Kuhanje - dok slaviš Allaha

GAZIJA

Well-Known Member
Staff member
Necu tajiti da nisam jedna od ljubitelja kuhanja, nisam, jer uvijek sam smatrala da je kuhanje gubitak vremena i truda.
Kada sam se zarucila, otkrila sam da je moja svekrva jedna od onih koje provode vecinu svog zivota u kuhinji, stovise, ona voli spremati raznovrsne vrste jela, koristeci razlicite vrste recepata arapskih i zapadnih jela, a recepte uzima iz razlicih knjiga.


Ovo pitanje me, naravno, jako zabrinulo.
Mislila sam da bi moj zarucnik nakon sklapanja braka usporedjivao kuhanje između mene i njegove majke. Dakle, kada smo zavrsili sve bracne dogovore i kada smo odredili datum, moj zarucnik je primjetio da ja odlazem vjencanje i svaki put sam morala izmisliti drugaciji izgovor, pa na kraju je dosao i upitao me: "Zasto odgadjas brak sa mnom? Da li postoji nesto sto ne znam?" Onda sam osjetila da je otkrio da nesto nije uredu i da nemam izbora, vec da svom zarucniku kazem istinu. Pa sam rekla: "Iskreno, ja mrzim kuhanje! ", onda se nasmijao i rekao mi: "Ja volim jednostavne vrste hrane, takodjer mi ne smeta ako trebam jesti istu vrstu jela dva dana zaredom". Ovim rijecima me je umirio i vise nisam morala odgadjati brak, naprotiv, nakon sto sam se udala, pocela sam se osjecati odgovornom za kucu i sve stvari u kuci, ukljucujuci kuhanje i spremanje u kuhinji. Rekla sam sebi: "Moras se potruditi da spremis jelo najbolje sto mozes, iako je to jelo mozda tesko za spremiti, moras se potruditi, a tvoja prednost jeste u cinjenici da tvoj muz voli jednostavnu hranu".

Prvi dan sam usla kuhinju da pripremim nesto ukusno i zamolila sam Allaha dz.s. za pomoc da moja hrana bude priblizna hrani koju priprema moja svekrva.
Tada sam pocela kuhati i tokom kuhanja bi se uvijek sjetila, sa Allahovom pomoci, rijeci jedne od nasih sestara koje su vrsile predavanja u toku Ramazana. Ona kaze: "Allah Uzviseni ce zeni dati nagradu, jer zena provodi vecinu vremena u kuhinji, pogotovo u Ramazanu, jer umjesto da ibadeti, ona sprema ukusna jela svojoj porodici. Tako da ona izgubi vrijeme kuhajuci umjesto da ibadeti, ali ona ce dobiti nagradu za to."

Ramazan je kao miris koji tako brzo nestane! Tako ne propustite Ramazan u prevelikom kuhanju i spremanju jela, ali ako vec spremate, spominjite Uzvisenog Gospodara dok pripremate namirnice za jelo.
Je li neka od vas sestara donosila zikr, salavate, spominjala Gospodara Uzvisenog dok je kuhala jela?
Ako nije, onda obavezno uz pripremu bilo kojeg jela sjetite se Allaha Uzvisenog, sjetite se nekog dijela Kur'ana dok spremate jelo. Ucinite da i pripremanje ukusnih jela bude jos ugodnije uz Slavljenje Allaha dz.s.

Ja sam osjetila potrebu da to cinim, ne samo da iskoristim sansu dok je Ramazan, uz Ramazan je puno lakse zikr ciniti, a da ne spominjem koliko je samo vrijedno. Ovo je bio neki drugi mjesec, ne sjecam se tacno koji, ali osjetila sam potrebu da zikrim dok pripremam hranu.To je bilo jer sam znala da ce mi Gospodar Uzviseni pomoci da moja hrana bude jos ukusnija, jer je pripremana u Njegovo ime, uz slavljenje Uzvisenog Gospodara.

Tako sam odlucila sa izgovarati Bozije ime prije svakog koraka, pocevsi sa ukljucivanjem vatre (rerne ili kola na struju), pa onda uzimanje tave ili tepsije, stavljenjem maslaca ili ulja u posudu, guljenjem luka, sjeckanje luka, stavljanjem luka u posudu, guljenjem mrkve, sjeckanjem paradajza, dodavanjem u posudu i tako sve dok se jelo ne spremi. Elhamdulillah, kako sam samo bila zadovoljna sa jelom. Hvala Allahu.

