TRAG DOVE U ISPRAVNOSTI POTOMSTVA

GAZIJA

Well-Known Member
Staff member
Pripremio: Smajlović Osman, prof.

(ASUQ, Asocijacija studenata Ummul-Qura, Mekka)
====================================

Od Allahovih blagodati prema Njegovim robovima svakako jeste blagodat potomstva. I zbog toga ih Uzvišeni posjeća na spomenutu blagodat:" Allah vas iz trbuha majki vaših izvodi, vi ništa ne znate, i daje vam sluh i vid i razum da biste bili zahvalni." (Prijevod značenja En-Nahl 78.)

Potomstvo je ukras na dunjaluku, njegov sjaj i radost. Rekao je Allah u prevedenom značenju ajeta: "Bogatstvo i sinovi su ukras u životu na ovome svijetu"(Prijevod značenja El-Kehf 46).

Roditelji će biti u potpunosti radosni i srećni ukoliko im potomstvo bude dobro i čestito. I zbog toga se svaki roditelj trudi da učini svoje potomstvo dobrim.

Oni vjeruju u Allahovu odredbu stim da znaju da je od najveći i najvažniji povoda za ispravnosti i čestitost potomstva upućivanje dove Allahu i Njegovo ponizno moljenje.

Uzvišeni Allah je opisao Svoje robove, nazivajući ih robovima Milostivoga, u suri Furkan i spomenuo je da je od njihovi plemenitih osobina da se mole riječima: "Gospodaru naš, podari nam u ženama našim i djeci našoj radost i učini da se čestiti na nas ugledaju!" (Prijevod značenja Furkan 74.)

Rekao je Ibn-Abbas, Allah sa njim bio zadovoljan: "Ciljaju: Ko se pokorava Allahu i na taj način im biva radost na dunjaluku i ahiretu."(“Tefsir” imama Kurtubija i “Tefsir” Ibn-Kesira).

I rekao je Ibnu Kesir, Allah mu se smilovao: "To su oni koji mole Allaha da učini, od njih samih, potomstvo koje će Mu se pokoravati i samo Njega obožavati i ne pripisivati Mu sudruga." (“Tefsir” Ibn-Kesira)....


Zbog velikog utjecaja dove na ispravnost i čestitost potomstva najbolja Allahova stvorenja i Njegovi odabranici - poslanici su Ga molili i bili u*!*!*!*!i u svojim dovama da im učini potomstvo dobrim i čestitim.Štaviše, molili su Ga za njih i prije nego što su se rodili i došli na ovaj dunjaluk.

Allahov Halil - prijatelj Ibrahim, alejhis-selam, ponizno diže svoje ruke Allahu, moleći Ga da mu podari čestito potomstvo: "Gospodaru moj, daruj mi porod čestit!"( Saffat 100).

Ibrahim, alejhis-selam, je doživio duboku starost a žena mu je bila "stara" i "nerotkinja" ali i pored toga je želio dijete ali ne svakako već dobro i čestito. I Allah mu je uslišao dovu: "...i Mi smo ga obradovali dječakom blage naravi" ( Saffat 101).

I još je čudnije da Ibrahim ,alejhi selam, nije prestajao da moli za svoje potomstvo cijeli svoj život: "Gospodaru moj, učini ovaj grad sigurnim i sačuvaj mene i sinove moje da se klanjamo kumirima"( Ibrahim 45) i : "Gospodaru naš, ja sam neke potomke svoje naselio u kotlini u kojoj se ništa ne sije, kod Tvoga Časnog hrama, da bi, Gospodaru naš, molitvu obavljali; zato učini da srca nekih ljudi čeznu za njima i opskrbi ih raznim plodovima da bi zahvalni bili" (Ibrahim 47)

Također: "Gospodaru moj, daj da ja i neki potomci moji obavljamo molitvu; Gospodaru naš, Ti usliši molbu moju!"( Ibrahim 40).

Zekerija, alejhis-selam, se ponaša kao i Ibrahim, alejhis-selam. Moli se za svoje potomstvo prije nego su rođeni iako mu je žena bila nerotkinja. Moli Allaha da mu podari potomstvo sa kojim će On biti zadovoljan i ljudi i koji će mu pomoći nositi teret poslanice i pozivanja u Allahov tevhid - jednoću i to sa riječima: "...zato mi pokloni od Sebe sina da naslijedi mene i porodicu Jakubovu, i učini, Gospodaru moj, da budeš s njim zadovoljan."(Prijevod značenja Merjem 5.-6.) Allah mu je uslišao dovu i meleci su ga obradovali sa dijetom i dobrim poslanikom: "I dok se on u hramu stojeći molio, meleki ga zovnuše: "Allah ti javlja radosnu vijest: rodiće ti se Jahja, koji će u Allahovu knjigu vjerovati, i koji će prvak biti, i čedan, i vjerovjesnik, potomak onih dobrih."(Prijevod značenja Ali Imran 39)

Naš voljeni Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, je molio za sinove muslimana i posticao je ih da mole za svoju djecu prija nego budu rođena. Podučio je muslimane dovi koju trebaju učiti kada se "približe" svojim porodicama. Rekao je Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem: "Da neko od vas, kada hoće imati odnos sa ženom, kaže: Bismillahi, Allahumme džennibneš-šejtane ve džennibiš-šejtane ma rezaktena! (U ime Allaha! Allahu moj, sačuvaj nas od šejtana, i sačuvaj od šejtana ono što nam daš), i ukoliko bi dobili dijete, ne bi mu (šejtan) mogao nauditi"(Hadis je muttefekun alejhi)

