bracni problemi

halima83

New Member
Selam aleykum svima,

nova sam ovdje, trazila sam nadu i savjet pa sam dosla do vas..

imam velike probleme u braku. Mlada sam i udana. Sve u svemu volim svog muza i cjenim ga, znamo ljepo jedno prema drugom postupiti, ali...

u toku vremena se je pokazalo, da mu je majka nemoguce za izdrzati. Razumijem da joj je covjek umro i da je sve ostalo do nje, ali je jako,jako silovna, zivcena i nije je sram, ko gud bio tu, da se tako ruzno ponasa- subhanallah..

gleda sebe kao necim posebnim i jako poboznom zenom ali nikada je vidjeti klanjati i makar islamske naravi.. puno psuje, cak spominje i Muhammed a.s. u ruznim prilikama, subhanallah.. i sto mi je najgore, da nema insana na ovom svjetu da mu ona nema ruzne rjeci o njemu...

Meni je problem, da moj muz polako prima njeno psovanje da je podpuno na njenoj strani, sta bilo da bilo. Nedrzi do mene i ako nesto pogresim dadne mi osjecaj da mu nisam vise zena, da ce me ostaviti, razvije njekakvu agresiju u tom momentu, pa na ruzan nacin prica samnom.

Meni je to sve tesko, situacija je takva da on trenutno vise boravi s majkom nego sa mnom radih posla. Ona mi je vec vise puta rekla da ja za nju nista neznacim da me nemoze smisliti, ali to je zbog toga sto ja nevolim slusati njene price o ljudima s kojim kontaktira i ogovaranje cjelog naseg kruga. tako da vise cutim. nista je ugoditi nemogu, ali kad nemoze nikako, kako da ja?

Niko u njih neklanja, jesu "vjernici" , muslimani, ali se u praksi nevidi.

Zamolila bih vas za savjet, sta da uradim? znam da me muz voli, i predobar je prema meni, ali za sitnicu koja nebude kako treba i ako nesto neuradim po njegovoj volji-eksplodira... sam mi je rekao, da nema veze koliko da me voli, ako neide po njegovim, mogu ici.
Moje misljene da mi je ovo iskusenje od Allah dz., ili da su mi dokazi svi da on nije za mene??
Sta vi mislite na to? Ili previse zahtjevam?? Ako je ljut, uvjek je apsolutno na majkinoj strani, ona sve zna bolje, starija itd... ali ja je vise nemogui smisliti s njenim ponasanjem. Kako da postupim, odlucila sam za sebe svoj imam da ojacam, da se sto vise Bogu molim..
Najteze bih mi bilo se rastati, jer mi je on prvi covjek/muskarac u zivotu i shvatila sam ga kao najboljeg prijatelja i covjeka na mojoj strani.
U njih se sve radi o parama, majka mu je skoro svakim posvadjana i misli o svakome samo najgore.
Molim Allaha da mene i njega uputi na pravi put, da imamo hajrli brak ali bojim se da mi se to neprima, jer on nosi neke hamajlije sto mu je hodza napraviju za zastitu. Ja znam da to nevalja ali nece da me poslusa..
Da li imate kakav prijedlog za mene?Zadnji put je klanjao kad smo se vjencali, inace se moli samo ovako pre spavanja. Sve klose osobine prima od svoje majke, kako da to promjenem, bojim se da ce nam ici na takio nacin samo na gore..

Pomozite mi, jer toliko sam postala labilna, da mi se jos samo place, a tek mi 26 god.
 

GAZIJA

Well-Known Member
Staff member
Selam aleykum svima,

nova sam ovdje, trazila sam nadu i savjet pa sam dosla do vas..

imam velike probleme u braku. Mlada sam i udana. Sve u svemu volim svog muza i cjenim ga, znamo ljepo jedno prema drugom postupiti, ali...

u toku vremena se je pokazalo, da mu je majka nemoguce za izdrzati. Razumijem da joj je covjek umro i da je sve ostalo do nje, ali je jako,jako silovna, zivcena i nije je sram, ko gud bio tu, da se tako ruzno ponasa- subhanallah..

gleda sebe kao necim posebnim i jako poboznom zenom ali nikada je vidjeti klanjati i makar islamske naravi.. puno psuje, cak spominje i Muhammed a.s. u ruznim prilikama, subhanallah.. i sto mi je najgore, da nema insana na ovom svjetu da mu ona nema ruzne rjeci o njemu...

