Vrijednost žene: Je li muškarac standard?

GAZIJA

Well-Known Member
Staff member
Žene misle da su učinile mnogo u približavanju muškarcima. Ali, jesmo li se zaiste približile postizanju slobode koju nam je Bog dao?

Često zaboravimo da je Allah počastio ženu tako što joj je podario vrijednost u odnosu na to kako ju je On stvorio, a ne u odnosu na muškarce. Ali pošto zapadni feminizam ne uzima u obzir Boga, ne ostaje drugi standard osim muškaraca. Kao rezultat toga, zapadne feministice su primorane da pronalaze svoju vrijednost u odnosu na muškarca. A to je greška - jer prihvatanjem muškarca kao standarda, žena se nikad ne može osjećati kao kompletno ljudsko biće sve dok ne postane kao muškarac - njen standard.

Uzvišeni Allah je pohvalio žene u Kur'anu riječima:

"A vjernici i vjernice su prijatelji jedni drugima: traže da se čine dobra djela, a od nevaljalih odvraćaju, i molitvu obavljaju i zekat daju, i Allahu i Poslaniku Njegovu se pokoravaju. To su oni kojima će se Allah, sigurno, smilovati. - Allah je doista silan i mudar." (9:71)

I kada je Allah dao primjer istinskih vjernika, izabrao je dvije žene kao primjer:

"A onima koji vjeruju - Allah kao pouku navodi ženu faraonovu, kad je rekla: 'Gospodaru moj, sagradi mi kod Sebe kuću u džennetu i spasi me od faraona i mučnja njegova, i izbavi me od naroda nepravednog!'

Merjemu, kćer Imranovu, koja je nevinost svoju sačuvala, a Mi smo udahnuli u nju život i ona je u riječi Gospodara svoga i knjige Njegove vjerovala i od onih koji provode vrijeme u molitvi bila." (66:11,12)



Često zaboravimo da je Allah počastio ženu tako što joj je podario vrijednost u odnosu na to kako ju je On stvorio, a ne u odnosu na muškarce. Ali pošto zapadni feminizam ne uzima u obzir Boga, ne ostaje drugi standard osim muškaraca. Kao rezultat toga, zapadne feministice su primorane da pronalaze svoju vrijednost u odnosu na muškarca. A to je greška - jer prihvatanjem muškarca kao standarda, žena se nikad ne može osjećati kao kompletno ljudsko biće sve dok ne postane kao muškarac - njen standard.

Muškarac ima kratku kosu - i žena želi skratiti kosu. Muškarac ide u vojsku - i žena želi ići u vojsku. Ona te stvari želi samo iz razloga što je to "standard" za nju. Ona ne prepoznaje da je Allah uzdigao i muškarca i ženu zbog njihove svojstvenosti i različitosti - a ne zato što su isti.



Već 1400 godina postoji koncenzus među učenjacima da muškarci predvode namaz. Zašto je ovo bitno ženi muslimanki? Onaj ko predvodi namaz nije duhovno superiorniji ni na koji način. Nije nešto bolje samo jer muškarac to čini. Da je predvođenje namaza bila uloga žena ili da je to bilo bolje pred Bogom, zar Poslanik (a.s.) ne bi rekao Hatidži ili Fatimi (neka je Allah s njima zadovoljan) da one to čine? To su bile žene kojima je obećan Džennet, najbolje žene svih vremena, a nikad nisu predvodile namaz, osim u džematu žena.

Ali sada, prvi put nakon 1400 godina, gledamo kako muškarci predvode namaz i pomislimo "to nije fer", iako Allah nije dao nikakvu posebnu privilegiju onome ko predvodi namaz.
Zašto muškarci ne mogu biti majke? S druge strane, samo žena može biti majka. A Uzvišeni Allah je dao posebnu privilegiju majci. Poslanik (a.s.) naučio nas je da Džennet leži pod majčinim nogama. Ali štagod muškarac uradio, on ne može biti majka. Je li to nepravedno?
Kada su Poslanika upitali ko najviše zaslužuje naše najljepše ponašanje, Poslanik je odgovorio "majka" tri puta prije nego što je jednom rekao "otac".

Allah je rekao:

"Majka ga nosi, a njeno zdravlje trpi, i odbija ga u toku dvije godine..." (31:14)

Čak i kada nas Allah počasti nečim što je jedinstveno ženstveno, mi pokušavamo pronaći svoju vrijednost u odnosu na muškarce. I mi smo prihvatile muškarce kao standard; sve što je istinski ženstveno je, po definiciji, inferiorno. Za ženu je biti osjetljiv postalo uvreda, a biti majka je postala degradacija.

U borbi između stoičke racionalnosti (što se smatra ‘muškim') i altruističkog saosjećanja (što se smatra ‘ženskim'), racionalnost pobjeđuje.

Čim prihvatimo da je dobro sve što muškarac radi, i mi to odmah želimo. Žene muslimanke ne treba da sebe degradiraju na bilo koji način. One imaju Allaha kao standard. One imaju Allaha da im da vrijednost, ne muškarca. Ustvari, žene u svojoj potrazi da slijede muškarce i ne razmišljaju da je ono što one imaju bolje za njih same. U nekim slučajevima, čak su se odrekle onoga što je bolje za njih da bi bile kao muškarci.

Prije pedeset godina, društvo nam je nalagalo da su muškarci superiorniji jer su odlazili od kuće da rade u fabrikama. Mi smo bile majke. Ipak, rečeno nam je da su žene oslobođene kada su napustile odgajanje drugih ljudskih bića da bi radile vani. Prihvatile smo da je rad u fabrici superiorniji u odnosu na odgajanje temelja društva, samo zato što je muškarac to radio.

A onda se počelo očekivati da žene postanu super-žene: savršene majke, savršene supruge, savršene radnice. Iako je sasvim u redu što žene imaju svoje karijere, uskoro smo shvatile koliko smo žrtvovale time što smo slijepo slijedile muškarce. Gledale smo kako nam vlastita djecu postaju stranci i prepoznale privilegiju koje smo se same odrekle.

altI tek sada - kada su dobile izbor - žene na Zapadu biraju da ostanu kući s djecom da odgajaju svoju djecu. Prema američkim statistikama, samo 31% majki s bebama i 18% majki s dvoje ili više djece rade puno radno vrijeme. Od tih majki koje rade puno radno vrijeme, njih 93% kaže da bi radije bile kući s djecom, ali su primorane da rade zbog ‘finansijskih obaveza' (istraživanje koje je proveo časopis za roditelje Parenting Magazine u 2000.).

Pošto imam privilegiju da sam žena, samo degradiram sebe pokušavajući biti nešto što nisam - i iskreno, što ne želim biti - muškarac. Mi žene nikad nećemo postići istinsko oslobođenje sve dok ne prestanemo oponašati muškarce i vrjednovati ljepotu u svojoj svojstvenosti koju nam je Bog dao.

Kada bih birala između stoičke pravednosti i saosjećanja, izabrala bih saosjećanje. I kada bih birala između svjetovnog vodstva i Dženneta pod mojim nogama (kao majke) - izabrala bih Džennet.


Napisala: Yasmin Mogahed, magistar psihologije sa Univerziteta Wisconsin-Madison, SAD (Radi kao kolumnistica za novine InFocus, direktorica ženskog odjela Islamskog društva Milwaukee, freelance pisac i govornik na islamskim konvencijama)
Izvor: IslamOnline
 
Top