Drugi put sam se zapitala zasto ne pocnem sa surom Ihlas (Iskrenost)? Nakon spominjanja odnosno ucenja Bismile, ucenjem prvih ajeta i spremanjem, odnosno pripremanjem hrane ,osjetila sam ogromno zadovoljstvo. Jako volim uciti suru Ihlas, jako je kratka, a za svako njeno ucenje dobijamo insaAllah veliku nagradu.

Tako sam pocela da radim uz Allahovu pomoc, a onda sam slavila Allaha dz.s. dok se jelo kuha, dok postavljam sofru, dok perem sudje, svaka radnja u kuhinji bilo je uz slavljenje Gospodara Uzvisenog.

Reakcija mog muza je bila nevjerovatna: hvalio je moju hranu, govorio da je kuham puno bolje od njegove majke, moje svekrve. Naravno u pocetku mu nisam vjerovala, jer nisam pridavala paznju ukus uhrane, uvijek je falilo soli ili bibera, moje mjerenje zacina nije bilo na zavidnom nivou. Medjutim, u prvim mjesecima sam naucila koliko zacina ide, tako da sam sa ponosom prihvatala komplimente moga muza, jer hrana je zaista bila ukusna, a sa svakim zalogajem bila je jos ukusnija.

Bila sam nova mlada, tako da su mi pohvale dobrodosle. Primjetila sam da moj muz voli vise kuhana jela, voli sve dinstano i onako upihtijano, bas se vidi da uziva. Naravno ja sam odmah presretna, jer se njemu svidja kako ja spremam hranu... A i drago mi je jer mi uvijek napomene da se ne umaram u kuhinji i spremim nesto jednostavno, iako ga uvijek iznenadim nekim ukusnim jelom.

Kada sam pozvala svekrvu da provede nekoliko dana sa nama, primjetila sam da je vec prvi dan pohvalila moju hranu. Sutradan dok sam spremala rucak, svkrva je insistirala da bude sa mnom u kuhinji, iako sam je zamolila da ide malo leci i odmarati se dok ja pripremam hranu. Medjutim, ona je odlucila da bude sa mnom u kuhinji i da posmatra na koji nacin ja pripremam hranu. Tako dok sam pripremala hranu, pricala sa svekrvom o nacinima kuhanja, ispitivala me kako sam spremila sinocnju veceru i dok sam joj objasnjavala, ona je pozorno posmatrala, a na kraju sam joj rekla da dok spremam hranu jednostavno slavim Uzvisenog Gospodara.

Medjutim nakon nekoliko mjeseci mog braka, svekrva se još uvijek raspitivala kako ja pravim neka jela i kad bih joj rekla da svako jelo pripremam uz ucenje neke od sura iz Kur'ana, ona jednostavno nije vjerovala. Uvijek me je zapitkivala koji zacin koristim. koliko dodam sastojaka, ali ja joj kazem da uvijek dodajem sve isto, samo sto uvijek ucim razlicite sure, ili uvijek jednu, kako kad. Medjutim, moja svekrva i dalje hvali moju hranu kako je ukusna, ali uvijek kaze da mora da sam nesto drugo stavljala. Ali kad se uvjerila prilkom narednih posjeta, onda je samo rekla da svaki put pripremam sve bolja i ukusnija jela. U sebi uvijek kazem ellhamdulillah.

Zanimljiva stvar oko mog kuhanja jeste da sada vise ne mrzim kuhanje, naprotiv, sada bas uzivam. Pogotovo jer sam dobila mobitel i mp3 s kojim pomocu slusalica mogu slusati Kur'an i razlicita predavanja. Sada vrijeme koje provedem u kuhinju je najzanimljivije i najinteresantnije, jer uvijek cujem neko novo predavanje, slusam Kur'an, ponavljam odredjene sure.

Sada spremem ne samo obicna i jednostavna jela, vec spremam, uz Allahovu pomoc ona teska jela, kao sto su pite, dolme, kolaci torte, pizze i ,naravno, tu je i spremanje zimnice, kao sto su kiseli krastavci u staklenkama i jos neka malo teza jela za pripremu. Mnogi prijatelji i rodbina su bili iznenadjeni.

Hvala Allahu Uzvisenom na svakom dobru.
Slava Allahu kojem je poznato ono sto mi ne znamo.
Hvala Allahu Milosnom i Samilosnom.
Allahu ekber!

muslimanka.net
 
Top