Meni je problem, da moj muz polako prima njeno psovanje da je podpuno na njenoj strani, sta bilo da bilo. Nedrzi do mene i ako nesto pogresim dadne mi osjecaj da mu nisam vise zena, da ce me ostaviti, razvije njekakvu agresiju u tom momentu, pa na ruzan nacin prica samnom.

Meni je to sve tesko, situacija je takva da on trenutno vise boravi s majkom nego sa mnom radih posla. Ona mi je vec vise puta rekla da ja za nju nista neznacim da me nemoze smisliti, ali to je zbog toga sto ja nevolim slusati njene price o ljudima s kojim kontaktira i ogovaranje cjelog naseg kruga. tako da vise cutim. nista je ugoditi nemogu, ali kad nemoze nikako, kako da ja?

Niko u njih neklanja, jesu "vjernici" , muslimani, ali se u praksi nevidi.

Zamolila bih vas za savjet, sta da uradim? znam da me muz voli, i predobar je prema meni, ali za sitnicu koja nebude kako treba i ako nesto neuradim po njegovoj volji-eksplodira... sam mi je rekao, da nema veze koliko da me voli, ako neide po njegovim, mogu ici.
Moje misljene da mi je ovo iskusenje od Allah dz., ili da su mi dokazi svi da on nije za mene??
Sta vi mislite na to? Ili previse zahtjevam?? Ako je ljut, uvjek je apsolutno na majkinoj strani, ona sve zna bolje, starija itd... ali ja je vise nemogui smisliti s njenim ponasanjem. Kako da postupim, odlucila sam za sebe svoj imam da ojacam, da se sto vise Bogu molim..
Najteze bih mi bilo se rastati, jer mi je on prvi covjek/muskarac u zivotu i shvatila sam ga kao najboljeg prijatelja i covjeka na mojoj strani.
U njih se sve radi o parama, majka mu je skoro svakim posvadjana i misli o svakome samo najgore.
Molim Allaha da mene i njega uputi na pravi put, da imamo hajrli brak ali bojim se da mi se to neprima, jer on nosi neke hamajlije sto mu je hodza napraviju za zastitu. Ja znam da to nevalja ali nece da me poslusa..
Da li imate kakav prijedlog za mene?Zadnji put je klanjao kad smo se vjencali, inace se moli samo ovako pre spavanja. Sve klose osobine prima od svoje majke, kako da to promjenem, bojim se da ce nam ici na takio nacin samo na gore..

Pomozite mi, jer toliko sam postala labilna, da mi se jos samo place, a tek mi 26 god.


Esselamu Aleikum draga sestro,

Zao mi je da cujem kako imas problema, ali inshAllah Allah ce dati hajra pa ce se sve zavrsiti kako treba.

Nije lahko nekome dati savjet, kad nezna dovoljno o toj/tim osobama.
Nije nista novo da imas problema sa svekrvom, posto mnoge nevjeste imaju te probleme da li zbog svekrve same ili sebe samih je nebitno, vec sta je bitno je kako naci rijesenje.

Neke stvari nisu jasne u tvojoj situaciji;

1. Da li je on takav bio prije zenidbe ili prije nego mu je otac preselio?
2. Da li je promjena od kad se ozenio?
3. Gdje zivite?
4. Zasto nosi hamajlije, da li je u pitanju Sihir?
5. Zivite li svi zajedno pod istim krovom?
6. Ima li neki hodza blizu?

Sagledaj sve pa cemo pokusati naci rijesenje i pokusati dati savet ili pitaj ovdje; www.minber.ba

Da ti Allah inshAllah olaksa. Amin


weselam
 

Farshi_turaab

New Member
We 'alejki selam we rahmetullahi we berakatuhu mila!

