slali poslanike, a Isau, sinu Mejreminu, ocigledne dokaze dali i Dzibrilom ga pomogli...” (El-Bekare, 87) Kur´an je objavljen preko meleka Dzibrila. O tome govore sljedece rijeci Uzvisenog: „Kada Mi jedan ajet dokinemo drugim, - a Allah najbolje zna sta vam objavljujemo, - oni govore: „Ti samo izmisljas!” A nije tako, nego vecina njih ne zna. Reci: „Od Gospodara Tvoga objavljuje ga melek Dzibril kao istinu.” (En-Nahl, 101-102). Na drugom mjestu Uzviseni kaze: „Donosi ga povjerljivi Dzibril, na srce tvoje da opominjes.“ (Es-Sura, 193-194) Prema tome Ruhu-l-Kudus ili Ruhu-l-Emin je melek Dzibril preko koga je Allah dostavljao objavu - Kur´an.

Buharija i Muslim prenose preko Ebu Hurejre da je u jednom hadisu Boziji Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, Hasanu ibn Sabitu, neka je Allah sa njim zadovoljan, rekao: „Primi od mene, Boze, pomozi ga melekom Dzibrilom!” Muslim, kao i neki drugi prenosioci hadisa, u svom Sahihu biljezi da je Aisa, neka je Allah sa njom zadovoljan, rekla: „Cula sam da je Boziji Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, rekao Hasanu ibn Sabitu, neka je Allah sa njim zadovoljan: „Sve dok branis Allaha i Njegova Poslanika pomaze te Dzibril.”52 Hasan ibn Sabit je jedan od muslimanskih pjesnika koji je u svojim pjesmama branio Allaha i Njegova Poslanika, a ismijavao idolopoklonike koji su u laz ugonili Muhammeda, alejhiselam. U tome ga je Allah pomagao Dzibrilom (Ruhu-l- Kudusom). Svi ljudi na svijetu znaju da Muhammed,sallallahu alejhi ve sellem, Hasanu ibn Sabitu nije pripisao Boziju osobinu time sto je rekao da ga Allah pomaze Dzibrilom i da Boziju osobinu nije poistovijetio sa ljudskom. Takav je slucaj bio i sa Mesijom.

To priznaju i sljedbenici Knjige (Ehlu-l-Kitab), jer znaju da su i drugi poslanici, poput Dawuda, alejhiselam, bili potpomagani Dzibrilom. Krscani vjeruju da su i apostoli potpomognuti Dzibrilom. Ukratko, i muslimani, i krscani, i Jevreji se slazu da Mesija nije bio jedini koji je bio potpomognut Dzibrilom, nego se tu ubrajaju i ostali poslanici, pa cak i drugi ljudi koji nisu bili poslanici.

(El-Dzewabu es-sahihu, prvo izdanje, str. 256.). 52 Ibn Tejmijja, el-Dzewabu es-sahihu, drugo izdanje, Kairo, str 121.

Krscanstvo

Dr.Mustafa Sahin
 
Top