RAZUMIJEVANJE BRAČNIH PROBLEMA

GAZIJA

Well-Known Member
Staff member
Vrlo često čujemo kako se neko žali da vrijeme brzo prolazi, da nema berićeta u vremenu, te da stalno kasni. Da li smo razmišljali o fenomenu „kratkoće vremena“? Satovi nikada nisu preciznije mjerili vrijeme, a uz to više i nisu luksuz koji sebi mogu priuštiti samo bogataši! Svaki dan se sastoji od 24 sata! Pa, zašto je „vrijeme kratko“?!
„Čovjek je stvoren od žurbe!“ (El-Enbija, 37.)

Dajući odgovor na postavljeno pitanje moglo bi se puno govoriti, analizirati okolnosti u kojima živimo, elaborirati razne probleme, ali, sigurno, činimo grešku ako nam je cilj da krivicu prebacimo na vrijeme! Vrijeme je uvijek isto, samo mi različito žurimo! Stvoreni smo od žurbe, kako nas Allah, dž.š., dž.š., obavještava, i prestat ćemo kasniti onda kada prihvatimo tu činjenicu i svoj život uredimo na odgovarajući način. Žurba je razlog da hitamo za rješenjem kada nas zadesi neki problem, ne razmišljajući dovoljno o samom problemu, njegovoj prirodi, te umjesto rješenja napravimo još veći problem.
U kontekstu bračnih problema žurba je izuzetno opasan faktor koji se može jako negativno odraziti na uspjeh naših napora u nastojanju da riješimo neki problem. Da bi problemi ove vrste bili adekvatno riješeni neophodno je, prije svega, razumjeti njihovu prirodu, sagledati ih u ispravnom kontekstu i odrediti svoj stav prema njima. Zbog toga smo ovaj tekst naslovili razumijevanje bračnih problema kao prvi korak ka njihovom rješenju.
Bračna zajednica je od neprocjenjive vrijednosti za cijelo društvo, zato svaki problem koji ugrožava njenu funkcionalnost, ma kako beznačajano izgledao, treba ozbiljno shvatiti i odgovorno raditi na njegovom neutralisanju. Osnovno pravilo u ovom kontekstu je ne žuriti sa rješenjem! Dakle, ne postoji rješenje na brzinu! Potvrdu za to nalazimo u narodnoj izreci koja glasi: „Vrijeme je dio lijeka!“. Probleme treba objektivno sagledati, pravilno razumjeti, saživjeti se s njima i postepeno raditi na njihovom otklanjanju. Svaki problem ima svoje uzroke, okolnosti koje su dovele do problema. Da bismo se mogli upustiti u njihovo rješavanje moramo dobro analizirati okolnosti koje su dovele do njih, i ne zaboraviti svoj udio u tome. Problem koji se pojavi među supružnicima vrlo često uzrok ima u njima samima, zato im je potreban objektivan uvid u razloge nastanka problema. Možda će neko kazati da je ovo suviše komplikovana procedura, da nema vremena da se detaljno analizira svaki problem! Naravno da nema vremena jer smo stvoreni od žurbe, ali, u kontekstu bračnih problema, neophodan je kvalitet a ne kvantitet! Nije cilj da se što više problema „gurne pod ćilim“ nego da se oni što kvalitetnije tretiraju kako bi što manje negativnih posljedica proizveli. Ne treba žuriti niti posustati, nego u*!*!*!*!o tražiti rješenje. Imam Buhari u Sahihu bilježi hadis u kojem se kaže: „Allah nije dao nijednu bolest a da za nju nije dao lijek!“. Dakle, za svaki problem ima rješenje, samo ga treba pronaći i strpljivo na njemu raditi.

OTKUD PROBLEMI U BRAKU?!

Ne postoji, i nikada nije postojao, brak bez problema! Tražiti idealan brak, ili idealnu osobu za brak je utopija, odnosno zabluda. Vrijednost nije u braku bez problema, nego u načinu rješavanja bračnih problema. Bez njih brak ne može, a od nas zavisi kako ćemo ih razumjeti i reagovati kada do njih dođe. Da li ćemo na svak problem odgovarati afektom, snagom ili shvatiti da je to samo još jedna prilika da pokažemo svoje sposobnosti u brobi s takvim iskušenjima. Okolnosti se mijenjaju, generacije smjenjuju, uslovi života su sve povoljniji, ali iskušenja ne prestaju! Zašto je tako pojašnjava nam Muhamed, s.a.v.s., u hadisu kojI bilježi Muslim od Džabira bin Abdullaha: „Iblis je svoje prijestolje postavio na vodi, pa je onda poslao izvidnice. Najslabija od njih je ogromnog iskušenja. Kada mu dođe jedan od njih i kaže: “Uradio sam to i to...”, i završi riječima: “Ništa nisam uspio!” Zatim dođe drugi i kaže: “Nisam odustao dok ih nisam rastavio!” Iblis ga privuče sebi i kaže mu: “Da, ti si taj!” Ovaj hadis Najbolje oslikava stvarni razlog pojave problema među supružnicima. Oni su direktna posljedica šejtanskog djelovanja s ciljem daljnje komplikacije odnosa u porodici, sve dok ne dođe do razvoda braka. Supružnici koji budu iskušani problemom treba da imaju na umu šta je njegov stvarni uzrok, te da ne zaborave da ustrajavanje u problemu, njegovom produbljivanju, jeste padanje u zamku koju im je prokleti Iblis postavio! Dakle, kada dođe do problema treba trezveno djelovati kako biste što više umanjili njegove posljedice, minimizirali njegov značaj, smirili situaciju i, ne žurite s reakcijom.