SubhanAllah, tvoja me životna priča baš rastužila, molim Allaha da ti olakša i što prije podari izlaz. Amin! Draga seko, ja bih ti rado pomogla, al opet ti najbolje znaš svoje stanje, tako da je iz ove perspektive stvarno teško bilo šta reći... Jedino što ti mogu preporučiti je da pozivaš svog muža konstantno da zapali to što ima od hamajlija (one sa Islamom ništa nemaju, i ne donose hajr već samo štetu, a pri tom insan vrlo lahko izgubi svoju vjeru i bude od Allahu mrskih) , da se Allahu dragom pokaje i da Mu se vrati, da klanja i nađe smiraja u Allahovoj vjeri a da pri tome poštuje i tebe a i svoju majku... To izgleda neizvodivo, znam, ali moraš da budeš saburljiva, ustrajna, i da stalno, stalno doviš Allahu da ti podari izlaz i da ne požuruješ primanje dove riječima: "Ja dovim i dovim a dova nikako da mi bude primljena." Ne wallahi, Allah Uzvišeni prima dove, ispunjenja nekih od njih odgađa sve do onda do momenta kad to bude najveći hajr, neke primi i njima otkloni još veće zlo koje je insana trebalo da zadesi, zato se nikada od dove ne treba odustajati jer je ona vjernikovo najbolje oružje. Allah zna seko šta je za koga najbolje i samo On subhaneh može da promijeni tvoje stanje, i taman kad ti se čini da nema izlaza, Allah subhanehu we te'ala da izlaz, zato ne gubi nadu u Allahovu pomoć i nagradu. Budi lukava i mudra u pozivanju svog muža da se vrati Allahu onako kako Allah od njega zahtijeva, koristi sva dozvoljena sredstva, a svaka žena wallahi zna kako da pridobije svog muža ma kakvu narav on imao. Dakle, samo mudro, uz sabur i konstantnu dovu i insha'Allah nadati se hajru. Mila, ja te djelimično razumijem jer sam i sama prošla slično, i mogu ti reći da oslonac na Allaha i traženje pomoći od Njega naročito u zadnjoj trećini noći na kijamu-l-lejlu ima nevjerovatan učinak wallahi... meni se, kada sam imala sličnih problema, desilo da sam se jednog jutra probudila i Allah je totalno izmijenio stanje, odnose i kompletan život mene i mog muža, ja ga više nisam mogla prepoznati - svo ono zlo što sam od Allaha molila da uništi, uništio je, i tada mi je nakon dvije godine braka provedenih u stanju "ni na nebu, ni na zemlji", konačno svanulo, i od tad taj dan računamo kao dan naše svadbe, jer uistinu kao da sam se opet udala ali ovaj put elhamdulillah bez ijedne trunke nezadovoljstva našim životom i međusobnim odnosima. Elhamdulillah! Uistinu je Allah Najmilostiviji i samo je On kadar da da izlaz robu koji to iskreno i istinski od Njega subhaneh traži.

Eto seko moja mila, nadam se da sam ti malo olakšala, a Allah najbolje zna.
Voli te tvoja sestra u ime Allaha :hijabi:

Wesselaam
 

newinreligion

New Member
Dali da okrenem ledja i odem???

Eselamu alejkum braco i sestre
Jako sam cesto citao pitanja i odgovore na ovoj stranici i napokon je nazalost i na mene dosao red da se sa vama posavjetujem.
Ja sam draga braco i sestre prosle godine postao musliman vjernik, mada sam rodjen u muslimanskoj tradiciji nisam vjerovao niti vjeru praktikovao dok mi, Elhamdulilah, Allah milostivi nije ukazao na pravi put, nakon godina provedenih u grijehu i nevjerstvu.Samim mojim saznavanjem i upoznavanjem islama zelio sam da idem pravim putem, a da bih bio siguran da sam na pravom putu zelio sam da slijedim casni Kuran i upute ,sunnet naseg dragog poslanika Muhameda s.a.w.
Sve bi bilo dobro da se moja porodica nije isprijecila na tom mom pravom putu, na putu vjere. Moja zena me ne prihvata kao muslimana koji slijedi Kuran casni i sunnet Bozijeg poslanika vec kako kaze- "Budi "normalan" musliman!", a "normalan" musliman je za mnoge neznalice neko ko se naziva muslimanom, ode u dzamiju da klanja Bajram namaz 2 puta godisnje, poslije se moze i u kafanu, neuzubillahi i sve ostalo sto "normalnim" muslimanima staje pod kapu.
Ja hvala Allahu sam upoznao pravu vjeru i Allahovom miloscu izasao na pravi put i nezelim nazad u nevjerstvo.
Zena i djeca smatraju da im je zivot sa tatom pijanicom i grijesnikom bio ljepsi nego sa babom koji im zeli pricati o Islamu , koji zeli da im cita Kuran casni , koji ih upucuje na dobro i odvraca od zla. Ne!
Ja sam pokusavao 6 mjeseci i vise da ih pokusam uputiti na pravi put sa lijepim ahlakom ,sa dobrotom , poklonima, razgovorima ali nista nije pomagalo dok na kraju nisu rekli da ako zelim da zivim ovim sadasnjim nacinom zivota da se slobodno selim od njih.
Ja sam to i odlucio jer sam pokusao sa metodama koje nam je Allah naredio
Prvo sa razgovorom lijepim i nagovaranjem, nakon toga (umjesto motkom ili nasiljem) sa poklonima podmicivanjem na neki nacin i kada ni to nije pomoglo sada mi je ostalo da im okrenem ledja.