Plemenita sahabijaka Ummu-Sulejm, Allah bio sa njom zadovoljan, je rekla: "Umro je moj sin a muž mi je bio odsutan. Prekrila sam ga i stavila u ugao kuće. Došao je suprug i ja sam se namirisala i imali smo odnos. Potom sam ga uslužila sa hranom i počeo je da jede. Rekla sam mu: "Zar se ne čudiš našim komšijama?” Reče: "A šta je sa njima?” Rekla sam: "Posudili su od nas stvar i kada sam zatražila pozamljenu stvar od njih uznemirili su se.” Reče: "Na ružan način su postupili.” Rekla sam mu: "Ovo je tvoj sin. (Umro je.) ” Rekao je: "Svakako.Nemoj me nadjačati u saburu u ovoj noći.” Kada je osvanulo, otišao je do Poslanika, sallallahu alejhi ve sellem, i obavijestio ga o onome šta se dogodilo. Allahov Vjerovjesnik, sallallahu alejhi ve sellem, je rekao: "Gospodaru moj,učini im berićetli njihovu noć.“

Prenosilac hadisa je rekao: "Poslije toga, vidio sam u mesdžidu sedam njihovih sinova koji su naučili Kur`an napamet i to zahvaljujući berićetu Poslanikove (sallallahu alejhi ve sellem) dove.”(Taberani, Džamiul-kebir).

Prenosi Aiša, Allah bio sa njom zadovoljan,da su dolazili Poslaniku, sallallahu alejhi ve sellem, sa novorođenčatima kojima bi im trljao nepce sa datulom i molio bi za berićet.( Muslim 286-101).

A Esma, kći Ebu-Bekra, Allah bio sa njima oboma zadovoljan, je došla Poslaniku, sallallahu alejhi ve sellem, sa svojim novorođenčetom, Abdullahom ibn Zubejom, i rekla je: “Trljao mu je nepce i zamolio je za njega.( Buhari 3909,Muslim 2144-23).

Majka Enesa ibn Malika je došla Poslaniku,sallallahu alejhi ve sellem, i obratila mu se: "Allahov Poslaniče, ovo je Enes, moj sin, došla sam ti sa njim da te služi. Pa zamoli Allaha za njega.” Potom je Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, rekao: "Gospodaru moj uvećaj njegov imetak i djecu. A u drugoj predaji: "I dadni mu berićet u onome što si mu podario." Rekao je Enes: "Tako mi Allaha, zaista moja djeca i njihova djeca su dostigli sto osoba." (Bilježe imami El-Buhari, 6334, i Muslim 2481-143).

Razmislimo o Ummu-Sulejm i načinu na koji je ona izgradila i utemeljila budućnost svome potomstvu, i na dunjaluku i na Ahiretu, putem jedne mubarek-dove. Zaista je rijetka generacija ashaba koji su lijepo postupili u preuzimanju i poimanju od poslanika i nakon toga u prakticiranju.

Ibn-Abbas, neka je Allah sa njim zadovoljan, je pripremio Muhammedu, sallallahu alejhi ve sellem, posudu sa vodom nakon što je otišao da obavi fiziološku potrebu. Zapitao je Poslanika, sallallahu alejhi ve sellem: "Koje ovo uradio?” Nakon što su ga obavjestili (da je to bio Ibn-Abbas), zamolio je: "Gospodaru moj, poduči ga vjeri."(Sahihul-Buhari, 143). Allah je uslišao tu dovu i Ibn-Abbas je poznao ono što je nama svima poznato.

Božiji poslanici su naš uzor i Allah nam je naredio da ih slijedimo: "Njih je Allah uputio, zato slijedi njihov pravi put.” (Prijevod značenja El-En'am, 90.)

A naš voljeni Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, je naš uzor: "Vi u Allahovom Poslaniku imate divan uzor za onoga koji se nada Allahovoj milosti i nagradi na onome svijetu, i koji često Allaha spominje."(Prijevod značenja El-Ahzab 21.).

Naši ispravni prethodnici su također hodili predhodno spomenutim putem i često su molili za svoje potomstvo.

Dragi moj brate i sestro u islamu! Moramo znati da je zabranjeno da molimo protiv naše djece! Jer je to zabranio naš Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, kada je rekao: "Nemojte moliti protiv samih sebe, vašeg imetka i vaše djece. Jer nećete moliti Allahu u sahatu u kojem se moli pa da usliša."(Sahihu Muslim, 3009).

Prirodno je da se roditelj naljuti na svoje dijete, ali ne smije se dogoditi da zamoli protiv njega jer ukoliko se dogodi ono što je dovio, on će biti prvi koji će se kajati i biće radi toga tužan. Jer moramo znati da se dova za dijete ili protiv njega uslišava. (Bilježe: Ahmed, Ebu-Davud, Ibn-Madže. Hadis je sahih. Vidi: Sahihul-Džami'a, 3031, 3033) .

Došao je čovjek Abdullahu ibn Mubareku žaleći se na nepokornost svog sina. Upitao ga je:"Da li si molio protiv njega?” Rekao je: “Da.” Abdullah ibn Mubarek mu je rekao: "Idi! Ti si ga pokvario.”

I na kraju, obaveza nam je da priviknemo naše jezike na korisne dove za našu djecu, poput: “Allah mi te sačuvao," ili “Da te Allah učini hafizom ili mudžahidom” ili “Allah te učinio hafizom i uzornom majkok" i tome slično.

Molim Allaha da sačuva naše potomstvo i da podari potomstvo onima koji ga još nemaju. Amin.


studio-din.com
 
Top