BUDI DIO RJEŠENJA A NE DIO PROBLEMA!


Pokušajmo zamisliti čovjeka koji je krenuo na put i u nekoj zabiti, daleko od naselja, gdje se povremeno pojavljuje signal mobilne telefonije, odjednom mu se pokvari auto. Kvar je ozbiljan, ništa ne može da uradi. Rješenja nema, bespomoćan je, uplašen, šokiran. Počinje da histeriše, galami, razbaciva stvari iz auta, uništava auto! Onda primijeti drugo auto kako se zaustavlja, iz njega izlazi čovjek nasmijana lica i obavještava ga da je on automehaničar koji želi da mu pomogne! Problem se nije promjenio, sve je ostalo isto, ali niko ne sumnja u uspjeh ovog drugog! Ako i nije u stanju da u potpunosti otkloni kvar, sigurno može utješiti čovjeka, dati mu nadu, posavjetovati ga, ublažiti šok, spasiti ostatak auta! Svjestan je da je njegov životni poziv da otklanja kvarove i to radi s uživanjem, profesionalno. Zato se ne boji „kvara“ i na svaki odgovara smireno, pokušavajući precizno locirati kvar i otkriti njegove uzroke!
Pravi problem je onda kada mi od jednog problema pravimo mnoštvo drugih. Iskušenje koje nas zadesilo nije pojava koja se nikada prije nas nije desila! Isti problem su proživljavali, i još proživljavaju, mnogi, samo je razlika u našoj reakciji. Naš postupak može biti dio rješenja, ali može i da bude dodatno usložnjavanje problema ako nismo dobro razmislili prije postupka, odnosno, ako ne posjedujemo određene vještine neophodne za suočavanje s problemima. Jedna od tih zlatnih vještina jeste kako umanjiti značaj problema, odnosno, kako smiriti loptu! Nije rijedak slučaj da supružnici dođu do razvoda braka zbog problema koji je izuzetno mali, baznačajan, ali su ga oni uvećali do te mjere da je postao nepremostiva prepreka za njihov brak. U tom kontekstu interesantni su rezultati ankete koju je proveo časopis „El-Ferha“. Određenom broju čitatelja postavljeno je pitanje: „Da li smatrate da su razlog vaših porodičnih problema obično sitnice?“. Više od polovine ispitanika je odgovorilo na pitanje pozitivno! Dakle, problemi često i nisu problemi, nego sitnice, ali ih supružnici neadekvatnom reakcijom učine stvarnim problemom koji nekada zna ugroziti brak.

U KUĆI LISICA, A VANI TIGAR


Još jedna jako bitna osobina koja nam puno pomaže u umanjivanju značaja problema jeste zanemarivanje problema. Dakle, kada se pojavi neki problem, posebno ako se radi o nekoj sitnici, ponašamo se tako kao da se problem nije ni desio. Ta osobina sastavni je dio lijepog ponašanja, odnosno jedna od odgojnih metoda kojima se obično koristimo u radu s djecom. Ahmed ibn Hambel, ukazujući na značaj ove osobine, kaže: „Devet desetina lijepog ponašanja nalazi se u zanemarivanju! Praktikujući ovakav odnos u braku smanjit ćemo napetost, osjećaj stalne kontrole, cjepidlačenja koje izuzetno iritira supružnika. Bračnom drugu ćemo dodatno ojačati samopouzdanje i dati znak da smo imuni na probleme, sačuvati brak od neugodnosti i ogromnu energiju koju trošimo na raspravljanje. Upravo takav odnos prema supružniku imao je Alija, r.a., za kojeg historičari kažu da se u kući ponašao poput lisice koja kada spava jedno oko stalno drži otvorenim. Ako uoči određeni problem ona oko kojim je gleda zatvori a otvori drugo! Također, za njega kažu da se na bojnom polju ponašao kao tigar. Dakle, u kući maksimalno treba koristiti mudrost, jer snaga slabo pomaže pri očuvanju bračne harmonije.
Na supružnicima je da ulože maksimalan napor i da međusobne odnose izgrade na iskrenosti, povjerenju i prijateljstvu. Ako su prijatelji jedno drugom lakše će se razumjeti i jedno drugom oprostiti zbog eventualnih neugodnosti. Njihov brak tada će odisati posebnim čarima, harmonijom koju bi svako poželio. Upravo takav odnos u braku imao je i Muhammed, s.a.v.s.
Imam Muslim bilježi hadis od Enes ibn Malika: „Jednom prilikom je neki Perzijanac pozvao Poslanika, s.a.v.s., na svečanu večeru, pa je Poslanik, s.a.v.s, upitao: 'Da li pozivaš i Aišu sa mnom?' 'Ne, samo tebe!' reče Perzijanac, a Poslanik, s.a.v.s., mu odgovori: 'Onda ni ja neću doći!' Kada je čuo odgovor, Perzijanac mu je rekao da dođe sa suprugom, pa su njih dvoje, r.a., zajedno otišli i bili su posebno lijepo ugošćeni“.

Piše prof. Muharem Adilović, objavljeno u časopisu Novi horizonti
 
Top