Ja znam da sam na pravom putu i oni to sigurno ce saznati kad tad ali sada me oni nazivaju pogrdnim nazivima, ismijavaju moj nacin vjerovanja i naprosto me pokusavaju izazvati svojim ruznim ponasanjem ( glasna muzika dok slusam ili citam Kuran casni i druge ruznije stvari). Ovo mi lici na ogovaranje vlastite porodice ali molim Allaha da mi oprosti zaista sam prisiljen.
Moja zena i djeca su protiv mene okrenuli i moje roditelje, moju rodbinu i prijatelje sve u nadi da ce me svi oni odgovoriti od vjere, nedaj mi Allahu jedini da se vratim u mrak.
Draga braco i sestre imateli slicnih iskustava?Neznam da li sam pravilno postupio zato sto se predajem i odlazim ,ali nezelim da vjere moje dam ni trun za neke tudje prohtjeve i zahtjeve.
Zahvalan sam za svaki odgovor ili savijet.
Sellam
 

Farshi_turaab

New Member
We 'alejkumu selam we rahmetullahi we berakatuhu brate!

SubhanAllah wallahi veliko iskušenje... Allah Uzvišeni u Kur'anu veli:

"...i neka znate da su bogatstva vaša i djeca vaša samo iskušenje, i da je samo u Allaha nagrada velika."

Brate plemeniti, najprije, hvala Uzvišenom i veličanstvenom Gospodaru pa te uputio tako da si čvrst i ustrajan u Njegovoj vjeri. Elhamdulillahi Rabbil 'alemin!

Da budem iskrena, da je mene zadesilo stanje u kojem se ti nalaziš, ja bih isto postupila. Kada si već vidio da tvoja uvjeravanja i trud nemaju učinka i da oni žele da odeđ, ti idi, odvoj se, ali nemoj odustajati od pozivanja njih Allahu nikada. Isto kao što si ti sretan što si se insha'Allah spasio Allahove kazne da vječno u džehennemu goriš, treba da se potrudiš i da daš sve od sebe da i svoju porodicu toga spasiš, iako, to je samo Allahova volja, ali ipak Allah, subhaneh, kaže: "...trudite se, i Ja ću vaš trud vidjeti." Dakle, ne odustaj od njih! Dovi Allahu za njih, idalje ih pokusavaj pridobiti, ali ne budi nporan pa da ih odbiješ, već se odstrani od njih i nenametljivo im stalno budi u blizini i opominji. To ti je moj savjet, Allah najbolje zna, al možda baš kad se budeš najmanje nadao, Allah da da njihova srca progledaju. Ali, nemoj ni sebe zaboraviti, vweć sto vise radi na svom imanu, jer Allahu si tako Allahu bliži i šanse za primanjem dove su ti veće.

Allah je uistinu Mudar i Milostiv, i ovo iskušenje koje ti je dao sigurno u sebi nosi veliki hajr iako ga možda trenutno nisi svjestan ali budi ubijeđen da je to ništa drugo osim dobro, jer vjerniku je svako stanje dobro: ako ga zadesi nedaća, pa se on strpi i kaže elhamdulillah, Allah ga mnogostruko nagradi zs njegov sabur ili mu oprosti neke od grijeha; ako ga zadesi dobro pa se on opet zahvali Allahu opet ga Allah mnogostruko nagradi za njegovu zahvalnost na blagodatima, tako da vjernik nikad ne gubi i nikada nije sam, jer taman da nikog od ljudi na duinjaluku nema- ima Allaha, a uistinu je on najbolji Zaštitnik i Pomagač...

"samo je Allah zaštitnik vaš i On je najbolji pomagač" Sura Ali Imraan

Eto brate, nadam se da će ti ovo insha'Allah malo pomoći da razbistriš misli, jer je zaista samo Kur'an lijek za baša srca, i samo on Allahovom voljom rasprostrani srce vjernika u onim najteim momentima, u momentima kada nam se cini da je dunjaluk tijesan ma koliko prostran bio...

Molim Uzvišenog Allaha da te sačuva, pomogne, uputi, učvrsti i učini ustrajnim na Njegovom putu sve dok se sa Njim ne sretneš; da uputi tvoju porodicu i da sa njima zajedno ušetaš u edenske vrtove dženneta. Allahumme amin!

Selamun 'alejkum we rahmetullahi we berakatuh!

P.S. Halali na dugom postu, nadam se da ti neće biti mrsko da ga u cijelosti pročitaš :)
 
Top